تحلیل بازار

افت گروهی دارایی ‏ها / تحلیل گلدنیوز

به عقیده فعالان بازار ارز، واکنش کاهشی دلار به اخبار سیاسی، حاکی از تداوم انتظارات کاهشی جامعه و معامله‌گران از آینده نرخ ارز در بازار است. بازار سکه نیز همزمان با تحرکات مبهم و محدود نرخ دلار در بازار آزاد روز دوشنبه بر مسیر کاهش قرار گرفت و افت قیمت را تجربه کرد.

گروه تحلیل بازار گلدنیوز : از آخرین روز فروردین ماه تا روز دوشنبه، حرکت دلار شاهد یک تغییر جهت بود به نحوی که تا روز یکشنبه دلار تا قیمت 27 هزار و 910 تومان نیز معامله شد اما در روز دوشنبه با کاهشی 180 تومانی به قیمت 27 هزار و 730 تومان رسید.

عده‌ای از کارشناسان بر این باورند که افزایش تدریجی نرخ دلار که در چند روز اخیر رخ داده بود؛ می‌تواند به دلیل افزایش شاخص جهانی این ارز باشد.

پس از وضع قوانین بانکی جدید برای جلوگیری از رشد نرخ تورم در آمریکا و افزایش نرخ بهره در موسسات مالی این کشور، حجم سپرده‌های سرمایه‌گذاری در این کشور افزایش یافت. در همین راستا میزان تقاضا برای اسکناس آمریکایی نیز افزایش یافته و این امر به نوعی سبب بالا رفتن نرخ شاخص جهانی دلار از رقم 4/ 100 در روز پنج‌شنبه هفته گذشته به رقم 2/ 101 در روز یکشنبه شده است.

با این حال برخی دیگر از تحلیلگران حوزه ارز دلیل حرکت دلار به سمت کانال 28 هزار تومانی را در افزایش 3/ 3 درصدی نرخ تورم می‌دانند. این افراد با اشاره به افزایش سطح عمومی کالا‌های اساسی بر این باورند که دلار با افزایش قیمت خود در بازار در حال تعدیل بوده و سرعت آهسته این روند افزایشی را نیز به‌دلیل تامین ارز‌های بانک مرکزی و تداوم تخصیص ارز ترجیحی برای برخی کالا‌ها می‌دانند.

متهم تغییر رفتار دلار

تحلیلگران بازار ارز تهران در خصوص حرکت کاهشی روز دوشنبه از تاثیر سیگنال‌های سخنگوی وزارت امور خارجه در بازار سخن گفتند.

به گزارش گلدنیوز، روز دوشنبه سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشور در نشستی مطبوعاتی با اصحاب رسانه اعلام کرد: گفت‌وگوهای ایران و عربستان در بغداد با تلاش‌هایی که دولت عراق انجام داده بود و تمهیدات و مساعدت‌های دولت عمان در روز پنج‌شنبه هفته گذشته برگزار و گفت‌وگوها رو به جلو و مثبت بود. چارچوب‌هایی که از ابتدا پیش‌بینی شده بود مورد بررسی قرار گرفت و گفت‌وگوها جدی بود.

او همچنین در زمینه گفت‌وگو‌های هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی و مکالمه تلفنی وزیر امور خارجه با جوزپ بورل افزود: آنچه از مذاکرات که مربوط به ایران و 1+4 است، تمام شده و آنچه بین ایران و آمریکا باقیمانده از طریق خودش در حال پیش بردن است.

این دو مقام مسئول بر این باور بودند که تنفس در مذاکرات خوب نیست و هنوز تصمیمی درباره اینکه این دیدار در کجا و در چه سطحی انجام شود گرفته نشده است. این گفت‌وگوها از طریق هماهنگ‌کننده گفت‌وگوهای وین در حال انجام است.

به عقیده فعالان بازار ارز واکنش کاهشی دلار به سخنان این مقام مسوول حاکی از تداوم انتظارات کاهشی جامعه و معامله‌گران از آینده نرخ ارز در بازار است.

شیب ملایم نزولی سکه

بازار سکه همزمان با تحرکات مبهم و محدود نرخ دلار در بازار آزاد روز دوشنبه بر مسیر کاهش قرار گرفت و افت قیمت را تجربه کرد.

علاوه بر این، سقوط مجدد بهای طلا در بازار جهانی روز دوشنبه شوکی قوی در جهت افزایش تمایلات نزولی به سکه امامی وارد کرد و باعث شد تا این مسکوک داخلی به زیر سطح 13‌میلیون تومان عقب‌‌‌نشینی کند.

بر این اساس سکه امامی به قیمت 12‌میلیون و960‌هزار تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

همچنین لازم به ذکر است با چنین افت‌‌‌هایی حباب این فلز گرانبهای داخلی روز دوشنبه تا نزدیکی 500‌هزار تومان نیز رشد پیدا کرد.

به این ترتیب گفته می‌شود که با توجه به افزایش فاصله بین ارزش ذاتی و بازاری سکه احتمال حضوری دلالان و معامله‌‌‌گران برای کسب سود از این بازار افزایش یافته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا