تحلیل بازار

2 عامل ثبات ساز بازار ارز/ تحلیل گلدنیوز

کارشناسان و تحلیلگران ثبات اتفاق افتاده در بازار دلار را به دو دسته از عوامل مربوط می‏دانند. دسته نخست مرتبط با اخبار سیاسی منتشر شده در روزهای اخیر است که سبب افزايش انتظارات مثبت جامعه از آينده نرخ ارز شده است.دسته دیگر از این عوامل ثبات‏ ساز به عدم وجود اخبار جريان ساز و نزديکي به تعطیلات عيد فطر مرتبط است. عده‏اي از فعالان ارزي بر اين باورند که پس از بی ‏توجهي بازار نسبت به سيگنال‏هاي سطحي برجامي از ابتداي سال جاري تا کنون، تنها در صورت انتشار اخبار قطعي در زمينه نشست‏ هاي هسته ‏ای وين می‏توان انتظار واکنش‏ هاي کاهشي یا افزايشي از نرخ ارز داشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گلدنیوز ،کارشناسان و تحلیلگران ثبات اتفاق افتاده در بازار دلار را به 2 دسته از عوامل مربوط می‏دانند.

2 عامل ثبات ساز بازار ارز

دسته نخست مرتبط با اخبار سیاسی منتشر شده در روزهای اخیر است که سبب افزايش انتظارات مثبت جامعه از آينده نرخ ارز شده است.

نتایج مدنظر از خروج از برجام و فشار حداکثری پدید نیامده

در این راستا آنتوني بلينکن، وزير امور خارجه آمريکا در ساعات پاياني روز چهارشنبه طي جلسه ‏ای با کميته سياست خارجي مجلس سنای اين کشور ضمن اشاره بر اين موضوع که آمريکا همچنان بازگشت به برجام را بهترين گزينه موجود می‏ داند، بیان کرد که تصميم براي خروج از برجام و تلاش براي اعمال فشار حداکثري عليه ايران، هر هدفي که داشت به نتايج مدنظر ختم نشده بود و بر عکس، باعث ايجاد یک برنامه هسته ‏اي قوی تر شده به نحوی که زمان گريز هسته اي ايران از یکسال به حدود چند هفته رسيد.

او همچنين در زمينه حضور نام سپاه پاسداران در ليست سازمان‏ هاي تروريستي تصریح کرد که ايران می‏داند چه گام‏ هايي بايد بردارد تا ما هم سپاه را از ليست سازمان ‏هاي تروريستي خارج کنيم، اما قرار دادن سپاه در اين ليست از آغاز اشتباه بوده چون فایده کمتری از هزینه ‏اش داشته است.

وزیر امور خارجه آمریکا در این خصوص افزود: تنها نتيجه عملي تحریم سپاه پاسداران، ممنوعيت سفر اعضاي این نهاد به آمريکا بوده در حالي که فرماندهان آن اصلا قصد چنين سفري ندارند.

در نهایت اینکه کارشناسان بازار اصرار طرف آمريکايي بر حل مناقشات موجود از راه ديپلماسي را عامل افزايش انتظارات مثبت جامعه از آينده نرخ ارز دانسته و بر اين باورند که توقف روند افزايشي دلار نيز به واسطه افزايش همین انتظارات مثبت بوده است.

دسته دیگر از این عوامل ثبات‏ ساز به عدم وجود اخبار جريان ساز و نزديکي به تعطیلات عيد فطر مرتبط است. عده‏اي از فعالان ارزي بر اين باورند که پس از بی ‏توجهي بازار نسبت به سيگنال‏هاي سطحي برجامي از ابتداي سال جاري تا کنون، تنها در صورت انتشار اخبار قطعي در زمينه نشست‏ هاي هسته ‏ای وين می‏توان انتظار واکنش‏ هاي کاهشي یا افزايشي از نرخ ارز داشت.

در نهایت اینکه برآيند سيگنال ‏هاي منتشر شده در زمينه اين نشست‏ ها از ابتداي سال جاري تاکنون مثبت بوده و در همين راستا انتظارات جامعه از آينده نرخ ارز را نيز مثبت می‏ دانند.

حباب انواع سکه به بالاتر از یک میلیون تومان رسید

روز شنبه در بازار سکه و طلاي داخلي نيز مثل دلار ثبات قیمت‏ ها برقرار بود. در ابتداي معاملات نخستین روز هفته، سکه امامي در رقم 13 ميليون و 70 هزار تومان فعاليت خود را آغاز کرد؛ اما در پي نوسانات قيمتي اين قطعه فلز با ارزش در اواسط روز گذشته براي ساعاتي در رقم 13 ميليون و 150 هزار تومان نيز معامله شد.

در نهايت قيمت سکه امامي در بازار روز شنبه با 30 هزار تومان کاهش قيمت نسبت به نرخ روز پنجشنبه هفته گذشته به رقم 13 ميليون و 120 هزار تومان رسيد.

از ديگر اتفاقات جالب توجه بازار سکه در روز شنبه مي‏توان به حباب یک ميليون توماني نيم سکه اشاره کرد. در حال حاضر ربع سکه، سکه یک گرمي و نيم سکه هرکدام به ترتيب با یک ميليون و30 ، یک ميليون و 50 و یک ميليون و 8 هزار تومان نرخ حباب در صدر ليست تقاضاي بازار سکه و طلا هستند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا