تحلیل بازار

طلای 2000 دلاری و نفت 130 دلاری رهاورد جنگ و تحریم

برای نخستین بار در یک سال و نیم گذشته قیمت طلا به بیش از 2000 دلار در هر اونس رسید و بازار نفت هم در واکنش به احتمال ممنوعیت صادرات انرژی روسیه جهش کرد.

به گزارش گلدنیوز ، قیمت طلا و نفت در بازارهای جهانی به شکل بی سابقه ای افزایش یافت.

قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی برای نخستین بار در یک سال و نیم گذشته تحت تاثیر تقاضا برای خرید دارایی امن در پی تشدید بحران روسیه و اوکراین، به بیش از ۲۰۰۰ دلار در هر اونس صعود کرد.

قیمت نفت نیز در معاملات روز دوشنبه بازار آسیا در واکنش به احتمال ممنوعیت صادرات انرژی روسیه توسط آمریکا و اروپا و ایجاد شوک رکود تورمی بزرگ در بازارهای جهانی، جهش پیدا کرد.

به گزارش ایسنا، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۹ درصد، به ۱۹۸۶ دلار و ۸۳ سنت رسید در حالی که در زمان گشایش بازار به ۲۰۰۰ دلار و ۶۹ سنت صعود کرده بود که بالاترین قیمت از ۱۹ اوت سال ۲۰۲۱ بود.

در بازار معاملات آتی آمریکا، بهای هر اونس طلا ۱.۳ درصد افزایش یافت و به ۱۹۹۲ دلار رسید. بهای معاملات این بازار هفته گذشته بیش از چهار درصد افزایش داشت.

افزایش 10 درصدی بهای نفت

بهای معاملات نفت برنت ۱۰.۴۳ درصد افزایش یافت و به ۱۳۰ دلار و ۴۳ سنت در هر بشکه رسید. بهای این معاملات نوسان دارد و در زمان گشایش بازار تا ۱۸ درصد صعود داشت. افزایش قیمت تحت تاثیر احتمال تحریم نفت روسیه توسط آمریکا و اروپا روی داد. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۹.۲۸ درصد افزایش یافت وبه ۱۲۶ دلار و ۳۹ سنت در هر بشکه رسید.

طبق گزارش بانک امریکا، نفت تنها کالایی نیست که قیمت آن رو به افزایش است و قیمتهای کالا قوی‌ترین شروع سال را از سال ۱۹۱۵ به این طرف داشته اند. این وضعیت تورم جهانی را تشدید می کند. سرمایه گذاران اکنون منتظر انتشار شاخص قیمت مصرف کننده آمریکا هستند.

افزایش موجودی طلای صندوق ETF

جنگ روز یکشنبه برای دومین روز متوالی مانع تخلیه دو هزار نفر از شهر تحت محاصره ماریوپول در اوکراین شد. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اعلام کرده است عملیات روسیه ادامه پیدا خواهد کرد مگر این که کی‌یف تسلیم شود.

بر اساس گزارش رویترز، موجودی طلای “اس پی دی آر گلد تراست” که بزرگترین صندوق ETF تحت پشتوانه طلا در جهان است روز جمعه ۰.۴ درصد رشد کرد و به ۱۰۵۴.۳ تن رسید که بالاترین میزان از اواسط مارس سال ۲۰۲۱ بود.

وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز پیش بینی کرد اونس طلا ممکن است به صعود تا مرز ۲۰۶۵ دلار ادامه دهد.

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا