تحلیل بازار

افزایش قیمت دلار و سکه تا کجا ادامه خواهد داشت؟/ تحلیل گلدنیوز

مقدمات لازم برای کاهش قیمت اونس طلا چیست؟ آیا باید منتظر دلار 30 هزار تومانی باشیم؟

دکترمهرناز سلطانی کارشناس بازارهای مالی به گلدنیوز گفت: اونس جهانی طلا در شروع هفته جاری روند افزایش خود را در پیش گرفت و تا محدوده 1955 دلار هم بالا آمد.

عواملی مانند تورم اروپا و آمریکا ، ادامه دار شدن جنگ روسیه و اوکراین ، افزایش نرخ بهره فدرال رزرو ، بحران مواد غذایی که در تحلیل هفته گذشته به شکل مفصل به آنها پرداختیم ، از عوامل اصلی رشد قیمت اونس طلا بودند. انتظارات نیز همچنان صعودی است و اکثریت معامله گران اعتقاد به افزایش قیمت طلا دارند.

مقدمات لازم برای کاهش قیمت اونس

به گفته سلطانی برای کاهش قیمت اونس باید منتظر چند اتفاق اساسی باشیم:

  1. اتمام جنگ اوکراین ، این اتفاق خود باعث ریزش قیمت طلا خواهد شد ، ولی اقدامات ادامه امر نیز بسیار مهم است. تحریمهای روسیه و کاهش دسترسی به منابع انرژی و فلزات و مواد اولیه غذایی ، خود باعث ایجاد بحران های جدید خواهد شد که برای رفع آن یا باید تحریمهای روسیه حذف شود یا کشورهای دیگر مانند برزیل ، کانادا ، ونزوئلا ، استرالیا و نیجریه جایگزین شوند. طبق پیش بینی اکونومیست برزیل و نیجریه از غولهای اقتصادی جهان در آینده نزدیک خواهند بود.
  2. تقویت دلار و بازگشت آرامش به اقتصاد آمریکا با از بین رفتن چرخه تورم و بیکاری

مقاومت دلار

سلطانی افزود: ناحیه مقاومتی 1960 دلار یک مقاومت مهم است که در صورت شکسته شدن آن، سقف 2050 دلاری طلا به راحتی در دسترس است. مهمترین حمایت نیز محدوده 1910 دلار است. 

تحلیل داخلی

دکترمهرناز سلطانی در ادامه گفت : در بازار داخل هم با سیگنالهای منفی از برجام و کم رنگ شدن احتمال توافق هسته ای ، دلار روند صعودی در پیش گرفت و به مرز 28000 تومان رسید. با توجه به اخبار فعلی احتمالا روند صعودی فعلا ادامه دار باشد. با افزایش قیمت دلار شاهد رسیدن قیمت سکه به 13.250.000 تومان و طلای 18 عیار به 1.324.400 تومان بودیم.

سلطانی افزود: من حیث المجموع به نظر میرسد با جمع بندی اخبار برجامی و روند افزایش قیمت جهانی و بحرانهای بین المللی فعلا شاهد افزایش قیمت دلار ، طلا و سکه باشیم.

انتظارات تورمی و افزایش قیمت نیز مجددا ذهنیت غالب معامله گران و فعالان بازار است که احتمال کاهش قیمت را کمرنگ میکند. البته قطعا در کوتاه مدت شاهد نوسانهایی خواهیم بود ، ولی در میان مدت روند اصلی به نظر صعودی باشد.

وی افزود:مقاومت اساسی دلار در ناحیه 28300 تومان قرار دارد که شکست آن ، قیمت دلار را به 29000 تومان خواهد رساند. مقاومت بعدی نیز در 30000 تومان قرار دارد. نزدیکترین حمایت نیز در 26000 تومان قرار دارد.

طلای ۱۸ عیار

گرم 18 عیار به مقاومت خوب 1.325.000 تومان رسیده است ، با توجه به شتاب روند ، شکست این مقاومت دور از ذهن نیست. در صورت شکست این مقاومت احتمال رشد تا 1.380.000 تومان وجود دارد. نزدیکترین حمایت هم در 1.280.000 تومان دیده میشود.

نوسانات سکه

دکتر سلطانی در پایان گفت: سکه هم به مقاومت 13.244.000 تومانی رسیده است ، شتاب روند بسیار بالاست و شکست این مقاومت بعید نیست. در صورت شکست احتمال رشد تا محدوده 14.000.000 تومان وجود دارد. حمایت نیز در 12.800.000 تومان قرار دارد.

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا