تحلیل بازار

صعود دلار از وقفه مذاکرات / تحلیل گلدنیوز

نگرانی ‏هاي ناشي از افزایش تورم موجب شده تحليلگران بر اين باور باشند که فدرال رزرو مجبور خواهد بود که نرخ بهره را بيش از هدف 2 درصدي خود افزايش دهد. طلا در واکنش به همين موضوع در آستانه جلسه ماه مارس فدرال رزرو با فشار فروش مواجه شد و به زير سطح 2هزار دلار کشيده شد.

به گزارش گلدنیوز ؛ دلار که در روز چهارشنبه به سطح 25 هزار و 800 تومان رسیده بود در روز پنجشنبه بدون نوسان قیمتی در همان سطح مورد مبادله قرار گرفت. تحلیل آمارهای رسمی نشان می‏دهد که میزان بازدهی دلار از ابتدای سال برابر 3.95 درصد و تغییرات هفتگی آن نیز برابر منفی 1.53 درصد گزارش شده است. آیا حواشی وقفه مذاکرات قیمت دلار را بالا برده است؟

صعود دلار از وقفه مذاکرات

فضای تنفس بر مذاکرات

دلار در بازار ارز هفته گذشته را با تلاش برای بازگشت به بالای مرز حساس 26 هزار تومان پشت سر گذاشت. اما با وجود رفت و برگشت‏ی بسیار تنها یک روز توانست به بالای سطح یاد شده صعود کند.

روز جمعه 20 اسفند ماه جوزپ بورل، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا، با انتشار خبری اعلام کرد که به دليل برخي مسائل خارجي مذاکرات هسته اي وين نيازمند توقف موقت است.

او همچنين مدعي شده که متن نهايي اساسا آماده و روي ميز است. متن خبر مذکور توانست با ايجاد احتمالاتي از لغو کلي مذاکرات، افزايش ‏هايي موقتی در نرخ معاملات فردايي دلار ايجاد کند.

بازار تهران

از سوی دیگر تحليلگران ارزي بازار تهران نيز با اشاره به سخنان سعيد خطيب زاده، سخنگوي دولت مبني بر مثبت و هدفمند بودن توقف پيش رو از تلاش معامله گران جهت جو دهي به بازار و بالا بردن نرخ ارز سخن گفتند.

این مقام مسئول پس از انتشار سخنان بورل مبني بر توقف مذاکرات در پيامي توييتري بیان کرد که وقفه اعلام شده در مذاکرات وين مي‏تواند زمينه ساز حل موضوعات باقي مانده و بازگشت نهايي باشد و دستيابي به موفقيت در گفت وگوها تمرکز اصلي همه طرف‏ ها خواهد بود.

این وقفه فرصت است یا تهدید؟

سخنان خطیب ‏زاده باعث به هم ‏ریختن فرضیه افزایش قیمت ارز در واکنش نسبت به آینده مذاکرات موسوم به احیای برجام شد. کارشناسان اقتصادی بر این باورند که اخبار منتشر شده از سوی رسانه ‏ها در روز جمعه حاکي از تصميم بر ايجاد يک تنفس در روند نشست هاي هسته ‏اي وين است.

به عقیده این افراد اين وقفه مي تواند فرصت مناسبي براي بازيگران افزايشي بازار در جهت معامله مجدد شاخص بازار ارز در کانال 26 هزار توماني باشد.

در نهایت اینکه برخی از معامله ‏گران با استفاده از جو موقتی اخبار از فرصت به دست آمده در جهت حفظ سود خود در مبادلات کوتاه‏ مدت بهره می‏برند.

تداوم تمایلات صعودی سکه

سکه طلا که در روز چهارشنبه در سطح 12 میلیون و 290 هزار تومان مورد داد و ستد قرار گرفت؛ در روز پنجشنبه با کاهش قیمتی به میزان 45 هزار تومان مواجه شد و در سطح 12 میلیون و 245 هزار تومان در بین معامله‏ گران مورد معامله قرار گرفت.

بنا بر آمارهای رسمی بازدهی سکه طلا از ابتدای سال برابر 10.91 درصد و تغییرات هفتگی آن نیز برابر 2.3 درصد محاسبه شده است.

بهای طلای جهانی

نکته قابل توجه معاملات هفته ‏اخیر رشد ارزش ذاتی قیمت سکه بود و قیمت این فلز در بازار به دلیل تردید سرمایه‏ گذاران برای ورود به بازار رشد بسیار آرامتری را به همراه داشت.

به عقیده برخی از کارشناسان از آنجا که بهای طلای جهانی رشد چشمگیری داشته و سکه برخلاف آن رفتار احتیاطی را پیش گرفته و همسان با طلای جهانی رشد نداشت، انتظار می‏رود که با مشخص شدن روند آتی دلار در بازار ارز داخلی سرعت تغییرات قیمت سکه نیز تغییرات قابل‏ توجهی داشته باشد.

انس طلا؛ برنده دارایی ‏های از ابتدای سال

انس طلا که در روز چهارشنبه به سطح قیمتی 1988 دلار به ازای هر انس رسیده بود؛ در روز پنجشنبه با افزایشی در حدود 2 دلار مواجه شد و به سطح قیتی 2000 دلار رسید. در آخرین روز معاملاتی طلای جهانی روند افزایشی دلار ادامه نیافت و انس جهانی با کاهشی در حدود 8 دلار به سطح 1992 دلار به ازای هر انس رسید.

در نهایت اینکه انس طلا از ابتدای سال بازدهی برابر 11.62 درصد و بازدهی هفتگی برابر 1.3 درصد داشته است. بنابراین می‏توان گفت از ابتدای سال تا به حال، انس طلا و در هفته جاری نیز سکه طلا بیشترین بازدهی را نصیب سرمایه ‏گذاران خود کرده‏ اند.

چرایی کاهش تب صعودی طلا

روز پنج شنبه هفته گذشته گزارش تورم اقتصاد آمريکا منتشر شد. براساس آمارهای رسمی تورم ماهانه آمریکا به میزان 7.9 درصد اعلام شد که در 40 سال گذشته تاکنون بی ‏سابقه بوده است.

در اين ماه همچنان موثرترين کالا در صعود نرخ تورم، حامل‏ هاي انرژي بود. تورم در ماه مارس به اوج خود رسيد. کارشناسان اقتصادی بر این باورند که تحولات اخير شکل گرفته در اروپادر پی تنش‏بین روسیه و اوکراین همراه با محدودیت ‏هاي عرضه، تقاضاي قوي و کمبود نيروي کار احتمالا تورم را براي مدت طولانی ‏تري صعودي نگه خواهد داشت.

نگرانی ‏هاي ناشي از افزایش تورم موجب شده تحليلگران بر اين باور باشند که فدرال رزرو مجبور خواهد بود که نرخ بهره بيش از هدف 2 درصدي خود افزايش دهد. طلا در واکنش به همين موضوع در آستانه جلسه ماه مارس فدرال رزرو با فشار فروش مواجه شد و به زير سطح 2هزار دلار کشيده شد.

طلا در مسیر رشد

با این حال پس از اینکه مذاکرات بین روسیه و اوکراین تاکنون پیشرفت چندانی را در پی نداشت، طلا توانسته ‏است در مسیر ثبت دومین رشد هفتگی قرار گیرد.

سرمایه ‏گذاران به طور گسترده انتظار دارند که فدرال رزرو ایالات متحده با صدور تصمیم سیاستی خود در 16 مارس، نرخ بهره را ا فزایش دهد همین موضوع می‏تواند بهای طلای جهانی را مجددا به سطوح پایین هدایت کند. به همین دلیل انتظار می‏رود که این بازار روند متعادل‏ تری را برای هفته جاری پیش بگیرد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا