بین المللصنایع وابسته

فرصت استثنائی الماس آزمایشگاهی با تحریم روسیه

گروه بین الملل پایگاه خبری جهان طلا (گلدنیوز): با توجه به اینکه بحران اوکراین باعث ایجاد مشکلاتی در عرضه بین المللی الماس طبیعی شده است، درها برای ورود الماس های آزمایشگاهی باز شده است تا سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص دهند.

«ساموئل اورد» در این گزارش شرایطی که به خاطر تحریم روسیه در صنعت الماس به وجود آمده را بررسی می کند و سپس نقش الماس آزمایشگاهی در کل این صنعت و آینده آن را واکاوی می کند.

به گزارش گلدنیوز، وقتی که یک سنگریزه را در حوضی می‌اندازید، موج‌ها پخش می‌شوند و سازماندهی آب را در حالی که موج ها به هم برخورد می‌کنند و از هم جدا می‌شوند، تغییر می‌دهد. به نوعی، حوض دیگر هرگز همان حوض نیست.

به همین ترتیب، پس از تهاجم روسیه به اوکراین، صنعت جواهرات ممکن است هرگز دوباره به همان شکل قبلی برنگردد. با ادامه جنگ در اروپای شرقی و عدم پایان خشونت، صنعت جواهرات به طور فزاینده ای تاثیر آن را احساس می کند.

در آغاز سال جاری، هیچ کس نمی توانست پیش بینی کند که صنعت الماس تولید شده در آزمایشگاه در مقابل فرصت مهمی مانند یک ضربه آزاد در فوتبال قرار گیرد.

جنگ در 24 فوریه آغاز شد و دیری نپایید که تحریم‌های اقتصادی نه تنها علیه دولت روسیه، بلکه علیه آلروسا، غول صنعت الماس نیز وضع شد.

تحریم‌ها نه تنها از سوی اتحادیه اروپا، ایالات متحده، بریتانیا و نیروهای سیاسی اروپایی، بلکه از سوی شرکت های پرقدرت نیز اعمال شد.

آلروسا تقریبا یک سوم عرضه الماس جهان را بر عهده دارد. به گفته کارشناسان بانک آمریکا، در حالی که روسیه اکنون از بازار خارج شده است، عرضه الماس جهان اکنون به کمترین میزان خود از سال 2008 رسیده است.

پیش بینی افزایش قیمت الماس

جیسون فرکلاف، رئیس تحقیقات فلزات و معادن بانک آمریکا، اخیرا افزایش 15 درصدی قیمت الماس در سال 2022 را پیش بینی کرد.

او به وب‌سایت مارکت واچ گفت: «ما می‌بینیم که در کوتاه‌مدت، عوامل بنیادی همچنان از قیمت حمایت می‌کنند. ما انتظار داریم عرضه جهانی در سال 2023 به 114 میلیون قیراط برسد. این رقم در سال 2019، قبل از شروع همه گیری، 142 میلیون قیراط بود.»

رقیب اصلی بین المللی آلروسا، گروه دی بیرز (De Beers)، تولید الماس را در سه ماهه اول سال 2022 افزایش داده است، اما به گفته مدیر عامل آن بروس کلیور، افزایش بیشتر بعید است. او به بلومبرگ گفت: «بسیار دشوار است که شاهد تولید هر گونه تولید جدیدی باشیم، 30 درصد از عرضه حذف شده پایدار نیست.»

دی بیرز همچنین به ندرت همان نوع الماس های کوچکتر و با کیفیت پایین تر را تولید می کند که توسط آلروسا  استخراج می شود. دی بیرز در بوتسوانا، نامیبیا، آفریقای جنوبی و کانادا فعالیت معدنی دارد.

آسیب هند از تحریم الماس روسیه

هند بیشتر از همه آسیب دیده است. این کشور میزبان بزرگترین حجم از خدمات تراش دهی و صیقل الماس در جهان است و تقریبا 90 درصد از عرضه الماس خام جهان از تولیدکنندگان الماس در سورات عبور می کند.

بیش از 250 هزار کارگر اخیرا به دلیل کمبود عرضه مجبور به مرخصی بدون حقوق شدند. کارخانه‌های برش و صیقل پیش از این بسته شده‌اند و تا زمانی که روسیه به ناچار خارج از بازار باشد، احتمال دارد که این روند وخیم تر شود.

از آنجایی که هند بیش از سایرین احساس فشار می‌کند، جای تعجب نیست که این صنعت به سرعت در جستجوی راه‌حل بر آمده است.

راه حل شاید فقط الماس های آزمایشگاهی باشد. اگر چنین باشد، آیا این یک روند کوتاه مدت خواهد بود یا یک روند بلند مدت؟

الماس آزمایشگاهی مشکل کمبود را حل می کند؟

پل زیمنیسکی، یکی از برجسته‌ترین تحلیل‌گران صنعت الماس جهانی، معتقد است که در حالی که الماس‌های تولید شده در آزمایشگاه تقریبا به طور قطع از حذف آلروسا از بازار جهانی سود خواهند برد، تجزیه و تحلیل ایجاد تغییرات در تجارت بین‌الملل به ندرت اینقدر ساده و سرراست است.

زیمنیسکی می‌گوید: «مطمئنا فکر می‌کنم الماس‌های تولیدشده در آزمایشگاه از تحریم الماس روسیه که عرضه الماس طبیعی را محدود می‌کند. سود خواهند برد. با این حال، اختلالات زنجیره تامین، مربوط به قرنطینه در چین، نیز می‌تواند منجر به محدودیت عرضه الماس آزمایشگاهی شود.»

او ادامه داد: «من فکر می‌کنم در نهایت الماس طبیعی روسیه جایی برای عرضه شدن مثلا در چین یا خاورمیانه پیدا می‌کند، اما معتقدم عرضه الماس آزمایشگاهی با ورود بازیگران جدید به این فضا و افزایش عرضه تولیدکنندگان فعلی، همچنان افزایش ظرفیت و بازده نسبی خواهد یافت.

پیش بینی رشد 20درصدی بازار الماس های آزمایشگاهی تا 2027

الماس تولید شده در آزمایشگاه پیش از جنگ در اوکراین در حال رشد بود، به طوری که زیمینسکی تخمین زد که فروش جهانی این نوع الماس تنها در سال 2021، 40 درصد افزایش یافته باشد. عرضه الماس های تولید شده در آزمایشگاه در حال حاضر حدود سه میلیون قیراط در سالر است.

اگر این موضوع درست باشد، به آن معناست که الماس های آزمایشگاهی اکنون بیش از 10 درصد از کل فروش جواهرات الماس را تشکیل می دهند.

زیمینسکی پیش‌بینی‌های خود برای دهه پیش رو را اصلاح کرده و تخمین زده است که فروش جواهرات با الماس آزمایشگاهی تا سال ۲۰۲۷ سالانه ۲۰ درصد افزایش یابد.

«من تخمین می زنم که فروش جواهرات الماس تولید شده در آزمایشگاه در سال گذشته تا 25 درصد رشد داشته است و پیش بینی می کنم که فروش آن در سال جاری حداقل به این میزان رشد کند.»

او ادامه داد: «واضح تر بگویم، برآورد می کنم که حجم عرضه سریعتر از ارزش عرضه افزایش می یابد. من پیش بینی می کنم که سهم بازار آنها از نظر ارزش در سال های آینده به 11 تا 12درصد افزایش یابد.»

او همچنین گفت: «پیش‌بینی می‌کنم که عرضه افزایش می‌یابد، با این حال، فکر می کنم که قیمت‌ها همچنان به کاهش خود ادامه دهند، که بخشی از رشد سهم بازار الماس آزمایشگاهی را خنثی می‌کند.»

منبع:

https://www.jewellermagazine.com/

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا