تحلیل بازار

معمای کانالشکنی جدید دلار

با طولانی ‏تر شدن روند مذاکرات و وجود سيگنال‏ هایی از برخورد اين نشست‏ ها به هسته سخت، انتظارات کاهشی تغيير جهت يافته و متقاضياني که در انتظار خريد دلار ارزان پساتوافق بودند، حالا در نقش خريدار در حال ورود به بازار هستند.

کانال‏شکنی 71 روزه

به گزارش گروه تحلیل بازار گلدنیوز، دلار که تا 16امین روز از فروردین ماه سال جاری به میزان 27 هزار و 600 تومان رسیده بود؛ در یک تلاش هفتگی در کانال 27 هزار تومان باقی ماند. کار اسکناس آمریکایی به همین جا ختم نشد به نحوی که در روز 22 فروردین به کانال جدید 28 هزار تومانی وارد شد.

بنا بر آمارهای رسمی دلار در روزهای دوشنبه و سه‏ شنبه هفته گذشته مورخ 22 و 23 فروردین ماه به ترتیب در سطوح 28 هزار و 100 تومان و 28 هزار و 120 تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

دلار در بازه زمانی مذکور پس از تداوم مسیر صعودی خود با عبور از مرز مقاومت 28 هزار تومانی برای نخستین بار در سال جدید به پله های اولی کانال جدید صعود کرد.

در حالي که خبرها نشان مي دهد هنوز مذاکرات در جهت لغو تحريم ها ادامه دارد، روند قيمت دلار در بازه زمانی مذکور در يک مدار صعودي قرار گرفت به نحوی که روز 22 فروردین شاخص بازار ارز پس از 71 روز وارد کانال 28 هزار توماني شد.

لازم به ذکر است که نوسان‏ گيران ارزي در 20 روز نخست سال جديد تا کنون حدود 7 درصد از معاملات دلاري خود سود کسب کرده ‏اند که اين رقم از شاخص بازدهي کل سال 1400 به ميزان يک واحد درصد بيشتر است.

چرایی صعود دلار به کانال 28 تومانی

تحليلگران و کارشناسان ارزي با اشاره بر آغاز روند افزايشي دلار از ابتداي سال جديد، فرسايشي شدن روند مذاکرات هسته ‏اي وين را يکي از مهمترين عوامل آغاز اين روند افزايشي می‏دانند.

اين افراد بر اين باورند که از ابتداي انتشار سيگنال ‏هاي مثبت سياسي و در نتيجه آن کانال‏ شکنی ‏های پياپي نرخ ارز در زمستان سال گذشته، انتظارات نسبت به نرخ دلار بعد از حصول توافق هسته ‏اي به ميزان قابل توجهي کاهشي شد.

اما اکنون با طولانی ‏تر شدن روند مذاکرات و وجود سيگنال‏ هایی از برخورد اين نشست‏ ها به هسته سخت، انتظارات مذکور تغيير جهت يافته و متقاضياني که در انتظار خريد دلار ارزان پساتوافق از معاملات خود دست کشيده بودند حالا در نقش خريدار در حال ورود به بازار هستند.

معامله ‏گران افزايشي نيز با غنيمت شمردن فرصت گاهي با عدم عرضه و در موارد ديگر با ارائه نرخ هاي غير واقعي براي تشديد و همراهي با روند افزايشي آغاز شده در حال فعالیت هستند.

پیش‏بینی آینده دلار

برخي از تحليلگران با اشاره به درصد رشد نسبتا اندک دلار در سال گذشته (در حدود 6 درصد) و همچنين افزايش شاخص تورم در سال گذشته (درحدود 35 درصد) بر اين باورند که حضور نرخ دلار در کانال هاي 27 و 28 هزار توماني آنچنان دور از ذهن نبوده و حتي احتمال رضايت بازار ساز از افزايش سطح نسبي قيمت دلار در سال جديد نسبت به آخرين نرخ هاي سال گذشته نيز وجود دارد.

با اين حال با توجه به نوسانات پياپي نرخ ارز در20 روز نخست فروردين ماه هنوز نمي توان کريدور مشخصي براي بازه نوسان دلار 1401 متصور شد.

اين موارد در حالي مطرح می‏شود که طبق گفته مقامات مسوول بانک مرکزي در ماه هاي گذشته ذخاير ارزي کشور در وضعيت مناسبي قرار داشته و در صورت نياز، اين نهاد بازار ساز می‏تواند با تقويت سياست ‏هاي عرضه خود از افزايش قيمت دلار جلوگيري کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا