تحلیل بازار

دست بالای ایران در مذاکرات / تحلیل گلدنیوز

به گزارش گلدنیوز ، کارشناسان اقتصادی معتقدند که با افزايش قيمت جهاني نفت که در اثر تنش ‏هاي نظامي روسيه و اوکراين رخ داده است، ايران برگ برنده و دست بالاتر را در مذاکرات دارد و احتمال لغو کلي اين نشست‏ها بسيار کم است. در همين راستا روز گذشته طرفين غربي از احتمال پيگیري مذاکرات بدون حضور روسيه در صورت عدم عقب ‏نشيني اين کشور از مواضع جديد برجامي خود خبر دادند.

آنالیز جهش دلار به کانال 26 هزار تومان

دلار که در دو روز پایانی هفته گذشته در سطح 25 هزار و 800 تومان تثبیت شده بود و نسبت به قیمت‏های دو روز میانی هفته روندی نزولی به خود گرفته بود؛ در اولین روز هفته کار خود را در سطح 26 هزار تومان شروع کرد.

به عبارت دیگر میتوان گفت که قیمت دلار در روز شنبه افزایشی به میزان 200 تومان نسبت به روز پنجشنبه هفته گذشته داشته است. رفتار صعودی دلار به همین جا ختم نشد و اسکناس آمریکایی با 450 تومان افزایش در روز یکشنبه مواجه شد به نحوی که در سطح 26 هزار و 450 تومان در بین معامله‏ گران مورد دادوستد قرار گرفت.

پس از انتشار اخباري مبني بر توقف مذاکرات هسته‏اي وين در روز جمعه 20 اسفند، بازار ارز دچار جو افزايشي نسبتا شديدي شد. اما چندي بعد و پس از انتشار اخبار مثبت جديد که بر استراتژيک بودن توقف پيشرو دلالت داشت، هياهوي معامله‏ گران افزايشي آرام گرفت و ترمز دلار در کانال 26 هزار توماني گرفته شد.

کارشناسان اقتصادی علت عدم پيشروي روند افزايشي نرخ شاخص بازار ارز در روز شنبه را به عدم کشش اين ارز در سطوح قيمتي بالاتر و انتظارات مثبت جامعه نسبت به آينده بازار ارز مرتبط می‏دانند.

شاخص بازار ارز در روز یکشنبه دچار نوسانات افزايشي شد. پس از ناکامي روند افزايشي روز شنبه که در اثر انتشار خبر توقف موقت مذاکرات هسته ‏اي وين آغاز شده بود؛ ديروز با خبر رويداد نظامي در منطقه، دلار روند افزايشي جديدي در پيش گرفت.

دو عامل مهم در نوسانات روز گذشته بازار ارز نقش داشت. عامل اول افزايش احتمالات از عدم حصول توافق هسته‏ای جديد به دليل تنش‎هاي جديد نظامي در منطقه بود که اين عامل توانست نرخ شاخص ارزي را از سقف مقاومت روزهاي اخير خود عبور دهد.

اما نيروی دوم، دقيقا عکس نيروي اول بود. اين نيرو، اثر گذار بر بازار ارز روز گذشته اظهارنظراتي بود که نشان می‏داد چالش ‏هاي نظامي منطقه اخلالي در روند مذاکرات وين به وجود نياورده است. از جمله اين اظهارنظرها ميتوان به خبر مقامات آمريکايي مبني بر آسيب نديدن مواضع اين کشور در منطقه اشاره کرد.

2 سناریو از رفتار سکه در روزهای آتی

سکه طلا که در اولین روز هفته در سطح 12 میلیون و 410 هزار تومان مورد مبادله قرار گرفت؛ در روز یکشنبه نیز با افزایشی به میزان 140 هزار تومانی به سطح 12 میلیون و 550 تومان رسید. این در حالی است که آخرین قیمت مبادلاتی سکه در هفته گذشته در سطح 12 میلیون و 245 هزار تومان بوده است.

به عبارت دیگر می‏توان گفت سکه در دو روز ابتدایی هفته رفتاری صعودی به خود گرفته است.

در روز شنبه با وجود ایجاد مکث در روند مذاکرات، نرخ دلار طی روزهای آتی رشد پلکانی را پیش بگیرد و بالطبع بهای سکه نیز رشد یافت؛  اما ترس و احتیاط سرمایه‏ گذاران  از وجود ابهامات نسبتا زیاد اقتصادی و غیراقتصادی باعث شد معاملات این افراد با احتیاط صورت گیرد.

برخی کارشناسان بر این باورند که سرعت رشد بهای طلا و سکه با توجه به تاثیرپذیری بالای این بازار از روند نرخ دلار در بازار داخلی، با آرام شدن هیجانات موجود در معاملات طلای جهانی، اندکی کندتر شود.

اما در مقابل نیز برخی از تحلیلگران معتقدند در صورتی که طلای جهانی و نرخ دلار همگام با هم روند صعودی را پیش بگیرند؛ رشد قیمت سکه امامی به مراتب سریعتر خواهد بود و این احتمال می‏رود تا نزدیکی سطح 13میلیون تومان نیز افزایش یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا