طلا و جواهر

ارزآوری و اشتغال آفرینی در سایه سند راهبردی صنعت طلاوجواهر کشور

رئیس اتحادیه طلاوجواهر تهران : تمامی زنجیره صنعت طلا از تولید تا فروش ، صادرات ، واردات ، شهرک های صنعتی و تبادلات بین المللی در سند راهبردی صنعت طلاوجواهر دیده شده است.

ابراهیم محمدولی، رئیس هیات مدیره اتحادیه طلاوجواهر تهران به پایگاه خبری جهان طلا ( گلدنیوز) گفت: از حدود یک سال و نیم پیش بر روی سند راهبردی طلاوجواهر کار کرده ایم و خوشبختانه پیش نویس این سند با همکاری همه بزرگان صنف و دوستان خوبی همچون جناب آقامحمدی آماده شد و در اختیار وزارت صمت و دیگر ارگان ها قرار گرفت.

ایشان ادامه داد: تمامی زنجیره صنعت طلا از تولید تا فروش ، صادرات، واردات ، شهرک های صنعتی و تبادلات بین المللی در این سند دیده شده است. امیدواریم با اجرایی شدن این سند گام مهمی در بخش اشتغال زایی و ارزآوری در کشور برداشته شود.

ارزآوری و اشتغال آفرینی در سایه سند راهبردی صنعت طلاوجواهر کشور

از اتحاد بین اعضاء تا حل مشکلات صنفی

در خصوص کارکرد اصلی اتحادیه ها درصنف طلا به پایگاه خبری جهان طلا (گلدنیوز) گفت: اتحادیه یعنی اتحاد بین همه اعضاء و کارکرد اصلی اتحادیه تسهیل کسب وکار برای اعضای صنفی است. رایزنی با مسئولان و حل مشکلات اعضاء صنفی در بخش های مالیات، بیمه و … از وظایف اصلی اتحادیه محسوب می شود. از طرف دیگر اتحادیه در صنف طلا با توجه به ارزش طلا و جایگاه این فلز در اقتصاد کشور، باید به مصرف کنندگان هم توجه ویژه داشته باشد.

 محمدولی در پاسخ به این پرسش که چه کسانی می توانند در هیات مدیره صنف طلا موفق و تاثیر گذار باشند، گفت: فردی میتواند وارد هیات مدیره اتحادیه طلاوجواهر شود که در درجه نخست تجربه کافی و اطلاعات کافی از تولید و فروش طلا داشته باشد. در کنار تجربه ، تحصیلات و علم روز هم بسیار مهم است و به نوعی تجربه و تحصیلات مکمل هم هستند؛ هرچند که تجربه جایگاه بالاتری دارد.

جلسات هم اندیشی برای پر کردن خلاء اتحادیه کشوری

رئیس اتحادیه طلاوجواهر تهران در خصوص مهم ترین اقداماتی که در سال های اخیر توسط اتحادیه طلاوجواهر تهران انجام شده است، گفت: اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده یکی از مهمترین این اقدامات بوده است که با همیاری تمامی اتحادیه ها در سراسر کشور انجام شده است. جلسات مستمر با نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی و پیگیری های کارشناسی درنهایت باعث اصلاح این قانون شد.

محمدولی ادامه داد: اگر همچون گذشته که افرادی مثل مرحوم حاج صادق امانی ،عسگراولادی و خاموشی  به عنوان نماینده صنوف در مجلس حضور داشتند، بازهم بتوانیم نماینده ای از اصناف در مجلس داشته باشیم، بسیار عالی خواهد شد. نماینده ای که از دل اصناف در مجلس باشد هم به مشکلات اصناف واقف است و هم در جهت گیری تصمیمات و قوانین تاثیر گذار خواهد بود.

رئیس هیات مدیره اتحادیه طلاوجواهر تهران در خصوص ارتباط با اتحادیه های طلاوجواهر در شهرهای دیگر گفت: معمولا هر ساله و در حاشیه نمایشگاه های طلاوجواهر ، جلسه هم اندیشی با روسای اتحادیه های سراسر کشور داریم و خلاء نبود اتحادیه کشوری طلاوجواهر را از این طریق پر می کنیم.

هرچند که این دورهمی ها باعث هماهنگی بیشتر بین اتحادیه ها شده است اما اگر اتحادیه کشوری احیاء شود  جایگاه قانونی بهتری برای سیاست گذاری و اجماع سازی دارد.

چرا حضور تولیدکنندگان در نمایشگاه ها کمرنگ است؟

محمدولی در خصوص دلایل حضور کمرنگ تولیدکنندگان طلا در نمایشگاه های طلاوجواهر داخل کشور به گلدنیوز گفت: در همه جای دنیا برای شرکت کنندگان در نمایشگاه ها تسهیلاتی در نظر می گیرند یا حداقل یک  تقدیر و تشکر ساده از آنها انجام می شود. متاسفانه در کشور ما نه تنها تسهیلات و تقدیر و تشکر از طرف مسئولان دولتی وجود ندارد بلکه بعضا دیده شده است که ممیزان مالیاتی ارقام بالاتری برای تولیدکنندگانی که در نمایشگاه ها شرکت کرده اند در نظر گرفته اند.

محمدولی اظهار امیدواری کرد که در نمایشگاه های پیش رو استقبال بهتری از طرف تولیدکنندگان صورت گیرد چراکه نمایشگاه ویترین صنعت طلاوجواهر کشور است. هرچقدر نمایشگاه با شکوه تر برگزار شود نشانه ای از توانایی فعالان صنف طلاوجواهر خواهد بود.

راهکارهای برای افزایش قدرت خرید مردم در بازار طلا

محمدولی درخصوص راهکارهای افزایش قدرت خرید مردم در بازار طلاوجواهر گفت: اولین کاری که می توان انجام داد کاهش هزینه های تولید است که در نهایت اجرت ساخت طلا افزایش پیدا نکند. موضوع دوم هم تولید طلا بر اساس سلیقه مصرف کننده و با کیفیت بهتر و وزن کمتر است.

انتهای پیام/

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا