تحلیل بازار

برتری خفیف دلار به سکه در نخستین ماه 1401/ تحلیل گلدنیوز

سکه طلا و دلار تقریبا بازده مشابهی را در اولین ماه سال جاری کسب کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گلدنیوز ،سکه طلا و دلار تقریبا بازده مشابهی را در اولین ماه سال جاری کسب کردند. بنا بر تحلیل آمارهای رسمی بازده دلار و سکه در فروردین 1401 به ترتیب برابر 5.95 و 5.9 درصد محاسبه شده است. این موضوع نشان می‏دهد که مهمترین عامل اثرگذار بر رفتار سکه، نرخ دلار است و نرخ اونس جهانی تاثیر و برتری کمی بر قیمت سکه طلا دارد.

بازده ماهانه سکه و دلار

هر قطعه سکه امامی نیز در بازار روزهای پایانی هفته گذشته با افزایش قیمت دلار آزاد افزایش 80 هزار تومانی را تجربه کرد و در سطح قیمتی 13 میلیون و 169 هزار تومان معامله شد. نرخ حباب تک فروشی سکه امامی نیز با افزایشی حدودا 100 هزار تومانی نسبت به روز های میانی هفته گذشته به رقم 436 هزار تومان رسید.

برتری خفیف دلار به سکه در نخستین ماه
برتری خفیف دلار به سکه در نخستین ماه

2خبر سیاسی بازار ارز

در آخرین روز از اولین ماه سال جاری، واشنگتن فری بیکن، رسانه سیاسی محافظه کار آمریکایی، گزارشی حول محور موانع موجود در جهت احیای قرارداد برجام منتشر کرد.

در این گزارش به این موضوع اشاره کرده بود که آمریکا پیشنهاد داده که عنوان تروریستی از روی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برداشته شود اما نیروی قدس سپاه همچنان در فهرست تروریستی باقی بماند.

مورد دیگری که این رسانه آمریکایی بدان اشاره کرده بود اینکه بر اساس تخمین‌هایی که در کنگره پخش شده و به این وب سایت آمریکایی رسیده، تحریم‌ها علیه بین ۸۰ تا ۱۸۰ هزار نیروی سپاه برداشته می‌شود و تحریم‌های نیروی قدس تنها ۲۰ هزار نفر را شامل می‌شود.

تحلیلگران بازار ارز با اشاره به این موضوع که این امر گام جدی جدیدی در راستای ادامه روند نشست های هسته ای وین است؛ بر این باورند که در صورت قطعی شدن این اقدام از سوی کشور آمریکا باید منتظر از سر گیری مجدد این نشست ها باشیم.

در همین راستا جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در تماسی تلفنی با امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه کشور، طولانی شدن تنفس در مذاکرات را سازنده ندانست و پیشنهاد کرد گفتگوها مجددا میان نماینده اتحادیه اروپا و مذاکره کننده ارشد ایران از نزدیک پیگیری شود.

وضعیت مناسب منابع ارزی

از دیگر اخبار روزهای اخیر میتوان به گزارش روزنامه کیهان در خصوص حصول درآمد های نفتی کشور از ابتدای دولت جدید تاکنون اشاره کرد.

به گفته این گزارش در دولت سیزدهم شاهد تحولات قابل توجهی در دریافت درآمدهای کشور بودیم. برای نمونه درآمدهای نفت ایران در ماه‌های اخیر نه‌تنها افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است، بلکه همه منابع حاصل از فروش نفت ایران وصول شده و درآمد نفتی معوق در دولت سیزدهم وجود ندارد.

کیهان همچنین از ارقام یک میلیون و دویست تا یک میلیون و پانصد هزار بشکه نفت بعنوان آمار روزانه فروش نفت ایران سخن گفت که به عقیده کارشناسان این امر می‏تواند تاثیرات به سزایی در تقویت منابع ارزی کشور داشته باشد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا