تحلیل بازار

ارسال سیگنال کاهشی از اخبار جدید برجامی

دلار در روز جمعه به رفتار صعودی خود پایان داد و با کاهش 500 تومانی به سطح 30 هزار و 150 تومان رسید. پس از افزایش نرخ شاخص ارزی در معاملات بیشتر روزهای هفته گذشته، روز جمعه و پس از انتشار سیگنال‏های مثبت در حوزه مذاکرات هسته‏ای وین نمودار قیمتی دلار تغییر جهت داد. با به پایان رسیدن سفر انریکه مورا، معاون مسوول سیاست ‏های خارجی اتحادیه اروپا، در تهران سیگنال‏ های امیدوار کننده‏ ای نسبت به آینده نشست ‏های هسته وین مطرح شد. در همین راستا، جوزپ بورل، مسوول هماهنگی مذاکرات هسته‏ ای وین، بیان کرد که این طور بگویم که مذاکرات به بن‌بست رسیده بود و حالا بن‌بست رفع شده و به این ترتیب چشم‌اندازی از رسیدن به یک توافق وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گلدنیوز ، بررسی آمارهای معاملاتی اسکناس آمریکایی نشان می‏دهد که در حالی که دلار در آخرین روز معاملاتی منتهی به 16 فروردین کار خود را در سطح 28 هزار و 50 تومان به پایان رسید؛ در هفته گذشته اخبار حکایت از رفتار صعودی شنبه تا پنجشنبه داشت.

ارسال سیگنال کاهشی از اخبار جدید برجامی

آنالیز رفتار دوگانه دلار در هفته گذشته

قیمت دلار از 28 هزار و 550 تومان در روز شنبه به میزان 30 هزار و 650 تومان در روز پنجشنبه رسید. در نهایت اینکه دلار در روز جمعه به رفتار صعودی خود پایان داد و با کاهش 500 تومانی به سطح 30 هزار و 150 تومان رسید.

روز چهارشنبه هفته گذشته با روند افزايشي قيمت دلار، شاخص ارز به سقف تاريخي خود نزديک شد. کارشناسان بازار ارز توجیه این موضوع را به وجود 4 عامل نسبت می‏دهند.

تغيير ديدگاه ‏ها به آينده مذاکرات هسته ‏ای وين با وجود تداوم يافتن سفرهای مقامات مسوول ، افزايش نرخ شاخص جهاني دلار به واسطه سیاست‏ های ضد تورمي آمريکا ، افزايش سطح عمومي قیمت‏ها نسبت به سال گذشته و بالا رفتن نرخ تورم و تعديل قيمت دلار و تغيير فاز انتظارات جامعه نسبت به آينده بازار ارز به دلیل افزايش قيمت برخي کالاهاي اساسي.

پس از افزایش نرخ شاخص ارزی در معاملات بیشتر روزهای هفته گذشته، روز جمعه و پس از انتشار سیگنال‏های مثبت در حوزه مذاکرات هسته‏ ای وین نمودار قیمتی دلار تغییر جهت داد. با به پایان رسیدن سفر انریکه مورا، معاون مسوول سیاست ‏های خارجی اتحادیه اروپا، در تهران سیگنال‏های امیدوار کننده‏ای نسبت به آینده نشست‏ های هسته ‏ای وین مطرح شد.

در همین راستا جوزپ بورل، مسوول هماهنگی مذاکرات هسته ‏ای وین، بیان کرد که این طور بگویم که مذاکرات به بن‌بست رسیده بود و حالا بن‌بست رفع شده و به این ترتیب چشم‌اندازی از رسیدن به یک توافق وجود دارد.

ارسال سیگنال کاهشی از اخبار جدید برجامی

2 سناریو رفتار سکه/اخبار بازار طلا و سکه

بازار طلا و سكه هفته گذشته در پي روند صعودي نرخ دلار در بازار آزاد، رشد قيمت قابل توجهي را تجربه کرد؛ به نحوی كه سكه امامي طي معاملات هفته اخیر با رشد قيمتي بيش از يك ميليون و 350 هزار تومان ، از سطح 13 ميليون و 150 هزار تومان به قيمت 14 ميليون و 550 هزار تومان رسید. از این‏رو می‏توان گفت که این فلز گرانبها با رشد بيش از 10.5درصد هفته را به پايان رساند.

تحلیل‏گران بازار بر این باورند كه افت و خيزهاي مكرر قيمت طلا در بازار جهاني باعث شد شدت رشد بهاي سكه ياد شده تا حدودي گرفته شود.

به عبارت دیگر به نظر می‏رسد سكه پس از اين رشد، چند روزي استراحت كند و تغييرات محدودي داشته باشد. از سوی دیگر این احتمال نیز وجود دارد که بازار سكه با تزريق مجدد اخبار مثبت از روند مذاكرات به بازار ارز و ايجاد تمايلات نزولي براي دلار، نزولي شود.

ارسال سیگنال کاهشی از اخبار جدید برجامی

ثبت بیشترین کاهش طلا در 2 ماه اخیر

روز گذشته افت تقاضا براي طلا تحت تاثير عملكرد قوي شاخص دلار و قرار گرفتن اين شاخص در بالاترين حد از دو دهه اخير خود باعث شد تا طلا در بازار جهاني نزديك به پايین‏ ترين سطح سه ماهه خود در نوسان باشد و در مسير ثبت چهارمين سقوط هفتگي متوالي خود قرار بگيرد.

از سوی دیگر اين نگراني وجود دارد كه اقدامات فدرال رزرو ايالات متحده براي مهار فشارهاي تورمي باعث كاهش رشد اقتصاد جهاني شود و جذابيت اين ارز را افزايش دهد. بنابراین در هفته گذشته معاملات با احتياط بيشتري انجام شد.

بر اين اساس هر اونس طلا تا ساعت  18 و 45 دقیقه روز جمعه به قيمت 1815 دلار و 58 سنت مورد معامله قرار گرفت. در نهایت اینکه اين فلز گرانبها تاكنون حدود بيش از 3 درصد از ارزش خود را از دست داده است و با عملكرد هفتگي منفي، بيشترين كاهش در دو ماه گذشته را به ثبت رساند.

ارسال سیگنال کاهشی از اخبار جدید برجامی

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا