تحلیل بازار

سیگنال فدرال رزرو به بازار دارایی‏ها/ تحلیل گلدنیوز

بازار جهانی طلا  بعد از تصمیم فدرال رزرو درباره  افزایش نرخ بهره بر مدار صعود قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گلدنیوز، همانطور که انتظار می رفت، فدرال رزرو آمریکا  نرخ بهره  را 50 واحد افزایش داد و نرخ صندوق فدرال رزرو را به محدوده بین 0/75 تا 1 درصد رساند.

همچنین این نهاد پولی ومالی ترازنامه خود را در مجموع 47/5 میلیارد دلار کاهش خواهد داد. در این راستا فدرال رزرو خاطرنشان کرد که نرخ بهره  تا سال 2022 به رشد ادامه خواهد داد.

سیگنال فدرال رزرو به بازار دارایی‏ها

بیشترین افزایش نرخ بهره در 22 سال گذشته

بازار طلا در واکنش‌های ابتدایی به این تصمیمات شاهد حرکت مثبتی بود. بازار جهانی طلا  بعد از تصمیم فدرال رزرو درباره  افزایش نرخ بهره بر مدار صعود قرار گرفت. فلز گران بهای جهانی روز پنجشنبه در مقطعی بالای ۱۹۰۰ دلار هم معامله شد.

 قیمت اونس طلا در ساعات پایانی این روز ۱۸۹۸ دلار بود که نسبت به روز چهارشنبه ۳۰ دلار افزایش را نشان می دهد. با رشد قیمت اونس طلا بازار طلا و سکه هم در ایران افزایش را تجربه کردند. قیمت سکه هم در روز پایانی هفته گذشته جهش صعودی چشمگیری را تجربه کرد به نحوی که از مرز مقاومتی ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بالاتر رفت و در محدوده ۱۳ میلیون و ۳۳۵ هزار تومان مبادله شد که در مقایسه با ۳ روز قبل تقریبا ۱۳۵هزار تومان افزایش را نشان می‏دهد.

به عقیده تحلیل‏گران بازار در صورتی که دلار در این محدوده تثبیت شود، احتمال رسیدن آن به ۱۳ میلیون و در نهایت ۱۴ میلیون تومانی هم وجود دارد. بنا بر آمارهای رسمی سکه امامي با 30 هزار تومان افزايش قيمت به رقم 13 ميليون و 150 هزار تومان رسيد.

کاهش قیمت ارز در پایان هفته

در روزهای پایانی هفته گذشته که بازار ارز  تهران  به علت تعطیلات عید فطر در حالت نیمه تعطیل به سر می برد؛ بیشتر معامله گران در حال  استراحت بودند.

به باور این افراد بعید است در شرایط فعلی اسکناس آمریکایی افت و خیر چشمگیری را تجربه کند. از این رو این دسته از بازیگران ارزی معامله گران خرید و فروش خود را تا روز شنبه به تعویق انداختند.  

تحلیل‏گران بازار کاهش قيمت مشاهده شده در نرخ‏های معاملاتی اين بازار را به دلیل انتشار سيگنال‏هاي اميدوارکننده نسبت به آينده مذاکرات هسته اي وين مرتبط می‏دانند.

طي نشست‏های خبري برگزار شده توسط دو مقام مسوول دولت آمريکا در روز چهارشنبه هفته گذشته، انتظارات مثبت فعالان سياسي-اقتصادي از آينده نشست‏هاي هسته‏ای ايران و قدرت‏های جهاني تقويت شد به نحوی که به دنبال انتشار همين اخبار نيز نرخ دلار در فضاي غیررسمی بازار با کاهش قيمتي 130 توماني نسبت به نرخ‏های ابتداي هفته به رقم 28 هزار و 50 تومان رسيد.

سه سیگنال کاهشی ارز

در همین راستا ند پرايس، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا ضمن اشاره به پيشرفت‏هاي قابل توجه مذاکرات در ماه‏هاي اخير از تصميم دولت اين کشور بر حل اختلافات باقي مانده از مسير دموکراسي سخن گفت. او در ادامه تصریح کرد که ما همچنان متعهد به بررسي امکان بازگشت متقابل به پايبندي مشترک به برجام هستيم به اين دليل که بازگشت متقابل به پايبندي به برجام در راستاي منافع امنیت ملی ما است.

در این راستا، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران اخیرا در گفت‌وگو با شبکه المسیره بیان کرد که مذاکرات متوقف نشده است اما به طرق دیگری و با تبادل پیام‌های مکتوب بین ایران و آمریکا از طریق نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین در حال انجام است که این روند در راستای لغو تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا است.

او در این راستا تصریح کرد که هدف ما در این مذاکرات رسیدن به توافقی قوی و بادوام است و از طرف آمریکایی خواسته‌ایم واقع بین باشد، تاکید کرده‌ایم لغو تحریم‌ها در تمامی بخش‌ها و ارائه ضمانت‌های اقتصادی یکی از مهم‌ترین نکات در دستور کار مذاکراتی ما است.

 افزون بر این، نشريه وال استريت ژورنال نيز در زمينه چگونگي ادامه يافتن نشست‏های هسته‏ای ايران و قدرت‏های جهانی این مطلب را منتشر کرد که اروپایی‏ها با فرستادن هماهنگ کننده مذاکرات به ايران می‏خواهند براي احياي برجام فشار جديد وارد کنند. انريکه مورا می‏خواهد ايران را متقاعد کند که فعلا متن توافق را بدون خروج نام نهاد سپاه پاسداران از فهرست تروريستي امضا کند و اين موضوع به آينده موکول شود.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا