تحلیل بازار

اونس طلا به دنبال اهداف تاریخی / تحلیل گلدنیوز

ادامه دار شدن جنگ و افزایش ادامه دار قیمت نفت و انرژی باعث خواهد شد که اونس طلا قیمتهای بسیار بالاتر را هم ببیند و حتی اهداف تاریخی را دنبال کند.

دکتر مهرناز سلطانی کارشناس بازارهای مالی به گلدنیوز گفت: هفته گذشته سوژه اصلی خبرها و تاثیرگذارترین اتفاق ، بحث جنگ اوکراین بود و تحت تاثیر اتفاقات اوکراین اونس طلا به آستانه 2000 دلار رسید.

 بحران انرژی در جهان ، بحران مواد غذایی پایه ، ترس از طولانی شدن جنگ ، افزایش قیمت فلزات اساسی و… همگی بر افزایش تنش ها و در نتیجه افزایش قیمت طلا صحه میگذارند.

در این بین حتی آمارهای خوب فدرال رزرو و کاهش نرخ بیکاری در آمریکا و تقویت دلار که قاعدتا باید باعث کاهش قیمت طلا میشد هم تاثیرگذار نبود و به فراموشی سپرده شد.

رشد فزاینده اونس طلا

سلطانی گفت: ادامه دار شدن جنگ و افزایش ادامه دار قیمت نفت و انرژی باعث خواهد شد که اونس طلا قیمتهای بسیار بالاتر را هم ببیند و حتی اهداف تاریخی را دنبال کند.

بحران تایوان و اونس طلا

این کارشناس در ادامه گفت: تحرکات نظامی چین در مرز تایوان و افزایش تنش ها در شرق آسیا باعث شده است علاوه بر اوکراین ، نگاه ها به سمت شبهه جزیره تایوان هم منعطف شود و شروع آتش در آن منطقه نیز قیمت طلا را به اهداف نجومی خواهد رساند.

اگرچه این جنگ ها باعث افزایش قیمت طلا خواهند شد ، ولی در مجموع بحرانهای سنگینی در جهان برقرار میشود که ما و کشور ما نیز از آنها در امان نخواهد ماند.

افزایش قیمت مواد غذایی ، افزایش قیمت نهاده های دامی که عمدتا وارداتی هستند ، عدم توان بازپرداخت پول نفت و سایر کالاهای صادراتی از سایر کشورها ، همگی باعث کاهش قدرت خریدما و کاهش توان اقتصادی کشور خواهد شد که افزایش قیمت طلا هم توان جبران آن را ندارد و شاید تنها بخشی از آن را پوشش دهد.

تحلیل تکنیکال

مهرناز سلطانی در ادامه گفت: از دید تکنیکال همچنان بر تحلیل قبلی خود پایبندیم ، با این تفاوت که این بار به مقاومت بسیار محکم 2000 دلاری رسیده ایم و شکست این مقاومت ، رسیدن به سقف قبلی در 2080 دلار را بسیار آسان خواهد کرد. به نظر نویسنده فعلا بر مدار صعود تا سقف قبلی هستیم.

برجام و بازار داخل

این کارشناس گفت: در بازار داخل و طلای 18 عیار و سکه هم شاهد رشد خفیف در طول این هفته بودیم. علی رغم اخبار برجامی و کاهش های قیمت دلار ، رشد سنگین اونس جهانی ، اثرات کاهش نرخ ارز را خنثی کرده است و رشد خفیفی در طلا و سکه صورت گرفته است.

اخبار مخابره شده از وین همچنان مانند 4 هفته گذشته بیانگر نزدیکی توافق از سوی طرف خارجی و ادامه مباحثات از سوی طرف ایرانی است. همین امر همچنان باعث سردرگمی بازارهای داخلی از جمله سهام ، طلا ، کالا ، مسکن و ارز شده است. ولی در نهایت رسیدن به یک توافق میتواند باعث کاهش بیشتر نرخ ارز و کاهش قیمت طلا در داخل گردد.

بودجه سال آینده و قیمت دلار

سلطانی در ادامه به گلدنیوز گفت: نکته ای که باید به آن توجه کرد مشخص کردن قیمت دلار در بودجه سال آینده به قیمت 23000 تومان است که این امر نشان میدهد نباید انتظار ریزش سنگین در دلار از قیمتهای فعلی را داشته باشیم ، مگر اتفاق ویژه ای رخ دهد که از این دست اتفاقات در کشور ما کم نیست.

صعود طلا

از دید تکنیکال حرکت طلا در کانال صعودی کوچک همچنان ادامه دارد و مقاومت 1.215.000 تومانی بالای سر آن مانع رشد شدید قیمت است. شکست این مقاومت با توجه به این نمودار دور از دسترس نیست که این امر باعث رشد طلای 18 عیار تا قیمت 1.260.000 تومان خواهد شد.

سکه

سلطانی در پایان گفت: در نمودار سکه طرح جدید هم شاهد رشد قیمت به کانال 12 میلیون تومانی بودیم ، مقاومت های 12.080.000 و 12.280.000 تومان بالای سر ان قرار دارند ، شکستن مقاومت اول دور از ذهن نیست ، ولی شکستن دومی با شرایط فعلی ممکن به نظر نمیرسد. کانال صعودی نیز همچنین پابرجاست.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا