تحلیل بازار

کانال امن طلا در 2022 چیست؟

دو بانک Commerzbank و Scotiabank در گزارش هفته گذشته برای مشتریان خود پیش‌بینی کردند که قیمت طلا تا انتهای سال ۲۰۲۲ در کانال ۱۹۰۰ دلار باقی خواهد ماند.

پژوهشگران بانک جهانی معتقدند که آثار جنگ روسیه و اوکراین بر اقتصاد جهانی تا سه سال ادامه‌دار خواهد بود. ادامه‌دار شدن تورم در کنار خطر رکود اقتصادی به سبب سیاست دولت‌ها، احتمال رکود تورمی را در سال‌های آینده بالاتر می‌برد و این موضوع می‌تواند به جذابیت طلا کمک کند.

دو بانک Commerzbank و Scotiabank در گزارش هفته گذشته برای مشتریان خود پیش‌بینی کردند که قیمت طلا تا انتهای سال ۲۰۲۲ در کانال ۱۹۰۰ دلار باقی خواهد ماند.

تلاش طلا برای حفظ کانال ۱۹۰۰

 به گزارش گلدنیوز ، روز چهارشنبه هفته گذشته، طلا برای نخستین بار از اواخر مارس وارد کانال ۱۸۰۰ دلار شد. بلافاصله با فشار خرید به وجود آمده در روز پنج‌شنبه به کانال ۱۹۰۰ دلار بازگشت، ولی در نهایت روز جمعه فشار فروشندگان موجب شد طلا کار خود را در آخرین هفته آوریل در کانال ۱۸۹۰ دلار به پایان برساند.

نوسان قیمت طلا حوالی ۱۹۰۰ دلار نشان از اهمیت این حمایت روانی دارد و معامله‌گران صعودی تمام تلاش خود را انجام خواهند داد تا نگذارند طلا این حمایت را از دست بدهد.

شرایط کنونی اقتصاد آمریکا نشان می‌دهد که فدرال رزرو باید حداقل نرخ بهره را تا ۳ درصد بالا ببرد تا بتواند با معضل تورم بی‌سابقه در ۴۰ سال اخیر مقابله کند و چنانچه این موضوع به موقع انجام نشود، در نهایت نرخ بهره باید بیشتر از ۳ درصد هم شود.

دوعامل اصلی ریزش قیمت ها

تغییر دیدگاه معامله‌گران نسبت به شرایط اقتصاد کلان در روزهای آتی بزرگ‌ترین مقصر ریزش قیمت‌ها است. به نظر می‌رسد هیجان جنگ در بازار کالاهای اساسی خالی شده و میزان نوسان‌ قیمت‌ها در این بازارها به شکل چشمگیری کاهش داشته است و از اینجا به بعد، میزان عرضه و تقاضا نقش بسیار مهم‌تری را در بازار ایفا خواهد کرد. علاوه بر این موضوع، افزایش نرخ بهره آمریکا توسط فدرال رزرو موجب شده شاخص دلار به قله ۲۰ ساله خود یعنی ۱۰۳ واحد رسیده و اوراق قرضه این کشور نیز عملکرد چشمگیری از خود به جا گذارد.

این دو عامل موجب ترس سرمایه‌گذاران خرد شده که به ریزش طلا و دیگر بازارهای ریسکی منجر شده و از سمتی این سرمایه‌های خرد به سمت دلار و اوراق قرضه ایالات‌متحده حرکت کرده است.

این موضوع می‌تواند توانایی صعودی خوبی به دلار و اوراق قرضه داده که در نهایت جذابیت آنها را برای سرمایه‌گذاران بیش از پیش خواهد کرد.

درحال حاضر بازار منتظر بازگشایی طلا در روز دوشنبه خواهد بود تا ببیند مسیر فشار بازار به کدام سمت خواهد بود و کدام گروه در نهایت موفق خواهد بود.

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا