تحلیل بازار

بقای خوشبینی درباره قیمت طلای جهانی/نظرسنجی هفتگی کیتکو

گروه بین الملل گلدنیوز: نظرسنجی کیتکو نشان داد که با وجود عقب نشینی 20 دلاری طلا پیش از پایان هفته کاری، هیجانات صعودی همچنان بازار طلای جهانی را تحت تسلط خود دارد چراکه نوسانات موجب شده سرمایه گذاران به رسیدن بهای فلز زرد به 2000 دلار در هر اونس چشم داشته باشند.

به گزارش گلدنیوز به نقل از کیتکو، طی هفته معاملاتی کوتاهی که پشت سر گذاشتیم، طلا توانست سطح مقاومتی کلیدی 1975 دلار بر اونس را بزند و بقای قراردادهای آتی طلای کومکس برای تحویل در ماه ژوئن به اوج 1985 دلاری در روز چهارشنبه برسند. حتی با وجود کاهش قیمت ها در روز پنج شنبه، قراردادهای آتی طلا هفته را با حدود 1.2 درصد رشد به پایان بردند.

نظر برخی از تحلیلگران

اکثر 13 تحلیلگر وال استریتی که در نظرسنجی کیتکو نیوز شرکت کردند در پاسخ به این سوال که انتظارشان از بهای طلا در هفته آینده چیست، نظر صعودی داشتند. به این ترتیب، 46 درصد آنان انتظار سطوح بالاتر را در هفته پیش رو داشتند. همچنین، 31 درصد از این تحلیلگران انتظار یک عقب نشینی بزرگتر را دارند. 23 درصد آنها نیز نظری خنثی داشتند.

از سوی دیگر، سرمایه گذاران خردی که در نظرسنجی آنلاین کیتکو شرکت کردند، به طور قاطع تری نظر مثبت خود را ابراز کردند. از 1254 نفری که در این نظرسنجی شرکت کردند، 72 درصد معتقد بودند که قیمت بالا می رود، 16 درصد انتظار سطوح پایین تر را داشتند و 12 درصد باقیمانده نیز نظر خنثی داشتند.  از 19 نوامبر سال گذشته میلادی چنین مشارکت بالایی در این نظرسنجی ثبت نشده بود.

بسیاری از تحلیلگران وقتی قیمت از 1980 دلار بر اونس عبور کرد، به پیشرفت تکنیکال طلا اشاره کردند و گفتند که این نشانه ای از علاقه قوی به این فلز است که همچنان قیمت ها را به سطوح بالاتر هُل خواهد داد.

آدام باتن، استراتژیست ارشد وبسایت Forexlive.com به کیتکو نیوز گفت: «همزمان با تضعیف همه ارزهای مهم، باور به یک رالی بلندمدت کالایی (کامودیتی) تقویت شده است. اگر طلا بتواند از سطح 2000 دلار عبور کند، ساختار “دابل تاپ” را باطل می کند و فضای نامحدودی برای افزایش قیمت ها باقی خواهد ماند.»

نظرسنجی هفتگی کیتکو/ بقای خوشبینی درباره قیمت طلای جهانی
بقای خوشبینی درباره قیمت طلای جهانی

 

طلا بسیاری از ساختار ها را شکسته

ساختار «دابل تاپ» وقتی شکل می گیرد که پس از یک دوره صعودی دو اوج پشت سر هم در قیمت ها اتفاق می افتد و نشان دهنده پایان بازار صعودی است.

مایکل مور، موسس شرکت مور آنالیتیکس، نیز گفت که طلا بسیاری از ساختار ها را شکسته است که منجر به هیجانات صعودی می شود.

با این حال، با وجود تعطیلات «آدینه نیک» و «عید پاک» که به ترتیب جمعه و یکشنبه برگزار می شوند، برخی انتظار دارند به دلیل کوتاهی هفته کاری معاملات کمتر رخ دهد.

 کالین سیزینسکی، استراتژیست ارشد بازار در مدیریت ثروت SIA همچنین می گوید: «من نسبت به طلا در هفته پیش رو نظری خنثی دارم. از نظر تکنیکال، بازار صعودی است اما به دلیل تعطیلات بسیار زیاد در چند روز آینده، به طور کلی ممکن است تعداد معاملات پایین باشد و می تواند زمانی برای یک وقفه برای قیمت باشد که در نزدیکی عدد روند 2000 دلار در هر اونس قرار دارد.»

از طرف دیگر، جبهه نزولی ها به این استدلال می کنند که از آنجایی که سرمایه گذاران پس از دستاوردهای قوی خود به دنبال کسب سود خواهند بود، بازار با یک عقب نشینی مواجه خواهد شد. با این حال، حتی کسانی که معتقد به کاهش قیمت در کوتاه مدت هستند نیز اطمینان دارند که فضای کلان حمایتگر افزایش قیمت پس از آن خواهد بود.

آدرین دی، رئیس موسسه مدیریت دارایی آدرین دی در این باره گفته که یک عامل پیشبرنده بازار همچنان بانک های مرکزی جهان باقی خواهد ماند که تورم بالا آنها را به گوشه رینگ برده است.

او به کیتکو نیوز گفت: «ممکن است در هفته آینده شاهد یک عقب نشینی باشیم، اما این سطحی موقتی خواهد بود و پس از آن به دلیل واکنش به تورم بالاتر، تمام شدن گزینه های بانک های مرکزی و بدتر شدن اوضاع در اوکراین، قیمت مجددا بالا خواهد رفت.» او افزود: «ارقام بالاتر تورم ایالات متحده موجب می شود برخی سرمایه گذاران به این احتمال فکر کنند که فدرال رزرو واقعا به سیاست های انقباضی معناداری روی بیاورد. اما در واقع، این امر باعث می شود عقب نشینی نهای فدرال رزرو برای طلا عاملی صعودی شود. بنابراین، ما فروشنده نخواهیم بود و به دنبال افزودن (دارایی های طلا) هستیم.»

منبع: kitco.com

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا