تحلیل بازار

قیمت طلا درجا خواهد زد؟ / نظرسنجی هفتگی کیتکو

گروه بین المللی گلدنیوز: حرکت اخیر طلا به بالای 2000 دلار در هر اونس تازه اول یک حرکت بلندمدت بزرگتر است؛ با این وجود هیجانات تحلیلگران وال استریت برای کوتاه مدت تضعیف شده است.

به گزارش گلدنیوز به نقل از وبگاه کیتکو ، تازه ترین نتایج نظرسنجی هفتگی کیتکو نیوز هیچ نظر اکثریت غالبی را در مورد مسیر حرکت قیمتی کوتاه مدت میان تحلیلگران بازار نشان نمی دهد. در همین حال، هیجانات صعودی بین سرمایه گذاران خرد نسبت به سطوح بالای هفته گذشته پایین آمده است.

قیمت طلا درجا خواهد زد؟ / نظرسنجی هفتگی کیتکو

بسیاری از تحلیلگران گفته اند که اگرچه طلا سرنوشتی صعودی دارد، اما رسیدن این فلز با ارزش به رکورد قیمتی تاریخی بالای 2000 دلار در هر اونس می تواند نشانه ای مبنی بر این باشد که اندکی بیش از حد بالا رفته و باید تثبیت شود.

قیمت طلا در روند صعودی

فیلیپ استریبل، استراتژیست ارشد بازار در بلو لاین فیوچرز می گوید: «شکی نیست که قیمت طلا در یک روند صعودی است و قیمت ها بالاتر می روند، اما باید مقداری تثبیت قیمت صورت گیرد.» او اظهار می کند که به دنبال خرید طلا در محدوده 1962 دلار در هر اونس است.

این هفته 18 تحلیلگر وال استریت در نظرسنجی طلای کیتکو نیوز شرکت کردند. در میان شرکت کنندگان، 8 تحلیلگر، معادل 44 درصد، پیشبینی کردند قیمت طلا در هفته آینده افزایش خواهد یافت.

نشست سیاست پولی فدرال رزرو

در عین حال، سه تحلیلگر معادل 17 درصد نسبت به طلا در کوتاه مدت دیدگاه نزولی داشتند و هفت تحلیلگر معادل 39 درصد نسبت به روند قیمت ها نظری خنثی داشتند.

در همین حال، 1013 رای در نظرسنجی آنلاین کیتکو ثبت شد. از این تعداد، 634 نفر یا 63 درصد دیدگاه صعودی نسبت به طلا در هفته آینده داشتند.

223 یا 22 درصد دیگر گفتند قیمت پایین می آید، در حالی که 156 رأی دهنده یا 15 درصد برای قیمت طلا در کوتاه مدت دیدگاهی بی طرف داشتند.

دیوید مدن، تحلیلگر بازار درEquiti Capital، گفت که اگرچه در مورد طلا در هفته آینده نظری خنثی دارد، اما پیش از تصمیم نشست سیاست پولی فدرال رزرو در روز چهارشنبه، ریسک های صعودی رو به رشدی می بیند.

سیاست های مفید برای طلا

مدن گفت که بازارها همچنان انتظار دارند که فدرال رزرو در سال جاری شش بار نرخ بهره را افزایش دهد. با این حال، جنگ روسیه با اوکراین باعث ایجاد عدم اطمینان اقتصادی زیادی شده است زیرا افزایش قیمت کامودیتی ها ریسک های تورمی را افزایش می دهد. مدن اضافه کرد که هر اشاره ای مبنی بر اینکه بانک مرکزی ایالات متحده سیاست پولی کمتر تهاجمی خواهد گرفت، می تواند برای طلا مفید باشد.

او گفت: «فدرال رزرو نرخ بهره را افزایش خواهد داد؛ این یک امر مسلم است. اما شاید آنها سیگنال افزایش 4 باره نرخ بهره را در سال جاری به جای 6 باری که بازار در قیمت لحاظ کرده، ارسال کنند.»

کالین سیزینسکی، استراتژیست ارشد بازار در SIA Wealth Management، گفت که او همچنین نشست سیاست پولی بانک مرکزی ایالات متحده را دنبال می کند و انتظار دارد که این نشست باعث ایجاد نوساناتی برای دلار آمریکا و به نوبه خود برای قیمت طلا شود.

سیزینسکی با نگاهی به نوسانات احتمالی، گفت که نسبت به فلز زرد در هفته آینده دیدگاهی صعودی دارد. او گفت: «به طور کلی، تورم همچنان بالاست و وضعیت سیاسی/مالی جهان بی‌ثبات است، که از نظر تاریخی موجب رشد طلا می شده است.»

قیمت طلا

آدریان دی، رئیس مدیریت دارایی آدریان دی، هم گفت که انتظار دارد درگیری های جاری در اروپای شرقی به حمایت از طلا در قیمت های بالاتر ادامه دهد.

او گفت: «جنگ در اوکراین تمام نشده است و اوضاع ممکن است قبل از بهبودی، بدتر شود.»

با این حال، برخی از تحلیلگران انتظار دارند که در مرحله جدید تثبیت طلا شاهد کاهش قیمت ها باشیم. دارین نیوسام، رئیس Darin Newsom Analysis، گفت که اهداف اولیه نزولی برای طلا در کوتاه مدت بین 1964.90 تا 1929.70 دلار است.

مارک چندلر، مدیر عامل بنوکبرن گلوبال فارکس، گفت که از آنجایی که شاخص ها شکلی نزولی به خود گفته اند، او قیمت های پایین تر طلا را در هفته آینده انتظار دارد.

سه شنبه گذشته قیمت هر اونس طلا به 2078 دلار رسید که با رکورد تاریخی 2088 دلاری در آگوست 2020 فقط 10 دلار فاصله داشت.

با این حال قیمت طلا چهارشنبه 72 دلار کاهش یافت که معادل 3.49 درصد افت بود. این بزرگترین کاهش روزانه طلا در سال 2022 بود. فلز زرد هفته گذشته را در نهایت با 1991.1 دلار در هر اونس به پایان رساند.

منبع: kitco.com

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا