آموزش و پژوهش

بلور

اتم بلورها به صورت منظم و متقارن هستند و بر حسب تقارن وجوه به هفت سیستم تبلور تقسیم بندی شده اند.

شکل ظاهری بلور

به گزارش گروه آموزش و پژوهش گلدنیوز؛ اغلب گوهرهای معدنی، شکل بلورین دارند و اتم های آنها به صورت منظم و متقارن مانند یک شبکه در کنار یکدیگر چیده شده اند. تعداد اندکی نابلورین بوده که دارای سیستم تبلور بسیار ساده یا فاقد آن هستند. کانی های کریستالی شده ممکن است تک بلور یا چندبلور باشند. چندبلوری ها از چندین نوع بلور تشکیل شده اند که اغلب آنها دارای کریستال های ریز و نهان بلور بوده که با کمک میکروسکوپ قابل رویت اند.

كان سنگ های معدنی از سطوح صافی که به آنها وجه بلور گفته می شود ساخته شده اند. نوع جهت گیری این سطوح و اضلاع مبین شکل کلی بلور می باشد که مشخص کننده سیستم تبلور در سنگ است. برخی بلورها تنها دارای یک ظاهر بلوری ساده بوده مانند هرمی یا منشوری و برخی دیگر می توانند چند ظاهر و نمای بلور داشته باشند. قلوه سنگ های معدنی با ظاهر و شکل نامشخص بلورین، تشکیل دهنده توده سنگ های بزرگ می باشند. کانی های بی شکل نظير ابسیدین و تکتیک شکل بی قاعده دارند. نمونه سنگ های یادشده در تصاویر مشخص شده اند.

جفت بلوری

بلورهای طبیعی به ندرت بی عیب هستند. به طور معمول رشد آنها تحت تاثیر شرایط بیرونی نظیر حرارت و فشار شدید، فضای رشد و… می باشد. نوعی رفتار غیر معمول در هنگام رشد بلورها به نام جفت بلوری (بلورِ دوقلو) وجود دارد که از رشد همزمان و متقارن دو بلور یکسان و تکرار آنها در یک زمان حادث می شود.

آمتیست جفت بلوری

بلورهای دوقلو ممکن است رنگ های متنوعی را نشان دهند.

بلورهای دوقلو ممکن است رنگ های متنوعی را نشان دهند.

سنگ های بی قاعده توده وار شکل بلورین خاصی را نمایان نمی کند. (توده ای)

سنگ های بی قاعده توده وار شکل بلورین خاصی را نمایان نمی کند. (توده ای)

بلورها شبیه شاخه های درخت هستند.

بلورها شبیه شاخه های درخت هستند.

سیستم های تبلور

بلورها بر حسب حداقل تقارن وجوه خود به هفت سیستم تبلور تقسیم شده اند. این هفت سیستم بر اساس محورهای تقارن فرضی که بلور حول آنها گردش می کند، متغیر است چرخش بلور در این زوایا مشخص کننده نما و ظاهر تشکیل دهنده آن می باشد.

تعداد چرخش های بلور در محور 360 درجه باعث به وجود آمدن شکل یکسان سطوح شده به طوری که بلورها منظره یکسانی از خود نشان می دهند. محورهای تقارن 2 طرفه، 3 طرفه تا 6 طرفه هستند.

مکعبی

بلورها در این سیستم تبلور حالت ایزومتریک داشته و بالاترین تقارن را دارند. به عنوان مثال مکعب های سه وجهی، هشت وجهی، پنج وجهی و دوازده وجهی منظم دارای حداکثر تقارن یعنی سه چهارم محوری هستند. (پیریت)

بلور مکعبی

شش وجهی و سه وجهی

این دو سیستم می توانستند یک سیستم هم بوده باشند چرا که در محور تقارن، مشترک و متقارن هستند. شش وجهی ها دارای تقارن شش محوری و سه وجهی ها تقارن سه محوری دارند (کوآرتز شیری)

بلور شش وجهی و سه وجهی

چهار وجهی

این سیستم با یک چهارم تقارن محوری تعریف می شود. نوع بارز آن دارای چهار وجه در قالب منشورها، هرم ها، ذوزنقه و هرم های هشت وجهی هستند. (زرگون)

بلور چهار وجهی

کج لوزی

حداکثر تقارن در محورهایش یک دوم است. در این سیستم منشورها دارای قاعده هرمی مسطح موازی هستند (برزیلیانیت)

بلور کج لوزی

راست لوزی

حداقل تقارن در این سیستم دو محور از سه محور است. شکل متداول بلورها موازی و هرم دو گانه آن متوازی الاضلاع است. (توپاز)

بلور راست لوزی

کج وجهی

محورهای آن تقارن نداشته و گوهرهای این سیستم دارای حداقل تقارن هستند (آکسی نایت)

کج وجهی

انتهای پیام/

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا