آموزش و پژوهش

استاندارد پایه پولی طلا

در دهه های قبل از جنگ جهانی اول، تجارت بین المللی بر اساس آنچه که به عنوان استاندارد طلای کلاسیک شناخته می شود، انجام می شد.

به گزارش گلدنیوز؛ در حدود 700 سال قبل از میلاد، طلا برای اولین بار به سکه تبدیل شد و قابلیت استفاده از آن به عنوان یک واحد پولی را افزایش داد. قبل از این، طلا را هنگام تسویه حساب معاملات باید وزن و از نظر خلوص، آن را بررسی می کردند. اما سکه های طلا هم برای این کار راه حل کامل نبودند، بنابراین کم کم پای استاندارد طلا به اقتصاد جهان کشیده شد. 

معرفی پول های كاغذی اروپا در قرن شانزدهم میلادی و با استفاده از ابزار بدهی صادر شده توسط اشخاص خصوصی صورت گرفت. این در حالی بود که سکه های طلا و شمش همچنان بر سیستم پولی اروپا تسلط داشتند و تا قرن 18 میلادی تسلط پول کاغذی به میان نیامده بود . در میان درگیری بین پول کاغذی و طلا سرانجام بحث استاندارد طلا مطرح شد.

اصطلاح استاندارد طلا در مقابل سیستم فیات قرار دارد، فیات به واحد پولی گفته می شود که دولت‌ها آن را منتشر می‌کنند اما پشتوانه فیزیکی مانند طلا و نقره ندارد. 

در پایان جنگ جهانی دوم کشورهای بزرگ جهان در محلی به نام برتون وودز در ایالت نیوهمپشایر گرد هم آمدند و با توافق یکدیگر سیستم پولی جدیدی ایجاد کردند که به موجب آن دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره جهانی شناخته شد.

انتهای پیام/

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا