آموزش و پژوهش

ظهور استاندارد طلا

استاندارد طلا یک نظام پولی است که به واسطه شمش طلا پشتیبانی می شود.

استاندارد طلا

به گزارش پایگاه تحلیلی و خبری گلدنیوز؛ استاندارد طلا یک سیستم پولی است که در آن پول های کاغذی آزادانه به یک مقدار ثابت از طلا تبدیل می شوند. به عبارت دیگر، مرجع پولی مرکزی یک کشور مانند دولت یا بانک‌ های مرکزی تنها تا آن میزان پول منتشر می‌کند که کاملاً توسط شمش طلای در اختیار آن نهاد پشتیبانی می‌شود.

انگلستان اولین کشوری بود که رسماً استاندارد طلا را تصویب کرد و اکثر کشورهای توسعه یافته با استاندارد طلا پیوند داشتند اما ایالات متحده یکی از آخرین کشورهایی بود که به آن پیوست.

استاندارد طلا برای مدتی در اوج خود قرار گرفت و همچنین شرایط سیاسی مناسبی بر جهان حاکم بود اما با شروع جنگ جهانی اول، این سیستم به هم ریخت. به عنوان مثال آلمان بعد از جنگ جهانی اول با خزانه خالی از طلا مواجه شد و جهت تأمین بودجه هزینه‌های خود به یک نظام پولی بدون پشتوانه روی آورد که منجر به سقوط اقتصادی آن شد.

سقوط استاندارد طلا

با شروع جنگ جهانی اول استانداردِ طلا فرو پاشید به طوری که وضعیت دولت ها روز به روز بدتر و مشکلات اقتصادی بیشتر می شد. از آنجا که عرضه طلا همچنان از رشد اقتصاد جهانی عقب می ماند، پوند استرلینگ انگلیس و دلار آمریکا به ارزهای ذخیره جهانی تبدیل شدند و کشورهای کوچکتر به جای طلا، به نگهداری این ارزها پردختند.

با پایان یافتن جنگ جهانی دوم، کشورهای قدرتمند با توافق با یکدیگر به پیروی از سیستم برتون وودز پرداختند. این سیستم به این شکل بود که دولت ها پول خود را با دلار آمریکا و نه طلا، بازخرید کنند زیرا آمریکا سه چهارم عرضه طلای جهان را در اختیار داشت و هیچ ارز دیگری دارای این چنین پشتوانه ای نبود و طلا جای خود را به دلار داد بنابراین ارزش دلار افزایش یافت.

انتهای پیام/

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا