آموزش و پژوهش

سنگ محک برای تعیین عیار طلا

در گذشته برای تعیین عیار طلا از سنگ محک استفاده می کردند با استفاده از این روش می توان از طلا یا بدل بودن محصول خود اطمینان حاصل کنید.

به گزارش گروه آموزش و پژوهش گلدنیوز؛ در گذشته به دلیل عدم وجود امکانات لازم جهت تعیین عیار طلا استفاده از سنگ محک رواج داشته است. استفاده از سنگ محک یکی از روش های قدیمی و سنتی جهت تعیین عیار طلا محسوب می شود و امروزه نیز طرفدارانی برای استفاده از آن دارد.

سنگ محک، سنگی است که به واسطه آن می توانید عیار طلا را به صورت تقریبی تشخیص دهید و از طلا بودن یا بدل بودن محصول خود اطمنیان حاصل کنید.

سنگ محک مشکی رنگ است و در ابعاد مختلفی در بازار به فروش می رسد البته سنگ محکِ طبیعی بسیار گران قیمت است و سنگ محکِ آزمایشگاهی ارزان تر هم وجود دارد اما متاسفانه دقت و پاسخگویی آن در جواب عیار طلا خیلی کمتر از سنگ محکِ طبیعی است.

تعیین عیار طلا برای محصولاتی که وزن کمی دارند مناسب است زیرا سنگِ محک صرفاً لایه های رویی طلا را محک می زند و قادر به تعیین عیار طلاهای سنگین به درستی نیست بنابراین در این شرایط برای تشخیص عیار درست آن، طلا را قیچی می زنند تا از عیار آن اطمینان حاصل کنند.

این سنگ به همراه دو مکمل اسیدی به شما کمک می کند که تشخیص دهید محصول شما طلا یا بدل است گرچه این کار نیاز به مهارت بالایی دارد.

گلدکالج
گلدکالج

انتهای پیام/

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا