آموزش و پژوهش

قیمت طلا و عوامل موثر بر روی آن

قیمت طلا بستگی به عواملی مانند دلار، نرخ بهره، تورم و قیمت نفت دارد.

به گزارش گروه آموزش و پژوهش گلدنیوز؛ زمانی که بر اقتصاد کشوری رکود حاکم فرما می شود دولت با تدبیر سیاست هایی با هدف تثبیت اقتصادی کشور، سعی در مقابله با آن رکود می کند. در همین راستا می توان عوامل موثر در قیمت طلا را طبق عناوین زیر دسته بندی کرد:

ارزش دلار در بازارهای جهانی

قیمت گذاری طلا بر اساس بازارهای جهانی و بورس های کالا است به همین دلیل با بالا یا پایین آمدن قیمت دلار قیمت طلا نیز تغییر می کند. زمانی که قیمت دلار ریزش پیدا کند، اقتصاد جهان را تحت تاثیر خود قرار می دهد و موجب تضعیف اقتصاد جهان می شود. در این حالت طلا برای دولت ها به عنوان یک پشتوانه و دارایی امن محسوب می شود و دولت ها بیشتر به سمت طلا می روند.

نرخ بهره در اقتصاد جهان و قیمت طلا

طلا یک سرمایه بدون نرخ بهره اما پول دارای نرخ بهره است بنابراین با بالا رفتن نرخ بهره اقتصاد آمریکا، اقتصاد نیز رونق می گیرد و سرمایه گذاران جهت کسب سود بیشتر به سمت اوراق قرضه می روند لذا در این وضعیت از جذابیت طلا کاسته می شود و زمانی که تقاضا برای خرید طلا در سرمایه گذاران کم شود قیمت طلا نیز کاهش می یابد. اما در حالتی که نرخ بهره کاهش یابد وضعیت اقتصاد نیز دچار رکود می شود بنابراین سرمایه گذاران به خرید طلا هجوم می آورند.

تاثیر تورم بر روی قیمت طلا

بر اساس آنچه در طول تاریخ روی داده است مشخص می شود که قیمت طلا و تورم جهانی رابطه مستقیمی با یکدیگر داشته اند در واقع نفت و طلا هر جزو کالاهای کمیاب محسوب می شوند و رابطه نزدیکی با تورم دارند در واقع اگر تورم در اقتصاد جهانی بالا رود قیمت طلا نیز افزایش خواهد یافت و همچنین معکوس آن نیز وجود دارد اگر تورم در اقتصاد جهان کاهش یابد، قیمت طلا نیز کاهش خواهد یافت.

قیمت جهانی نفت

بین طلا و نفت رابطه نزدیکی وجود دارد و از تحولات اقتصادی تاثیر می پذیرند و به دلیل آنکه هر دو از کالاهای تجدید ناپذیر محسوب می شوند، عرضه آنها هم بستگی به میزان موجودی آنها در طبیعت دارد. طلا مانند پول دارای ویژگی ذخیره ارزش اسـت و از نقدپـذیری بالایی برخوردار است و افراد به عنوان سرمایه از آن استفاده می کنند. زمانی که قیمت نفت در بازارهای جهانی صعودی می شود برای چرخش جریان نفت نیاز به دلار بیشتری است. معمولا آمریکا این افزایش قیمت را با چاپ دلار تامین مالی می کند. افـزایش حجـم دلار و عرضه آن در بازار بین المللی باعث کاهش ارزش و قدرت خرید دلار می شود. تمامی این تحولات سبب می شود گرایش دولت های دیگر به طلا افزایش یابد.

انتهای پیام/

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا