تحلیل بازار

در جا زدن اونس طی 2 هفته/تحلیل گلدنیوز

مسائل بنیادین بازار باعث شده هم فروشندگان و هم خریداران فعلا دست نگه دارند و روند خاصی در طلا شکل نگیرد.

به گزارش گلدنیوز ،دکتر مهرناز سلطانی کارشناس بازارهای مالی گفت:اونس جهانی طلا در 2 هفته اخیر در جا زده و تنها شاهد نوسان آن بین قیمتهای 1900 تا 1960 دلار بودیم. حمایت 1900 دلاری چند بار تست شد و به خوبی عمل کرد؛ اما مسائل بنیادین بازار باعث شده هم فروشندگان و هم خریداران فعلا دست نگه دارند و روند خاصی در طلا شکل نگیرد.

وی افزود: از طرفی در یک سال اخیر هر 3 شاخص تورمی آمریکا به عنوان تاثیرگذارترین کشور در قیمت طلا صعودی بوده که در نمودارهای زیر این 3 شاخص را مشاهده میکنیم.

شاخص قیمت مصرف کننده یا CPI
شاخص قیمت تولید کننده یا PPI
شاخص هزینه های مصرف شخصی یا PCE

سلطانی در تشریح نمودارهای بالا گفت :این شاخص ها نشان از تورم ادامه دار در آمریکا است ، از طرف دیگر هم بالا بردن نرخ بهره باعث بروز رکود در اقتصاد خواهد شد و در نهایت تلفیق این 2 امر باعث بروز رکود تورمی می­شود. رکود تورمی و کاهش قدرت دلار و در مقابل افزایش قدرت فرانک سوییس به عنوان مرکز مبادلات طلای جهان و همچنین پیشینه طلا به عنوان پناهگاه ضد تورمی ، جمعا نشان از صعود طلا میدهند.

تاثیرات جنگ روسیه و اوکراین بر قیمتها

این کارشناس عامل موثر دیگر در رشد قیمت طلا را  ادامه دار شدن جنگ روسیه و اوکراین و بحران اقتصادی اروپا اعلام کرد.

او در ادامه گفت: مجموع مطالب گفته شده در چارت تکنیکال نیز مشاهده میشود ، یعنی از دید الیوتی احتمالا شاهد یک موج 3 قدرتمند صعودی در طلا باشیم و طلا قیمتهایی تا 2100 دلار را هم ببیند. سقوط طلا زیر 1900 دلار این سناریو را با شک و تردید روبرو میکند.

بازار داخلی

سلطانی در تشریح بازار داخلی گفت : در بازار داخل هم بازیگر اصلی مطابق معمول گذشته نرخ دلار است. با دست پس زدن و با پا پیش کشیدن از سوی تمام طرفهای مذاکرات برجام باعث شده تا اکثریت معامله گران از وقوع توافق ناامید شوند و دلار روند صعودی در پیش بگیرد. قیمت دلار بازار ازاد در روز جاری به 27080 تومان هم رسید.

نوسانات دلار

این کارشناس گفت: دلار یک حمایت 26000 تومانی دارد و یک مقاومت 28000 تومانی به عنوان خط روند نزولی ، شکست 28000 تومان میتواند باعث یک حرکت صعودی دیگر در قیمت دلار گردد.

صعود طلا

طلای 18 عیار هم به روند صعودی خود ادامه داد و به 1.256.000 تومان رسید. در این ناحیه مقاومت میانه کانال را مشاهده میکنیم ، شکست این مقاومت میتواند باعث رشد قیمت طلا تا 1.280.000 تومان شود.

نوسانات سکه

این کارشناس مالی در پایان گفت: سکه هم به قیمت 12.452.000 تومان رسیده و فعلا روند صعودی ضعیفی دارد. مقاومتهای بعدی را در 12.600.000 و 13.000.000 تومان مشاهد میکنیم ، حمایت 12.000.000 تومان نیز زیر پای آن قرار دارد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا