تحلیل بازار

دلایل ریزش طلا در هفته گذشته،تحلیل گلدنیوز

قیمت طلای جهانی در هفته گذشته یک ریزش شدید را تجربه کرد و به زیر 1900 دلار رسید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گلدنیوز ،دکتر مهرناز سلطانی کارشناس بازارهای مالی گفت: قیمت طلای جهانی در هفته گذشته یک ریزش شدید را تجربه کرد و به زیر 1900 دلار رسید. سیاست های تهاجمی و انقباضی فدرال رزرو آمریکا و اروپا و افزایش نرخ بهره از یک طرف ، تقویت شاخص دلار از طرف دیگر ، خروج پول از بازارها به سمت اوراق قرضه همگی از دلایل ریزش طلا در هفته گذشته بودند.

 دلایل ریزش طلا در هفته گذشته،تحلیل گلدنیوز

چرخه ی تورم – رکود

وی افزود: کاهش قدرت خریدار در این کشورها و کاهش شاخص خرده فروشی که نمایانگر توان خریداران است از یک سو و کاهش شاخص عمده فروشی که نشانه توان صنایع برای تولید است از سوی دیگر نشان می دهد که ادامه این سیاست های تهاجمی برای کنترل تورم میتواند باعث به وجود امدن رکود شدید شود. در نتیجه احتمال به وجود امدن چرخه تورم و رکود بسیار بالا است و باید دید بانک های مرکزی و تصمیمگیران اقتصادی آیا تعدیلی در نگاه خود ایجاد می­کنند یا خیر. اگر ایجاد رکود سنگین باعث افزایش بیکاری و اعتراض و نارضایتی شود ، احتمالا سرعت افزایش نرخ بهره کاهش خواهد یافت و در مقابل ولی شاهد تورم باشیم که در این صورت طلا مجدد به روند صعودی باز خواهد گشت.

تاثیرات نرخ بهره بر قیمت طلا

دکتر سلطانی در ادامه گفت: هم چنین اگر این افزایش نرخ بهره به گونه ای باشد که رکود ایجاد شده باعث شود تا GDP رشد کافی را نداشته باشد ، آن گاه سیاست افزایش نرخ بهره با بن بست محکمی روبرو میشود که برای حل آن یا باید مجدد نرخ بهره را افزایش داد و برای حل مشکل رکود منتظر زمان ماند و هزینه ها را تا حد ممکن کاهش داد ، یا باید شروع به کاهش نرخ بهره کرد که در هر 2 صورت مجدد سرمایه ها به سمت طلا روانه خواهد شد ، در صورتی که GDP رشد کافی داشته باشد یا در صورت کلی بتواند افزایش نرخ بهره را ارضا کند آنگاه باید منتظر ریز های بیشتر در طلا باشیم.

تحلیل تکنیکال

این کارشناس گفت: از دید تکنیکال تا فیبوناچی 50 درصد ریخته است ، مقاومت 1900 دلاری بالای سر آن قرار گرفته و حمایت های زیر پای آن 1874 و 1828 دلار می­باشند. 1828 دلار به عنوان فیبوی 61 درصد حمایت بسیار مهمی است.

 دلایل ریزش طلا در هفته گذشته،تحلیل گلدنیوز

تحلیل بازار داخلی

سلطانی در تحلیل بازار داخل به گلدنیوز گفت:  در هفته ای که گذشت شاهد در جا زدن قیمت طلا و سکه بودیم و ریزش های بسیار خفیفی رخ داد. در واقع ریزش طلای جهانی با رشد قیمت دلار خنثی شد و اتفاق خاصی در طلا رخ نداد. از دید تاریخی هم معمولا با پایان ماه رمضان خریداران طلا افزایش می یابند و قیمت ها رشد میکند.

از دید تکنیکاتل دلار در منطقه بسیار حساسی است ، شکست مقاومت 28300 میتواند باعث رشد سنگینی گردد ، از طرف دیگر امکان افت تا 26500تومان  و سپس یک رشد تا 35000 تومان وجود دارد. این سناریوها با افت زیر 26000 تومان باطل میگردد.

 دلایل ریزش طلا در هفته گذشته،تحلیل گلدنیوز

مقاومت طلای ۱۸ عیار

این کارشناس در ادامه افزود: طلای 18 عیار همچنان مقاومت 1.320.000 تومانی را بالای سر خود میبیند ، نزدیکترین حمایت هم در 1.280.000 تومان قرار دارد ، یک واگرایی منفی هم در آن مشاهده میشود. ولی احتمال رشد دلار انتظارات در طلا بیشتر به سمت صعود برده است.

 دلایل ریزش طلا در هفته گذشته،تحلیل گلدنیوز

رشد سکه

سلطانی در پایان گفت: سکه هم بین حمایت 12.900.000 تومانی و مقاومت 13.300.000 در حال نوسان است ، شکست این مقاومت باعث رشد خوبی خواهد شد.

 دلایل ریزش طلا در هفته گذشته،تحلیل گلدنیوز

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا