آموزش و پژوهش

نکات مهم در عکاسی از جواهرات

عکاسی از طلا و جواهرات یکی از پرچالش ترین ژانرهای عکاسی است که در هنگام آن باید به نکات مختلفی توجه کنید.

به گزارش گروه آموزش و پژوهش گلدنیوز؛ در عکاسی از جواهرات اشتباهات رایجی وجود دارد که عکاسان در حین عکاسی از طلاوجواهر بهتر است آنها را رعایت کنند تا محصولات عکاسی شده از نظر مخاطبان جلوه زیباتری داشته باشند.

با توجه به اشتباهات رایج عکاسی از طلاوجواهر خبرنگار گلدنیوز با یکی از عکاسان طلاوجواهر در این مورد به گفتگو پرداخته است.

 حانیه میری عکاس طلاوجواهر به خبرنگار گلدنیوز؛ در مورد اشتباهات رایجی که ممکن است عکاسان مرتکب شوند؛ گفت: عکاسی جواهرات جزو سخت ترین و پرچالش ترین ژانرهای عکاسی محسوب می شود.

او با تشریح و توصیف یک عکس خوب بیان کرد: یک عکس خوب با چند کلیک ساده به دست نمی آید و نیاز به مراحلی دارد که طی شود همچنین علاوه بر عکاسی، مرحله ادیت عکس هم هست که عکاس باید انجام دهد.

نه فقط یک عکاس بلکه هر کسی که توانایی عکاسی داشته باشد شاید به ظاهر عکاسی از جواهرات برای او آسان باشد اما زمانی که به مرحله عکاسی می رسد متوجه سختی های عکاسی از طلا و جواهرات می شود.

او در ادامه گزارش به برخی از اشتباهات رایج در عکاسی اشاره می کند:

تمیز کردن محصول قبل از عکاسی

یکی از اشتباهات مهمی که عکاسان انجام می دهند این است که قبل از عکاسی محصول مورد نظر را تمیز نمی کنند این افراد به امید ادیت و اصلاح بعد از فرآیند عکاسی هستند چرا که با یک تمیز کردن ساده به راحتی می توان گرد و غبار روی محصول را از بین برد.

بهتر است عکاسان در حین عکاسی از جواهرات، دستکش در دست داشته باشند زیرا باعث می شود عکس هم به دلیل نداشتن اصلاحات زیاد، طبیعی تر جلوه کند و باعث مصنوعی شدن محصول نشود و هم در طول زمان ادیت عکس صرفه جویی می شود.  

تمیز کردن محصول قبل از عکاسی

نورپردازی صحیح

علاوه بر سطح صیقلی محصول که انعکاس های مختلفی به خود جذب می کند، اگر در کنار آن هم سنگ یا الماس باشد، کار کمی سخت تر می شود پس باید در هنگام عکاسی دقت لازم را داشته باشید زیرا نیاز به اعمال تکنیک های نورپردازی درستی هم بر روی طلا و هم بر روی سنگ ها است حتی گاهی از ترکیب چند عکس با یکدیگر که هر کدام به صورت مجزا نورپردازی شده اند، می توان به یک عکس مطلوب رسید.

باید کاملا با حوصله و بدون عجله نورپردازی های کنترل شده و تکنیک های نورپردازی بر روی آن انجام شود تا شفافیت، درخشندگی و رنگ های روی سنگ به درستی نمایش داده شوند.

نورهای شدید و زاویه نورپردازی اشتباه، باعث می شود محصول به خوبی نمایش داده نشود و همین نورهای شدید باعث می شود ایرادات محصول نمایان شود در صورتی که شاید با چشم عادی این  ایرادات دیده نشوند و همین مورد در زمان ادیت عکس زمان زیادی می برد.

نورپردازی صحیح

عدم استفاده از وسایل اضافه

شلوغ بودن عکس موجب حواس پرتی مخاطب می شود و حواس مخاطب را از خود محصول و جزئیات آن دور می کند بنابراین بهتر است تا حد امکان سادگی در کادر عکس در نظر گرفته شود تا محصول جلوه اصلی خود را نشان دهد. در این مرحله شناخت اکسسوری مهم است در واقع عکاس باید بداند در چه عکسی چه اکسسوری استفاد کند که در حین زیبایی بصری به زیبایی محصول آسیب وارد نکند.  

عدم استفاده از وسایل اضافه

استفاده از سه پایه در هنگام عکاسی

از اشتباهات دیگری که می توان به آن اشاره کرد، اکتفا کردن به دست به جای سه پایه در هنگام عکاسی است زیرا محصولات کوچک هستند و کوچکترین لرزشی موجب کاهش کیفیت عکس می شود بنابراین بهتر است در حین عکاسی از طلاوجواهر از سه پایه استفاده شود.

استفاده از سه پایه در هنگام عکاسی

زوایای مختلف در عکاسی

یک عکاس خوب نباید صرفا به یک زاویه اکتفا کند، باید عکس های مختلف از زوایای مختلف ثبت کند تا به نتیجه مطلوب برسد. هر محصولی ویژگی های خاص خود را دارد و قانونی برای استفاده از یک زاویه مشخص برای همه محصولات جهت عکاسی وجود ندارد. در این مرحله عکاس با خلاقیت و هدف خود با توجه به عناصری که برای چیدمان در نظر دارد زاویه عکس را انتخاب می کند.

زوایای مختلف در عکاسی

تنظیم رنگ درست

سعی کنید تنظیم رنگ یا به اصطلاح وایت بالانس درستی داشته باشید تا طلا به رنگ طبیعی خود باشد و پس از عکاسی همانند فلزی بی ارزش نشان داده نشوند.

تنظیم رنگ درست

ویرایش عکس

اگر گرد و غبار یا خراشی نیاز به اصلاح رنگ و نور داشته باشد، باید اصلاح شود. همین مراحل گاهی چند ساعت زمان می برد تا به یک نتیجه مطلوب برسد به همین دلیل عکاسی در این ژانر به تخصص نیاز دارد.

ویرایش عکس

استفاده از ریموت شاتر

در هنگام عکاسی کوچکترین فشار بر روی دکمه شاتر، موجب لرزش و خراج شدن دوربین از حالت فوکوس می شود، پس بهتر است عکاسان در هنگام عکاسی از جواهرات از ریموت شاتر استفاده کنند.

استفاده از ریموت شاتر

او در پایان خاطر نشان کرد: برای بهتر نشان دادن مقیاس محصول، می توان در کنار عکس محصول، از مدل استفاده کرد به ویژه جهت خرید آنلاین که امکان رویت محصول به شکل واقعی برای مشتری وجود داشته باشد. به عبارتی عکاسی همراه با مدل تکمیل کننده عکس های صنعتی هستند. 

انتهای پیام/

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا