تحلیل بازار

سبز پوشی اسکناس آمریکایی با شروع فصل بهار/تحلیل گلدنیوز

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که با وجود افزايش قيمت ارز تهران، انتظارات معامله ‏گران از آينده نرخ دلار همچنان کاهشي است. برخی معامله‏ گران با اشاره به امکان ريزش مجدد دلار معتقد به ذخيره سود و تبديل دارايی ‏هاي خود در نرخ ‏هاي حال حاضر هستند. استدلال این افراد، حضور نرخ دلار در سقف قيمتي 45 روزه خود است. در اين ميان برخي از تحليلگران نرخ ارز در بازار تهران بر اين باورند که شاخص ارزي هنوز بازه قيمتي مناسبي در سال جديد پيدا نکرده و همچنان در پي يافتن بازه باثبات به نوسان مي‏پردازد. با این وجود اخبار سياسي مرتبط با بازار ارز نيز همچنان مثبت است.

به گزارش پایگاه خبری -تحلیلی گلدنیوز ،اسکناس آمریکایی هفته نخست سال جاری، روندی صعودی را پشت سر گذاشت به نحوی که در میانه هفته مذکور وارد کانال 27 هزار تومان شد. در ادامه هفته نیز دلار به حرکت رفت و برگشتی خود ادامه داد و در روز پایانی هفته اول سال جاری، با کاهشی 50 تومانی نسبت به روز سه‏ شنبه به میزان 27 هزار و 50 تومان رسید.

سبز پوشی اسکناس آمریکایی با شروع فصل بهار

کارشناسان اقتصادی با اشاره به کمبود حجم معاملات در نوروز 1401 و همچنين تاثيرپذيري نرخ تعادلي دلار از معاملات کم موجود در بازار، اين افزايش قيمت را به دلایلی نظیر «وجود تقاضاهاي نوروزي و مسافرتي»، «طولاني تر شدن روند مذاکرات» و همچنين «کم رمق شدن انتظارات مثبت از آينده نرخ ارز» مرتبط دانستند.

موقعیت دلار در نوروز 1401

دلار در اولین روز کاری سال 1401 کار خود را در سطح 26 هزار و 220 تومان شروع کرد. اسکناس آمریکایی هفته نخست سال جاری، روندی صعودی را پشت سر گذاشت به نحوی که در میانه هفته مذکور وارد کانال 27 هزار تومان شد و در سطح 27 هزار و 100 تومان مورد معامله قرار گرفت.

در ادامه هفته نیز دلار به حرکت رفت و برگشتی خود ادامه داد و در روز پایانی هفته اول سال جاری، با کاهشی 50 تومانی نسبت به روز سه ‏شنبه به میزان 27 هزار و 50 تومان رسید.

در دو روز ابتدایی هفته جاری نیز دلار سعی در حفظ موقعیت خود در کانال 27 هزار تومانی داشت به صورتی که در پایان روز دوشنبه در سطح 27 هزار و 180 تومان در بین معامله‏ گران مورد دادوستد قرار گرفت.

بنابراین می‏توان گفت کف و سقف قیمتی اسکناس آمریکایی در دو هفته نخست سال جاری برابر 26 هزار و 250 تومان و 27 هزار و 50 تومان است.

تحلیل رفتار صعودی دلار

کارشناسان اقتصادی با اشاره به کمبود حجم معاملات در نوروز 1401 و همچنين تاثيرپذيري نرخ تعادلي دلار از معاملات کم موجود در بازار، اين افزايش قيمت را در نتيجه «وجود تقاضاهاي نوروزي و مسافرتي» دانستند.

از سوی دیگر این افراد با وجود انتشار اخبار سياسي مثبت در حوزه نشست ‏هاي احياي برجام، افزايش قيمت مشاهده شده در نرخ ارز را به دليل «طولاني تر شدن روند مذاکرات» و همچنين «کم رمق شدن انتظارات مثبت از آينده نرخ ارز» مرتبط دانستند.

به باور این افراد، انتشار اخباري مبني بر نزديکي حصول نتيجه توافق احتمالي از اواسط بهمن ماه سال گذشته تاکنون توانسته بود که انتظارات از آينده نرخ ارز را مثبت نگاه دارد، حالا با عدم حصول نتيجه اين نشست ‏ها و برطرف نشدن شکاف ‏هاي موجود در روند مذاکرات، انتظارات مذکور در حال کم رمق شدن بوده و معاملات دلار ديگر مانند ماه ‏هاي گذشته از اندک سيگنال‏ هاي سياسي مثبت تاثير نمي‏پذيرد و کانال شکنی ‏هاي کاهشي دلار در سال جديد صرفا در گرو انتشار اخبار سياسي قطعي و جريان ساز است.

در همین راستا در روز جمعه 11 فروردين ند پرايس، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا، برگشت دو طرفه به برجام را بهترين راه حل موجود خواند.

او همچنين تصریح کرد که واشنگتن درباره ايران اختلاف نظرهای تاکتيکي با شرکاي اسرائيلي خود دارد، ولي اختلاف نظر راهبردي که مخالفت با دستيابي ايران به تسليحات هسته ‎اي است، وجود ندارد.

انتظارات غالب معامله‏ گران

به نظر می‏رسد که با وجود افزايش قيمت ارز تهران، انتظارات معامله ‏گران از آينده نرخ دلار همچنان کاهشي است. برخی معامله‏ گران با اشاره به امکان ريزش مجدد دلار معتقد به ذخيره سود و تبديل دارايی ‏هاي خود در نرخ ‏هاي حال حاضر هستند.

استدلال این افراد، حضور نرخ دلار در سقف قيمتي 45 روزه خود است. در اين ميان برخي از تحليلگران نرخ ارز در بازار تهران بر اين باورند که شاخص ارزي هنوز بازه قيمتي مناسبي در سال جديد پيدا نکرده و همچنان در پي يافتن بازه باثبات به نوسان مي‏پردازد.

با این وجود اخبار سياسي مرتبط با بازار ارز نيز همچنان مثبت است. این موضوع به علت نبود عامل کاهشی در نرخ ارز است. در این راستا روز دوشنبه سعيد خطيب ‏زاده، سخنگوي وزارت خارجه جمهوري اسلامي ايران، در نشستي مطبوعاتي بار ديگر رويکرد هيات مذاکره کننده ايراني را مشخص کرده و از آمادگي ايران جهت نهايي کردن قرارداد در صورت قبول خطوط قرمز اين کشور توسط آمريکا خبر داد.

در نهایت اینکه رئيس کل بانک مرکزي نيز عصر روز دوشنبه از افزايش 57 درصدي عرضه دلار در سال 1400 نسبت به سال قبل از آن خبر داد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا