طلا و جواهر

قابلیت احداث کارخانه تولید طلا در منطقه آزاد انزلی

رئیس اتحادیه طلا و جواهر بندر انزلی عنوان کرد: در منطقه آزاد انزلی با توجه به معافیت مالیاتی قابلیت احداث کارخانه تولید طلا و جواهر وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گلدنیوز؛ قاسم حقانگی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر بندر انزلی افزود: در راستای احداث کارخانه تولید طلا و جواهر، اعضای اتحادیه طلا و جواهر بندر انزلی در سه سفر انجام شده به ایتالیا با برخی تولید کنندگان دستگاه های مکانیزه ساخت طلا مذاکراتی هم داشته اند ولی به دلیل برخی شبهات پیش آمده مانند حذف شدن معافیت های مالیاتی مناطق آزاد این موضوع مسکوت مانده است.

وی افزود: سرمایه گذاری برای احداث کارخانه تولید طلا و جواهر با توجه به شرایط و عدم ثبات قوانین نیازمند بررسی ها و برنامه ریزی های دقیق می باشد و در سفر پیش رو در 27 اسفندماه به نمایشگاه طلا و جواهر ایتالیا پیگیر مذاکرات با طرف های ایتالیایی خواهیم بود.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر بندر انزلی تصریح کرد: با توجه به تمایل موجود برای مشارکت سرمایه گذاران و احداث کارخانه تولید طلا در بندر انزلی بیشتر تلاش بر جذب مشارکت سرمایه گذار داخلی است.

ضرورت ترغیب سرمایه گذاران داخلی برای تولید طلا در مناطق آزاد

حقانگی اظهار داشت: با توجه به اینکه در مناطق آزاد به دلیل معافیت مالیاتی افزایش صادرات می تواند بیشتر باشد می بایست ترغیب سرمایه گذاران داخلی به سرمایه گذاری در تولید طلا در مناطق آزاد بیشتر شود تا کل حاشیه دریا خزر از این موضوع نفع ببرند و برای ایران  نیز سود آوری ارزی داشته باشد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر بندر انزلی لازمه تحقق  این مهم را برنامه ریزی و دیدگاه های بلند مدت ذکر کرد.

حقانگی با بیان اینکه وجود تولید کنندگان قدرتمندی در شهرهای تهران و اصفهان نیز یکی از دلایلی است که باعث می شود شهرهایی مانند انزلی در حاشیه قرار بگیرند گفت: در حال حاضر هیچ تولید کننده طلاو جواهری در بندر انزلی فعالیت ندارد و 120 واحد صنفی طلا و جواهر در این منطقه فعال هستند.

ابهام در شیوه محاسبه مالیات

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حذف مالیات بر ارزش افزوده و اثر گذاری آن بر رونق خرید و فروش طلا گفت:  در گذشته با اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده و دریافت 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده و همچنین درصد سود مغازه دار از طلا موجب ضرر خریداران می شد .

 رئیس اتحادیه طلا و جواهر بندر انزلی بیان داشت: دریافت 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده در خرید طلا در اوزان بالا مبلغ بسیار ملموسی بود که اکنون با حذف مالیات بر ارزش افزوده از اصل طلا و با گذشت زمان تاثیر گذاری حذف این مالیات با افزایش خرید و فروش  طلا مشهود می شود.

وی خاطر نشان کرد: تنها معضل موجود برای اعضای اتحادیه و کسبه مشخص نبودن چگونگی و نحوه محاسبات مالیات مذکور توسط کارشناسان اداره امور مالیاتی در پایان هر فصل است .

متاسفانه شاهد این موضوع هستیم که  اداره مالیات ، با افزایش مالیات بر عملکرد سعی می کنند تا حذف شدن مالیات بر ارزش افزوده را جبران کنند.

تولید طلا

عدم ارائه فاکتور توسط بنکداران معضل مالیاتی پیش رو

حقانگی در ادامه گفت: یکی از معضلات موجود صنف طلا و جواهر این است که در زمان خرید طلا از بنکداران نمی توان  فاکتورهای خرید طلا را در سربرگ دریافت کرد و در نتیجه در موجودی ابتدای دوره  برای ارائه به اداره مالیاتی دچار مشکل می شویم.

هدف از برگزاری نمایشگاه چیست؟

رئیس اتحادیه طلا و جواهر بندر انزلی در بخش دیگری از سخنان خود در مقایسه نمایشگاه های داخلی با نمایشگاه های خارجی اظهار داشت: در نمایشگاه های امارات، دبی، ایتالیا، ترکیه و.. میزان مشارکت افراد خریدار با کارخانه داران و عقد قراردادهای کاری بسیار زیاد است ولی در نمایشگاه های داخلی عقد قرارداد کاری و تعاملات نمود چندانی ندارد و بیشتر نمایشگاه های داخلی جنبه نمایش محصولات و تولیدات را دارند. برای برای رشد صنعت نمایشگاهی باید نمایشگاه ها از حالت نمایش خارج و برای افزایش قراردادها و تعاملات برنامه ریزی شود. 

انتهای پیام/

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا