تحلیل بازار

آیا دلار به زیر 20 هزار تومان سقوط می کند؟

آخرین اخبارهای منتشر شده حاکی از این است که مهمترين مانع در جهت احياي برجام در حال برطرف شدن است. طبق بيانیه مشترک سازمان انرژي اتمي کشور و آژانس بين‏ المللی انرژي اتمي که در راستاي سفر رافائل گروسي مديرکل اين نهاد منتشر شد، ايران و آژانس به توافقي در زمينه حل مسائل پادماني طي 4 ماه آينده رسیده اند.

آخرین اخبارهای منتشر شده حاکی از این است که مهم ترين مانع در جهت احياي برجام در حال برطرف شدن است. طبق بيانیه مشترک سازمان انرژي اتمي کشور و آژانس بين‏ المللی انرژي اتمي که در راستاي سفر رافائل گروسي مديرکل اين نهاد منتشر شد، ايران و آژانس به توافقي در زمينه حل مسائل پادماني طي 4 ماه آينده رسیده‏ اند. مساله مذکور می‏تواند عامل مهمي در راستاي احياي قرارداد برجام بوده و تحليلگران بازار ارز کاهش قيمت صورت گرفته در بازار روز گذشته را در راستاي همين خبر می‏دانند.

در همین راستا فعالان بازار پيش‏ بينی‏ هاي گوناگوني را از آينده قيمت دلار پس از انعقاد توافق احتمالي مطرح مي‏کنند. عده ‏اي از اين افراد از کانال‏هاي زير 20 هزار تومان و عده ديگري از عدم واکنش چشمگير دلار سخن مي‏گويند. اما اکثريت اين افراد بر قرار گرفتن نرخ اين ارز در يکي از پله‏ های بازه 20 تا 25 هزار توماني اتفاق نظر دارند.

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که با توجه به افزایش اخبار مثبت از روند مذاکرات انتظار می‏رود افت پلکانی دلار در روزهای آتی باقی بماند.

سایه احتیاط بر رفتار دلار

به گزارش گلدنیوز ، دلار که در روز پایانی هفته گذشته به سطح 26 هزار و 200 تومان رسیده بود؛ با شروع هفته جاری حمایت 26 هزار تومان را از دست داد. بنا بر آمارهای رسمی اسکناس آمریکایی در هفته جاری کار خود را در سطح 25 هزار و 850 تومان شروع کرد. روند نزولی دلار در روز یکشنبه ادامه یافت به نحوی که در سطح  25 هزار و 550 تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. معامله گران ارزی معاملات دلاری خود را در روزهای پایانی هفته گذشته در سطح قیمتی 26 هزار و 200 تومان انجام می دادند که با انتشار اخبار مثبت سیاسی گمانه ‏زنی‏ هایی از شروع روند کاهشی جدید برای این اسکناس آمریکایی در هفته جاری مطرح شد.

تحلیلگران اقتصادی نیز با اشاره به نمایش کاهشی دلار در روز شنبه، این حرکت را محتاطانه خوانده و بر این باورند که احتمال موفقیت روند کاهشی جدید در تثبیت نرخ دلار داخل کانال 25 هزار تومانی بیشتر از کاهش های هیجانی است. این افراد همچنین بر این باورند که کاهش قیمت‏های صورتگرفته بر اساس سیگنال‏های مثبت محدود، فاقد پایداری بوده و بازار به سرعت با نمایش عدم کشش خود نسبت به رقم جدید به حالت قبل بازمی گردد.

اما درصورتی که روندهای کاهشی به آهستگی و با تداوم سیگنال های مثبت همراه شوند، احتمال تثبیت نرخ در کانال های جدید بیشتر می شود. در ساعات پایانی روز جمعه گذشته بود که رافائل گروسی، مدیر کل آژانس انرژی اتمی وارد ایران شد. این مقام مسوول در نخستین نشست خبری خود از نقش حیاتی این سفر در نتیجه توافق احتمالی خبر داد و بیان کرد: درصورتی که ایران و آژانس انرژی اتمی درباره مسائل پادمانی به نتیجه نرسند، توافق درباره احیای برجام دشوار است. رسیدن به درک متقابل برای همکاری‏های دو طرف مساله‏ای بسیار مهم است.

تحلیل چرایی کاهش حباب سکه

سکه طلا نیز که بیشتر از رفتار دلار تاثیر می‏پذیرد تا انس طلا؛ روند نزولی را پیمود. بنا بر آمارهای رسمی سکه طلا که در آخرین روز هفته در سطح 11 میلیون و 970 هزار تومان مورد معامله قرار گرفت در دو روز ابتدایی هفته مسیر نزولی طی کرد به نحوی که در روز یکشنبه در سطح 11 میلیون و 935 هزار تومان مورد معامله قرار گرفت.

معامله‏ گران بازار سکه بر این باورند رشد چشمگیر طلا در بازار جهانی سبب شد تا با کاهش قیمت دلار در روزهای اخیر شاهد افت بیشتر قیمت‏ها باشیم؛ به طوری که ثبات نسبی در این بازار به چشم می‏خورد.

با افزایش قیمت طلای جهانی و رشد تقاضای مصرفی سکه به دلیل نزدیک شدن به ایام عید، حباب سکه به صفر نزدیک شده و ارزش ذاتی آن نیز در محدوده 12میلیون تومان قرار گرفته است.

از طرفی هم اظهارات مدیرکل آژانس بین‏لمللی انرژی در تهران باعث شد که بازار ارز و سکه زمان رسیدن به توافق هسته‏ای را نزدیک حس کنند. همین عامل باعث خوش‏بینی سرمایه‏ گذاران سکه شده که می‏تواند زمینه‏ ساز ورود مجدد معامله‏ گران به بازار شود.

در نهایت اینکه کارشناسان اقتصادی بر این باورند که تا زمان مشخص شدن نتیجه قطعی مذاکرات، ثبات قیمتی در بازار ارز و بالطبع بازار طلا و سکه مشهود باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا