آموزش و پژوهش

کد مالیاتی و نحوه گرفتن آن

در صورت دارا بودن دستگاه پوز بهتر است هر چه زودتر ثبت نام خود را در سامانه مالیاتی انجام دهید. اما نکته مهم بعد از تکمیل ثبت نام در این سامانه، دریافت کد مالیاتی است.

به گزارش سرویس آموزش و پژوهش گلدنیوز ؛شاید بسیاری از افراد بخواهند بدانند که این کد مالیاتی چیست و دقیقا چه کاربردی دارد به تازگی قوانین جدیدی تصویب شده اند که به طور کلی سعی در بهبود سیستم مالیاتی دارند. طبق این قوانین تنها زمانی فروشگاه ها و حتی کسب و کارهای آنلاین مجاز به داشتن درگاه اینترنتی پرداخت هستند که کد مالیاتی را دریافت کرده باشند.

کد مالیاتی کارتخوان چیست؟

کد مالیاتی چیست ؟

کد مالیاتی شامل یک عدد ۱۰ رقمی است که بعد از انجام ثبت نام در سامانه مالیاتی به شما داده می شود. کد مالیاتی کارتخوان هم به همین صورت است.

 با توجه به اهمیت بالای ثبت نام در سامانه ی مالیاتی و دریافت شماره مربوطه، طرح هایی مانند مالیات دستگاه پوز هم ارائه گردیده اند. به این ترتیب که در صورت عدم ثبت نام در این سامانه باید نسبت به پرداخت مالیات آن اقدام شود.

از طرف دیگر، بدون داشتن این عدد امکان داشتن درگاه اینترنتی پرداخت هم وجود ندارد که به آن اشاره کردیم.

با توجه به این که کسب و کارهای اینترنتی این روزها رونق فراوانی داشته و همه آن ها هم برای فروش کالا و محصولات شان نیاز به درگاه پرداخت الکترونیکی دارند، لاجرم مجبور به ثبت نام در سامانه و دریافت کد مالیاتی می باشند. همه این ها نشان از پیگیری سازمان امور مالیاتی بر دریافت این کد دارند.

مراحل دریافت کد مالیاتی

برای پیش ثبت نام در سامانه دریافت کد رهگیری مالیاتی و یا ویرایش ثبت‌نام‌ یا پیش ثبت نام های قبلی ابتدا وارد سایت “دریافت کد رهگیری مالیاتی” شوید. برای ورود به سامانه کلمه امنیتی که در تصویر مشاهده می‌کنید را همراه با نوع مودی ( نوع متقاضی دریافت کد رهگیری مالیاتی ) و شماره ملی خود وارد کنید.

"ورود

پس از وارد کردن اطلاعات بر روی “ ورود به ثبت نام “ کلیک کنید. با ورود به سامانه می‌توانید ثبت نام‌های قبلی و تکمیل نشده خود را به صورت زیر مشاهده و برای تکمیل آنها بر روی “ ورود به ثبت نام “ کلیک کنید. برای حذف ثبت نام‌های اشتباه بر روی “ حذف ثبت نام اشتباه “ کلیک کنید.

ورود به سامانه پیش ثبت نام و ثبت نام دریافت کد رهگیری مالیات
ورود به سامانه پیش ثبت نام و ثبت نام کد رهگیری مالیات

دریافت کد رهگیری مالیاتی جدید 

اگر تا به حال کد رهگیری مالیاتی دریافت نکرده باشید پس از ورود به سامانه دریافت کد رهگیری مالیاتی پیغام زیر را مشاهده می‌کنید.

ثبت نام دریافت کد رهگیری مالیات
پیش ثبت نام دریافت کد مالیات

 برای پیش ثبت نام جدید بر روی “ پیش ثبت نام جدید “ کلیک کنید.

۱. ورود به سامانه پیش ثبت نام الکترونیک

پس از انتخاب “ پیش ثبت نام جدید “ وارد صفحه زیر می‌شوید. در این مرحله باید نوع ثبت نام ( ثبت نام انفرادی(بدون شریک) و مشارکت (حداقل یک شریک) )، کد پستی اقامتگاه قانونی، شماره همراه و کلمه امنیتی را وارد کرده و بر روی  “ پیش ثبت نام جدید” کلیک کنید.

آموزش تصویری دریافت کد مالیاتی
آموزش تصویری دریافت کد مالیاتی

پس از وارد کردن اطلاعات در صفحه ورود به سامانه پیش ثبت نام الکترونیک کد ۴ رقمی برای تایید شماره تلفن همراه به شماره وارد شده پیامک می‌شود. لازم به ذکر است شماره تلفن همراه وارد شده برای ثبت نام حتما باید به نام فرد متقاضی ( کد ملی ثبت شده برای دریافت کدرهگیری مالیاتی ) باشد.

"آموزش

پس از تایید شماره تلفن همراه وارد صفحه زیر می‌شوید. در این قسمت باید تاریخ تولد و تابعیت مودی دریافت کد رهگیری مالیاتی را وارد و “استعلام اطلاعات و ادامه “ را انتخاب کنید.

آموزش تصویری دریافت کد رهگیری مالیاتی - ثبت اطلاعات هویتی
آموزش تصویری دریافت کد رهگیری مالیات – ثبت اطلاعات هویتی

تکمیل اطلاعات پیش ثبت نام

اطلاعات وارد شده در مرحله قبل به صورت آنلاین و سیستمی بررسی شده و در صورت عدم وجود مغایرت در کمتر از چند ثانیه به صفحه زیر منتقل می‌شوید. در قسمت پایین صفحه در بخش “ نواقص اطلاعاتی “ بر روی نوشته‌های قرمز رنگ کلیک کنید و موارد خواسته شده را تکمیل کنید. ( موارد نواقص اطلاعات را در ادامه بررسی می‌کنیم)

آموزش تصویری دریافت کد رهگیری مالیاتی - ثبت اطلاعات هویتی مودی
آموزش تصویری دریافت کد رهگیری مالیات – ثبت اطلاعات هویتی مودی

تکمیل نواقص اطلاعات برای دریافت کدرهگیری مالیاتی

با کلیک کردن بر روی موارد ناقصی مشخص شده در بالا به ۳ صفحه‌ی زیر هدایت می‌شوید. در صفحه “ تعیین وضعیت مشمولیت ارزش افزوده “ باید مشمول ارزش افزوده بودن یا نبودن فرد مودی را مشخص و بر روی “ ثبت “ کلیک کنید. برای آگاهی از مشمول ارزش افزونه بودن یا نبودن به “قانون مالیات بر ارزش افزوده” در سایت vat.ir مراجعه کنید.

آموزش تصویری دریافت کد رهگیری مالیاتی - قوانین مالیات بر ارزش افزوده
آموزش تصویری دریافت کد رهگیری مالیات – قوانین مالیات بر ارزش افزوده

در صفحه اطلاعات پیش ثبت نام دلیل ثبت نام، موارد اجباری و نوع مالکیت را تکمیل کنید. تکمیل کردن این موارد برای ثبت اطلاعات کافی است و تکمیل کردن سایر بخش‌ها لزومی ندارد. پس از تکمیل اطلاعات بر روی “ثبت” کلیک کنید.

آموزش تصویری دریافت کد رهگیری مالیاتی - تکمیل اطلاعات در سامانه مالیاتی
آموزش تصویری دریافت کد رهگیری مالیات – تکمیل اطلاعات در سامانه مالیاتی

در صفحه “مشخص نمودن محل اقامتگاه قانونی روی نقشه” محل اقامت خود را بر روی نقشه مشخص و بر روی “ثبت” کلیک کنید. 

"آموزش

ثبت نهایی و دریافت کد رهگیری ۱۰ رقمی

پس از تکمیل نواقص اطلاعات پیغام “ فعلا اطلاعات تکمیل می‌باشد.لطفا پس از دریافت نام کاربری به سامانه ثبت نام رفته و فرایند خود را تکمیل نمایید” را مشاهده می‌کنید. در این مرحله بر روی “تایید نهایی اطلاعات” کلیک کنید.

دریافت کد رهگیری 10 رقمی
دریافت کد رهگیری ۱۰ رقمی

پس از انتخاب تایید نهایی اطلاعات وارد صفحه زیر می‌شوید. در این مرحله در صورت صحت اطلاعات “ تایید اطلاعات و دریافت کد رهگیری “ را انتخاب کنید تا به صفحه زیر هدایت شوید.

تایید اطلاعات هویتی مودی دریافت کد مالیاتی
تایید اطلاعات هویتی مودی دریافت کد مالیاتی

در این مرحله کد رهگیری ۱۰ رقمی نمایش داده شده و به شماره وارد شده نیز پیامک می‌شود. با استفاده از این کد به راحتی می‌توانید در سریعترین زمان ممکن درگاه پرداخت اینترنتی خود را دریافت کنید. برای دریافت درگاه پرداخت اینترنتی بر روی “درگاه پرداخت اینترنتی زیبال” کلیک کنید.

"آموزش

در صورت صحت اطلاعات وارد شده و راستی آزمایی توسط سازمان امور مالیاتی، رمز عبور و نام کاربری ورود به پرتال امور مالیاتی  به شماره وارد شده در سامانه ثبت نام کد رهگیری مالیاتی پیامک می‌شود. درصورت وجود مغایرت در اطلاعات وارد شده در مرحله پیش ثبت نام، مغایرت موجود از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود و باید مجددا مرحله پیش ثبت نام با اطلاعات درست انجام شود. لازم به ذکر است مسئولیت حفظ نام کاربری و رمز عبور دریافت شده بر عهده مودی است.

ورود به پرتال سازمان امور مالیاتی کشور

برای ورود به پرتال امور مالیاتی با استفاده از نام کاربری و رمز عبور پیامک شده به آدرس “ ورود به پرتال مالیاتی” وارد شوید.

آموزش مراحل ثبت نام دریافت کد مالیاتی- ورود به پرتال سامانه مالیاتی
آموزش مراحل پیش ثبت نام دریافت کد مالیاتی- ورود به پرتال سامانه مالیاتی

لازم به ذکر است کد امنیتی به بزرگ و کوچک بودن حروف حساس نیست اما رمز عبور به بزرگ و کوچک بودن حروف حساس است.

منبع مراحل :سایت زیبال

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا