طلا و جواهر

ارتقاء امنیت کیفی ها در صنف طلا / گزارش ویژه گلدنیوز

چگونه می توان با استفاده از تکنولوژی های نوین، مخصوصا فن آوری اطلاعات و شبکه اینترنت، امنیت پخش کنندگان طلاوجواهر را افزایش داد؟

به گزارش گلدنیوز ، بعد از اتفاقی که ماه گذشته برای یکی از همکاران صنف طلاوجواهر روبروی برج مرر مشهد افتاد، دوباره نگاه ها معطوف شد به شغل کیفی گری و ضرورت ارتقاء امنیت این قشر زحمت کش در صنف طلاوجواهر.

برای بررسی بیشتر راه کارهای افزایش امنیت شغل کیفی ، با تنی چند از فعالین این بخش گفتگو کردیم و نظرت تخصصی آنها را جویا شدیم.

میلاد، یکی از پخش کننده های طلا در گفتگو با گلدنیوز گفت: در واقع افراد با عنوان کیفی یا پخش کننده در این صنف، نماینده تعدادی تولیدکننده و بنک دار هستند که می توانند نقش اصلی را به عنوان مٌبلغ محصولات تولید شده در میزان فروش محصولات ایفا کنند.

شغل کیفی جزو بایدهای این صنف است و سالهاست که فردی با عنوان پخش کننده محصولات تولیدی را به خریدار نشان دهد، خریدار اجناس را از نزدیک مشاهده، لمس و سپس انتخاب کند.

وی تصریح کرد: امنیت شغلی مسئله دیگری است که کیفی ها با آن مواجه هستند که هیچ ثباتی در آن وجود ندارد و هیچ حمایتی از سوی مسئولان در جهت ایجاد امنیت شغلی و جانی کیفی ها در نظر گرفته نشده است.

با توجه به روزهای اعیاد که خیابان ها پر ازدحام می شوند و به دلیل تردد افراد مختلف، امنیت شغلی و جانی کیفی ها به مراتب هم بیشتر می شود در حالی که تا به این لحظه ما هیچ وسیله ای برای دفاع از جان خود نداشته ایم.

او افزود: افرادی که از نظر روابط با ما نزدیک هستند مانند خانواده، نباید از روابط کاری ما اطلاع داشته باشند زیرا ناخواسته اطلاعاتی را به کسی می دهند که نباید آن اطلاعات را بیان کنند، بنابراین ما باید در جهت کم کردن خطرات احتمالی، در روابط خود محتاط باشیم.

کیت های هوشمند برای کیفی ها

وی در پایان اظهار داشت: ویترین داران در یک فضای بسته، پشت شیشه های ضد سرقت، با نصب دستگاه های مه ساز و اتصال به پلیس 110 توسط فشار دادن یک دکمه؛ می توانند خطرات به وجود آمده را به پلیس اطلاع دهند.

اتحادیه طلا و جواهر استان ها می توانند برای پخش کننده هایی که زیر نظر اتحادیه کار می کنند، یک هزینه سالانه در نظر بگیرند و به طراحی کیت های هوشمند بپردازند به این صورت که متصل به اداره پلیس باشند و اگر خطری پخش کنندگان را تهدید کند، با فشار دادن یک دکمه یا وارد کردن یک کد، پلیس را از خطرات احتمالی مطلع کنند و به واسطه آن موقعیت یابی که در کیسه نصب شده است، بتوانند سارق را پیدا کنند.

پارکینگ اختصاصی برای کیفی ها

در ادامه این گزارش با رضا یکی دیگر از پخش کننده های طلا در مشهد مصاحبه کردیم، او نیز از مسائل و مشکلات این شغل پرخطر این گونه گفت: کیفی ها مسائل و مشکلات بسیاری در حرفه خود دارند، یکی از مشکلات ما نداشتن پارکینگ برای رفت و آمد ایمن است. به این صورت که هر کیفی باید کارت مخصوصی جهت ورود به پارکینگ داشته باشد و با ایمنی محصولات خود را به بنکداران ارائه دهد و پس از پایان کار به پارکینگ بازگردد. اما زمانی که پارکینگی به این افراد اختصاص داده نشود و ما با کیف وارد ساختمان شویم سواستفاده گران متوجه کیفی بودن ما می شوند و دست به سرقت می زنند.

رضا با اشاره به اتفاقی که اخیرا، روبروی برج مرمر مشهد، برای یکی از همکارانش پیش آمده گفت: معمولا کیفی ها هنگام خروج از پاساژها طعمه سارقان می شوند. درصورتیکه اگر همکاران ما اجازه استفاده از پارکینگ های پاساژها را داشته باشند، این اتفاقات به مراتب کمتر خواهد شد.

او با اشاره به خطرات این شغل اظهار داشت: به عنوان مثال ماشین های حمل اسکناس چند نفر مجهز به اسلحه همراه خود دارند اما ما با داشتن چندین کیلو طلا هیچ وسیله دفاعی از خود به همراه نداریم.  

ثبت سفارش اینترنتی و امنیت کیفی ها

وی با بیان سنتی بودن بسیاری از بنکداران گفت: بسیاری از بنکداران هنوز به صورت سنتی کار می کنند. در واقع باید محصولات را ببینید و بعد آنها را خریداری کنند. اما با توجه به افزایش روزافزون استفاده از اینترنت و شبکه های مجازی این امکان وجود دارد که خریدهای خود را به صورت مجازی با ثبت سفارش در سایت هایی که مختص طلا هستند، انجام دهند. اگر سیستم ثبت سفارش اینترنتی در صنف طلا رونق پیدا کند، پخش کننده صرفا با میزان طلای مشخص شده از سوی بنکداران، به فروشگاه های آنها مراجعه می کند. در این صورت پخش کننده ها در زمان بازگشت با کیف خالی از پاساژ یا ساختمان بنکداران خارج میشوند و این مسئله بسیار مهمی است.

او در پایان بیان کرد: یکی از مواقع پر خطر سرقت، خارج شدن پخش کننده ها از پاساژ طلا است، اگر در زمان خروج از ساختمان کیف آنها خالی باشد هیچ سرقتی هم انجام نخواهد شد و جان آنها هم حفظ می گردد.

علیرضا رجبی

نمایندگی فروش به جای کیفی

علیرضا رجبی مدرس مرکز علمی کاربردی با اشاره به تفاوت نگرش های مردم عرب و کشورهای اروپایی و آمریکایی اظهار داشت: برخلاف مردم عرب که گرایش به طلا با عیار بالا دارند، گرایش مردم کشورهای اروپایی و آمریکایی بیشتر به سمت ظاهر محصول است و ارزش فلز برای آنها کمتر اهمیت دارد به همین دلیل در این کشورها فروش زیورآلات بدلی بیشتر از فروش زیورآلات با فلزهای گرانبهاتر است.

او در ادامه در مورد ارائه محصولات طلا در کشورهای خارجی گفت: عموما در کشورهای حوزه خلیج فارس و عربی شرکت ها ثبت می شوند و به صورت ویزیتوری محصولات خود را به فروش می رسانند.

اما با توجه به مصرف پایین طلا و مصرف بیشتر زیورآلات بدلی در کشورهای اروپایی و آمریکایی، بر خلاف کارگاه های ایران که به صورت تیراژ بالا محصولات را تولید می کنند در کارگاه های کشورهای اروپایی و آمریکایی محصول به صورت تک ساز تولید می شود. همچنین عیار طلایی هم که استفاده می کنند بر خلاف عیار طلایی که در ایران و کشورهای عربی استفاده می شود از عیارهای 8، 10، 13 استفاده می کنند در واقع عیار طلای مورد مصرف آنها پایین است.

رجبی در پایان به این نکته اشاره کرد که در این کشورها شغلی با عنوان کیفی وجود ندارد، در واقع شرکت ها برای فروش محصولات خود چندین نمایندگی دارند و اگر ویزیتوری داشته باشند، آن ویزیتور صرفا برای خود آن شرکت است.

محمدجواد حیدری، رادیو گفتگو

آماری تکان دهنده

محمدجواد حیدری تولیدکننده و کارآفرین در صنعت طلا و جواهر در گفتگو با رادیو در خصوص راه کارهای افزایش امنیت در صنف طلاوجواهر گفت: ما تا به امروز شاهد هیچ حمایتی از سوی هیچ ارگانی از پخش کنندگان طلا نبوده ایم.

حیدری ادامه داد: در کشور دو دسته پخش کننده طلا وجود دارد، یک دسته آن ویترین دارانی هستند که جهت خرید طلا از بازار تهران یا مغازه خود را می بندند و برای خرید طلا به تهران سفر می کنند و یا مغازه خود را به دستیار خود می سپارند و گاهاً هم با سپردن مغازه به کسی دیگر، اتفاقات بدی می افتد.

دسته دیگر از پخش کنندگان طلا گروهی با عنوان کیفی هستند که با توجه به سرمایه این افراد، میزان طلای داخل کیف آنها هم با یکدیگر متفاوت است. این افراد بدون هیچ امنیتی برای ارائه طلاهای تولید شده به سراسر ایران سفر می کنند و به شکل کاملا سنتی به عرضه طلای تولید شده می پردازند.

او در ادامه در مورد فاصله گرفتن صنف طلا از روش های سنتی، اظهار داشت: صنف ما باید از آن حالت سنتی فاصله بگیرد و با توجه به پیشرفت تکنولوژی از عرصه و فروش آنلاین بهره ببرد.

وی با اشاره به آمار جان باختن کیفی ها به رادیو گفت: با توجه به سرقت های اخیر از پخش کنندگان طلا و طبق آماری که دولت از جان باختن کیفی ها در هر سال اعلام می کند، متاسفانه در هر سال به طور متوسط 8 نفر در این راه جان خود را از دست می دهند.

بنکداری آنلاین و امنیت کیفی ها

حیدری با شاره به اقدام موثری که در این زمینه انجام شده است گفت: خوشبختانه تیم ما در حفظ جان و مال پخش کنندگان و ویترین داران در سراسر کشور قدمی مثبت برداشته است، به این صورت که سامانه ای با نام بنک طلا راه اندازیم کرده ایم که مشتری ها و ویترین داران سطح کشور محصولات را به صورت عمده سفارش دهند و پخش کنندگان صرفا آن میزان طلای سفارش شده را با خود حمل کنند و به دست ویترین داران برساند. در واقع با این روش نیاز نیست فرد کیفی جهت عرضه محصولات مدام با چند کیلو طلا از فروشگاهی به فروشگاه دیگر جا به جا شود.

با به کار بردن سفارش گیری آنلاین در صنعت طلا به راحتی می توانیم این صنعت را از دام سرقت های آینده نجات دهیم.

تیم ما با تمامی کارخانه هایی که کد استاندارد دارند و مورد تایید اتحادیه طلاوجواهر هستند رایزنی و صحبت کرده است. به این شکل که محصولات این کارخانه ها از عکاسی تا تولید محتوا به صورت رایگان در سایت بنک طلا بارگزاری می شود. مشتری ها بعد از گرفتن دسترسی و تایید آنها به عنوان همکار می توانند به محصولات و قیمت ها دسترسی داشته باشند. نکته مهم این است که مشتریان خانگی به این اطلاعات دسترسی ندارند، زیرا هدف و رسالت اصلی سایت بنک طلا حفاظت از جان و بالا بردن امنیت پخش کنندگان طلا و یا کیفی ها است.

حیدری با اشاره به حذف واسطه ها و امکان به خطر افتادن امنیت اقتصادی کیفی ها گفت: در این زنجیره همه این مسائل بررسی شده است. در واقع دسته بندی هایی که در سایت قرار گرفته است با گرید یا درجه های مختلف به مشتریان دسترسی می دهد. به عنوان مثال به پخش کنندگان بزرگ طلا در سطح کشور با قیمت مناسب دسترسی داده می شود. همچنین به بنکداران سراسر کشور و کیفی ها نیز جداگانه و در سطوح مختلف امکان دسترسی به محصولات سایت داده می شود. در نتیجه پخش کنندگان ، بنک داران و کیفی ها می توانند مشتریان خود را به سمت سایت بنک طلا هدایت کنند و همان میزان سودی را که با فروش حضوری داشته اند با سفارش و فروش آنلاین نیز به دست آورند.

یکی از اولویت های ما در بنک طلا این است که با حفظ چرخه توزیع طلا در کشور ، امنیت اقتصادی اعضاء این زنجیره (تولیدکننده، پخش کننده، بنک دار و کیفی) حفظ شده و در عین حال امنیت جانی همکاران کیفی نیز ارتقاء پیدا کند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا