تحلیل بازار

بازگشت قیمت طلا به دلیل اشباع فروش؟ / نظرسنجی هفتگی کیتکو نیوز

تحلیلگران وال استریت یک بار دیگر نظری صعودی نسبت به قیمت طلا پیدا کرده اند چراکه این فلز باارزش در سطح 1900 دلار در هر اونس حمایت تکنیکال دارد.

به گزارش گلدنیوز به نقل از کیتکو، شیفت هیجانات میان سرمایه گذاران خرد به این دلیل اتفاق افتاده که قیمت های طلا در میانه افزایش شاخص دلار، برای پیدا کردن نیروی صعودی پایدار تقلا کرد. شاخص دلار آمریکا در هفته گذشته به 103.93 رسید که بالاترین سطح آن در نزدیک به 20 سال گذشته بود. شاخص دلار از زمانی که در 19 آوریل به زیر 100 کاهش یافته بود، 3.5 درصد افزایش یافته است.

بازگشت قیمت طلا به دلیل اشباع فروش؟ / نظرسنجی هفتگی کیتکو نیوز

افزایش 50 واحدی نرخ بهره

برخی اقتصاددان ها می گویند شاخص دلار نیروی قوی پیدا کرده چراکه فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) خود را برای افزایش 50 واحدی نرخ بهره در هفته پیش رو آماده می کند.

در همین حال، قیمت طلا نتوانست سطح 2000 دلار را بشکند و به فشار فروش مستحکمی برخورد، که موجب شد قیمت آن تقریبا 5 درصد کاهش یابد. با این حال، برخی تحلیلگران نشانه های تغییر موج در بازار را مشاهده می کنند. قیمت طلا در روز جمعه نتواست سطح 1900 دلار را حفظ کند و به 1896 دلار در هر اونس رسید.

مت سیمپسون، تحلیلگر ارشد بازار در سیتی ایندکس گفت: «حرکت صعودی دلار بسیار کشدار به نظر می رسد. اگر در نهایت به عقب برگردد، این می تواند نوید خوبی برای طلا باشد.» او می افزاید: «این واقعیت که طلا در روز پنجشنبه با وجود دلار قوی‌تر، در سطحی بالاتر بسته شد، سطح دیگری از اطمینان را اضافه می کند که حرکت نزولی آن در حال تمام شدن است.»

تحلیلگر وال استریت در نظرسنجی کیتکو

در این هفته 17 تحلیلگر وال استریت در نظرسنجی کیتکو شرکت کردند. از میان شرکت کنندگان، 9 تحلیلگر، یا 53 درصد از آنها، انتظار افزایش قیمت ها در هفته بعد را داشتند. همزمان، 4 تحلیلگر، یا 25 درصد نظری نزولی برای کوتاه مدت و 3 نفر از کارشناسان، یا 18 درصد، هم معتقد بودند قیمت طلا در محدود خنثی می ماند.

همزمان، 904 رای نیز در نظرسنجی آنلاین کیتکو اخذ شد. از آنها، 446 پاسخ دهنده، یا 46 درصد، به دنبال افزایش قیمت طلا در هفته پیش رو بودند. 306 نفر دیگر، معادل 34 درصد، گفتند قیمت طلا پایین می آید و 152 نفر از سرمایه گذاران خرد، 17 درصد، نیز دیدگاهی خنثی برای کوتاه مدت داشتند.

این اولین بار از اواخر سپتامبر است که هیجانات صعودی به زیر 50 درصد کاهش می باید. اگرچه قیمت طلا از پایین ترین سطح خود فاصله گرفته بود، اما همچنان هفته را با کاهش یک درصدی به پایان رساند.

با نگاه به آینده، همچنان نشست سیاست پولی فدرال رزرو مهمترین رویداد برای این فلز گرانبها است. فدرال رزرو نشان داده است که در حال آماده شدن برای انقباض تهاجمی سیاست های پولی خود است.

دیوید مدن، تحلیلگر بازار در Equiti Capital، گفت که پیش از تصمیم سیاست پولی در هفته آینده، دلار آمریکا کمی بیش از حد افزایش یافته است. او افزود: «هرگونه لحن خنثی یا آشتی جویانه از سوی بانک مرکزی می تواند دلار آمریکا را پایین بیاورد و قیمت طلا را بالا ببرد.»

مدن اضافه کرد که فدرال رزرو ممکن است نخواهد به بیش از یک افزایش 50 واحدی متعهد باشد.

او گفت: «آخرین چیزی که فدرال رزرو می خواهد این است که یک اشتباه سیاستی انجام دهد که اقتصاد را به رکود زودهنگام سوق دهد.»

آدریان دی، رئیس مدیریت دارایی آدریان دی، گفت که او همچنین انتظار دارد ارزش دلار در هفته آینده کاهش یابد.

او توضیح داد: «فاکتورهای سیاست پولی برای طلا سیگنال صعودی می دهند، به جز یک چیز: ترس یا بی‌احتیاطی که توسط بانک‌های مرکزی بزرگ خارج از ایالات متحده نشان داده می‌شود، باعث می‌شود که فدرال رزرو در مقایسه با آنها تقریباً مسئول به نظر برسد، که دلار را تقویت کرده و بر طلا فشار وارد کند. اما دلار ممکن است به اوج خود رسیده باشد؛ و فراتر از آن، پویایی پولی به این معناست که طلا تنها دارایی است که می توان به آن اعتماد کرد.»

منبع: kitco.com

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا