آموزش و پژوهش

چگونه یک گوهر تراش می خورد؟

برای تراش گوهرها روش های مختلفی وجود دارد که هدف آنها ایجاد بهترین رنگ و درخشش زیبا است.

به گزارش گروه آموزش و پژوهش گلدنیوز؛ یک گوهر برای تراش مراحل مختلفی را سپری کرده که هر یک توسط متخصص همان مرحله اجرا خواهد شد. در اینجا بلور ناتراش الماس جهت تراشِ برلیانی مدنظر است. این تراش مرسوم ترین تراشِ الماس ها بوده که باعث ظهور درخشندگی و انتشار نور طبیعی الماس می گردد.

به سبب تنوع شکل در قالب های مختلف هندسی، نقوص سنگ ناتراش، حفظ حداکثر وزن و ناخالصی های درونی، همیشه تراش ایده آل و به آسانی ممکن نخواهد بود. مقصود اساسی از این کار به وجود آوردن الماسی با بهترین رنگ، بالاترین تلالو و زیباترین درخشش و شرر است.

برای دستیابی به این هدف؛ اندازه، تعداد و زوایای کلیه صفحات، محاسبات دقیق ریاضی را می طلبد. ابتدا بلور ناتراش الماس بریده یا در جهت رخ خود شکسته شده تا قطعه مورد نظر به دست آید، سپس روی دستگاه تراش نصب شده و توسط الماس دیگری تراشیده می شود تا به صورت گرد کامل درآید در مرحله بعد صفحات تراش، خورده و جلا می شوند تا اینکه سنگ مراحل پایانی تراش را طی کرده و آماده نصب روی پایه های جواهر گردد.

تراشِ برلیانی

تراشِ برلیانی بهترین نوع تراش برای الماس ها به شمار رفته و خیلی از سنگ های رنگی دیگر نیز این گونه تراشیده می شوند و معمولا نمای مدور دارند. بدون شک، تراشِ برلیانی باعث می شود نور بیشترین بازتابش را از درون الماس منعکس کرده و گوهر هر چه درخشان تر و براق تر به نظر برسد. تراشِ برلیانی دارای 58 صفحه است و می تواند در اشکال بیضوی، مارکیز (قایقی)، گلابی و دوکی انجام شود.

تراش برلیانی

تراشِ پله ای

مزیت این تراش در این است که با سندان (بزرگ ترین صفحه یا یخ در هر گونه تراش) مستطیلی خود که به موازات هم تکرار می شود، جلوه و زیبایی خاصی به ابعاد سنگ های رنگی می بخشد. جهت مصون ماندن لبه های نگین از لب پرشدن در سنگ هایی که شکل بلور هشت وجهی دارند.

تراش پله ای

تراش آمیخته (ترکیبی)

بیشتر نگین ها این گونه تراشیده می شوند و معمولا نمای مدور دارند. در قسمت بالای نگین (تاج) یعنی بالای کمربند سنگ دارای انواع تراشهای برلیانی و در قسمت پایین (خیمه) یعنی پایین کمربند تراشِ پله ای دارند. سفایرها یاقوت سرخ و اغلب گوهرهای شفاف رنگی بدین سان تراشیده می شوند.

تراش ترکیبی

تراش نوین

در این تراش، نماهای گوناگونی نظیر سه گوش، بادبادکی، لوزی، پنج گوش و شش گوش مشاهده می شود و بیشتر در سنگ های کمیاب یا آن دسته از سنگ ها که دارای شکل نامتداول بلوری هستند اجرا می شود.

تراش نوین

انتهای پیام/

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا