طلا و جواهر

جواهرات دست‌ساز

جواهرسازی با دست مراحل بسیار گسترده و متنوعی دارد و همین گستردگی علت اصلی تفاوت مصنوع ساخته شده با کارهای ماشینی‌ است.

خبرنگار پایگاه خبری جهان طلا(گلدنیوز)؛ با سیدمهدی عجزی سازنده‌ی جواهرات دست‌ساز به گفتگو پرداخته است که در ادامه، این گفتگو را می‌خوانید.

داشتن مهارت در جواهرسازی

یک جواهرساز باید مهارت های زیادی داشته باشد. در واقع باید بتواند از طلای خام و پس از ذوب طلا قطعه یا سفارش مورد نظر را طبق ابعاد و اندازه‌های درخواستی سفارش دهنده بسازد. طلا را تبدیل به مفتول یا ورق یا پروفیل و غیره نماید و سپس با این‌ها برای سنگ‌های مختلف چه ریز و چه درشت، انگشتر، آویز و یا هر محصول دیگری بسازد.

خلاقیت در هزینه پایین جواهرسازی

جواهرسازی در چارچوب و قواعد خاصی نمی‌گنجد و یک هنرمند باید با آمیختن خلاقیت، صنعت و هنرِ خود کوتاه‌ترین و کم هزینه‌ترین راه را برای ساخت یک جواهر به کار ببرد.

کیفیت بالای جواهرات دست‌ساز

وی با اشاره به اینکه طرفداران جواهرات دست‌ساز از جواهرات ماشینی بیشتر هستند به خبرنگار پایگاه خبری جهان طلا(گلدنیوز) چنین گفت: هم زیورآلات دست‌ساز و هم زیورآلات ماشینی طرفداران خاص خود را دارند اما کیفیت جواهرات ماشینی نسبت به جواهرات دست‌ساز پائین‌تر است و زیبایی و ملاحت کار دست را ندارند زیرا جواهرات ماشینی در تیراژ بالا تولید می‌شوند و در واقع کپی نمونه‌ی اولیه هستند که از آن قالب، تهیه شده بنابراین قطعا کیفیت آنها کمتر از جواهری است که یک جواهرساز ساعت‌ها از وقت و دقت و هنر خود را صرف ساخت آن می‌کند پس می‌توان اینطور گفت که هر قطعه جواهر دست‌ساز تکه‌ای از روح و ذوق هنرمند جواهرساز است.

قیمت پایین جواهرات ماشینی

سیدمهدی عجزی در ادامه میگوید : تولید جواهرات ماشینی بنا به دلایل زیادی از جمله تولید با تعداد بالا؛ هزینه‌ی تولید کمتری دارند و قیمت آنها نسبت به جواهرات دست‌ساز پائین‌تر است پس می توان گفت فروش آن‌ها نیز بیشتر است. اما جواهرات دست‌ساز همواره و همیشه طرفداران خاص خود را دارند و همیشه جایگاه ویژه خود را در ویترین جواهرفروشی‌ها حفظ کرده‌اند.

انگشتر جواهری پر مصرف

این سازنده‌ی جواهرات دست‌ساز در پاسخ به اینکه چه نوع جواهراتی بیشتر مورد استفاده و خرید مردم قرار می‌گیرند؛ بیان کرد: با توجه به اینکه هم آقایان و هم بانوان هر دو از انگشتر به عنوان زینت انگشتان خود استفاده می‌کنند، می‌توان گفت که فروش انگشترها و دست‌بندها بیشتر است و وزن بیشتری از این مصنوعات را در ویترین طلافروشی‌ها و نقره‌فروشی‌ها شاهد هستیم.

انگشتر دست‌ساز ساخته سیدمهدی عجزی
انگشتر دست‌ساز

کاربرد هنر، هوش و خلاقیت در جواهرات دست‌ساز

عجزی با توجه به کابرد هنر و خلاقیت در این صنعت افزود: ساخت جواهرات دست‌ساز نیاز به هنر، هوش، ذوق و خلاقیت دارد به همین دلیل از کیفیت و جذابیت بیشتری برخوردار است در صورتی که برای ساخت جواهرات ماشینی نیاز به مهارت‌های ذکر شده نیست و در آن سازنده صرفا کار را کپی و روانه بازار می‌کند.
امروزه با توجه به پیشرفت‌های چشمگیر تکنولوژی، ابزار و ماشین‌آلات، هنوز هم جواهرات ماشینی در مقایسه با جواهرات دست‌ساز چندان جالب به نظر نمی‌رسند، چرا که جواهرات دست‌ساز نتیجه خلاقیت، ذکاوت و هنر یک هنرمند است.

علاقه لازمه اصلی جواهرسازی

عجزی در پایان این گفتگو به افراد علاقمند به این هنر توصیه کرد: اگر عاشق این کار و هنر نیستند و صرفا به خاطر کسب درآمد می‌خواهند وارد این صنعت شوند، وقت و انرژی خود را بیهوده هدر ندهند؛ چرا که پیش‌نیاز ورود به این حرفه ابتدا عشق و علاقه است. در واقع اگر کسی عاشق این حرفه نباشد در ادامه مسیر موفق نخواهد بود. اما اگر کسی شرط اول را در خود داشته باشد، می تواند دوره‌های مختلف از جمله مبانی این هنر را در آموزشگاه‌های جواهرسازی بگذراند.

گوشواره دست‌ساز ساخته سیدمهدی عجزی
گوشواره دست‌ساز

لازم به ذکر است که هنرجو باید بداند که نباید صرفا به این دوره‌ها که در واقع مقدمات را آموزش می‌دهند اکتفا کند یا حتی خود را جواهرساز بداند. یک هنرجوی مشتاق برای رسیدن به مهارت‌های لازم باید در کارگاه‌های تولید طلا و جواهر کسب تجربه کند تا علاوه بر شناخت دقیق ابزارها و کاربرد دقیق و درست آنها در کنار انواع روش‌های تولید یک مصنوع، با تکرار و ممارست در کنار عشق، علاقه و ذوق هنری خود بتواند در آینده یک جواهرساز خوب و پر درآمد باشد.

انتهای پیام/

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا