تحلیل بازار

نوسان دلار در سایه سیگنال ‏های ضد و نقیض

جو بازار ارز تهران، گوش به زنگ اخبار و مملو از اظهارنظرهاي ضد و نقيض است.

جو بازار ارز تهران، گوش به زنگ اخبار و مملو از اظهارنظرهاي ضد و نقيض است. عده اي از معامله‏ گران افزايشي در راستاي كسب سود بيشتر با مطرح كردن شايعات و جوسازی رسانه ‏ای سيگنال ‏هاي منفي در حال تلاش براي تغيير فاز انتظارات از آينده نرخ ارز هستند. عده ديگري از اين افراد نيز كه از آنها با نام خالي فروش ياد مي‏ شود به محض مشاهده كاهش قيمت در نرخ ارز با انجام معاملات صوري در نرخ ‏هاي پايين ‏تر از نرخ روز در راستاي كسب سود بيشتر تلاش مي‏ کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گلدنیوز ،در هفته منتهی به 30 فروردین، نرخ دلار شاهد حضوری نامطمئن وهمراه با نوسان در کانال 28 هزار تومانی بود.

استقبال دلار از آزادسازي ارزي

برخی از تحليل گران و کارشناسان ارزي بازار ارز ضمن اشاره بر تاثير قابل توجه مبلغ مذکور در معادلات ارزي کشور و افزايش قدرت عرضه نهاد هاي بازار ساز، روند کاهشي مشاهده شده در نرخ آزاد ارزهاي شاخص بازار تهران در روز گذشته را ناشی از استقبال بازار از منابع مالي در حال آزادسازي می‏‏‏دانند.

نوسان دلار در سایه سیگنال ‏های ضدو نقیض

کانال محتمل دلار در بهار 1401

از ابتدای سال ‏جاری تاکنون شاخص بازار ارز در 3 کانال26، 27 و 28 هزار تومانی نوسان داشته است. با وجود مسیر مشخص و کاهشی دلار در ماه ‏های پایانی سال گذشته نرخ اسکناس آمریکایی از ابتدای سال جدید تاکنون بازه قیمتی مورد علاقه خود را تعیین نکرده و در 3 کانال مذکور در حال رفت و آمد بوده است.

این در حالی است که مدت حضور نرخ این ارز در کانال قیمتی 27 هزار تومانی از 2 کانال دیگر بیشتر بوده و سطوح قیمتی این کانال را می‏توان به عنوان رنج نرخ اسکناس آمریکایی در فروردین ماه 1401 دانست.

تحلیل‏گران بازار بر این باورند که دلیل خروج نرخ ارز از کانال مذکور به سمت قیمت‏ های 26 یا 28 هزار تومانی، خبرهای مثبت و منفی سیاسی واقتصادی بوده است. این افراد همچنین بر این باورند که به دلیل افزایش نرخ تورم نسبت به سال قبل، تعدیل قیمت دلار در سال جدید آنچنان دور از ذهن نبوده و در صورت تداوم شرایط سیاسی حال حاضر کانال های 27 و 28 می‏توانند رنج مناسبی برای دلار در بهار 1401 باشند.

بلاتکلیفی اسکناس آمریکایی

جو بازار ارز تهران، گوش به زنگ اخبار و مملو از اظهارنظرهاي ضد و نقيض است. عده اي از معامله‏ گران افزايشي در راستاي كسب سود بيشتر با مطرح كردن شايعات و جوسازی رسانه ‏ای سيگنال ‏هاي منفي در حال تلاش براي تغيير فاز انتظارات از آينده نرخ ارز هستند.

عده ديگري از اين افراد نيز كه از آنها با نام خالي فروش ياد مي‏ شود به محض مشاهده كاهش قيمت در نرخ ارز با انجام معاملات صوري در نرخ ‏هاي پايين ‏تر از نرخ روز در راستاي كسب سود بيشتر تلاش مي‏ کنند.

برخي از كارشناسان بازار ارز نيز با مشاهده فضاي حال حاضر اين بازار از بلاتكليفي نرخ ارز سخن گفته و بر اين باورند كه درصورت عدم انتشار اخبار غير منتظره حول محور مناسبات سياسي، قيمت تعادلي دلار در ميانه كانال 27 هزار توماني خواهد بود.

اظهارنظرهای 2 سخنگو برجامی

سعيد خطيب‏ زاده، سخنگوي وزارت امور خارجه كشور، روز دوشنبه هفته گذشته در نشست مطبوعاتی حول محور دستاوردهای وزارت امور خارجه در دولت سیزدهم بیان کرد که با ارتقای کمی سطح روابط اقتصادی ایران با کشورهای عراق، ترکیه و عمان سطح درآمدهای ارزی کشور نسبت به سال گذشته به میزان قابل توجهی افزایش یافته و ذخایر ارزی کشور در وضعیت بسیار مناسبی قرار دارد.

او همچنین در زمینه مذاکرات هسته‏ ای وین نیز تصریح کرد که جو وین منفی نیست، چون ایران و 1+4 کارهای خود را انجام دادند و منتظر پاسخ مناسب و پاسخی هستند که آمریکا بتواند نگرانی ‏ها را در دو حوزه مرتفع کند.

خطیب‏ زاده در انتهای صحبت ‏های خود افزود که به نظر می آید واشنگتن سیاست تاخیر را در پیش گرفته و هر زمان آمریکا درباره چند موضوع باقی‏مانده پاسخ دهد، به وین برمی‏گردیم. با این وجود همچنان جو آماده توافق است.

از سوي ديگر روز سه ‏شنبه هفته پیش، ند پرايس، سخنگوي وزار امور خارجه آمریکا، در اظهارنظر خود در رابطه با نشست‏ هاي هسته‏ اي وين ضمن پاسخگويي به سخنان روز دوشنبه خطيب‏ زاده، سخنگوي وزارت امور خارجه كشور، افزود: فكر نمي‏کنم توصيف جو مذاكرات كمک حالمان باشد؛ تنها یک چيز است كه اهميت دارد و آن اين است كه آيا می ‏توانیم در بازگشتي دوجانبه به پايبندي و به خط پايان برسيم يا نه.

او همچنين در رابطه با چالش‏ هاي فرابرجامي افزود: اگر ايران خواهان لغو تحريم ‏هايي غير از تحريم ‏هاي برجامي است، بايد به نگرانی‏ هاي ما كه فراتر از برجام است رسيدگي كند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا