تحلیل بازار

از صعود تا ریزش قیمت طلا؛تحلیل گلدنیوز

طلا همچنان در کانال کوچک صعودی خود در حال حرکت است و مقاومت 1.215.000 تومانی را شکسته است و توان رشد تا مقاومت 1.300.000 را نیز حتی دارد.

دکتر مهرناز سلطانی کارشناس بازارهای مالی به گلدنیوز گفت: اونس جهانی طلا در هفته گذشته ابتدا در یک حرکت با شتاب زیاد صعود کرد و به سقف 2070 دلاری خود در سال 2020 رسید.

سپس با شروع اخبار مبنی بر مذاکرات اوکراین و روسیه و احتمال فروکش کردن شعله های جنگ ، شاهد ریزش در قیمت طلا تا 1960 دلار در روز جاری بودیم. با این حال به نظر میرسد افت فعلی موقتی بوده و در ادامه قیمت طلا اعداد بسیار بالاتری را نیز خواهد دید.

رشد طلا

تورم بسیار شدید در ایالات متحده و کشورهای منطقه یورو یکی از نشانه های رشد طلا است. مقدار تورم در آمریکا به 7.9 درصد رسیده که این رقم در چندین سال اخیر تقریبا بی سابقه میباشد و کار را برای فدرال رزرو در مورد شروع تیپرینگ و افزایش نرخ بهره بسیار پیچیده کرده است.

وی در ادامه گفت: با بررسی صندوق ETF مبتنی بر طلای GLD و قراردادهای اختیار معامله آن مشاهده میکنیم که اکثریت افراد اختیار خرید در قیمت هایی حدود 20-30 درصد بالاتر از قیمت فعلی را خریداری کرده اند که این امر نشان میدهد ، این افراد حتی انتظار رشد بیش از این مقدار را در قیمت طلا دارند.

تحلیل تکنیکال

سلطانی در ادامه گفت: از لحاظ تکنیکال بعد از یک موج اصلاحی از نوع مثلث الیوتی ، وارد یک حرکت شارپ صعودی شدیم که این حرکت میتواند شروع یک حرکت صعودی بزرگ باشد یا اتصالی بین 2 اصلاح.

 این کارشناس افزود: اگر شاهد بازگشت قیمت از محدوده 1900 دلار رو به بالا باشیم پس یک موج قوی صعودی را داریم و طلا قیمتهایی تا 30-40 درصد بالاتر را هدف قرار میدهد. اگر قیمت به زیر این عدد سقوط کند و در آنجا بماند ، یک موج اصلاحی دیگر شروع میشود.

از صعود تا ریزش قیمت طلا؛تحلیل گلدنیوز

تحلیل بازار داخلی

سلطانی در ادامه به گلدنیوز گفت: در بازار داخلی با اتفاقاتی که در زمینه مذاکرات افتاد ، قیمت سکه و طلای 18 عیار صعودی شدند و رشد خوبی را تجربه کرد.

امتیاز خواهی روسیه و چین از مذاکرات و درخواستهای آمریکا در مذاکرات و در نهایت ترک مذاکرات از سوی تمام طرفهای مذاکرات باعث شد که قیمت دلار رو به بالا حرکت کرده و در نتیجه قیمت طلا و مصکوکات نیز رشد کند. البته این ترک به گفته سخنگوی وزارت خارجه و وزرای خارجه سایر کشورها صرفا یک تنفس بوده و به معنی توقف مذاکرات نیست.

همچنین شلیک موشکهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به سمت پایگاه موساد در عراق نیز از دلایل دیگر رشد قیمت دلار و طلا بود.

طلای ۱۸ عیار

سلطانی وضعیت طلای 18 عیار را اینگونه تحلیل کرد که طلا همچنان در کانال کوچک صعودی خود در حال حرکت است و مقاومت 1.215.000 تومانی را شکسته است و توان رشد تا مقاومت 1.300.000 را نیز حتی دارد.

از صعود تا ریزش قیمت طلا؛تحلیل گلدنیوز

رشد سکه

سکه نیز مقاومت 12.280.000 تومان را شکست و تا مرز 12.500.000 هم بالا رفت ، برای سکه نیز امکان رشد تا مقاومت 12.900.000 تومانی فراهم است.

از صعود تا ریزش قیمت طلا؛تحلیل گلدنیوز

نوسانات دلار

این کارشناس در پایان گفت: دلار هم در یک روند ریزشی به محل تقاطع کف کانال صعودی و مووینگ یک ساله (365 روزه) خود رسید و مجدد صعودی شد. احتمال صعود تا مقاومت 26900 تومانی وجود دارد.

از صعود تا ریزش قیمت طلا؛تحلیل گلدنیوز

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا