بین الملل

سیسی ها واحد پول باستانی چین/پولی از جنس نقره

هزاران سال پول رایج مردم چین سکه‌هایی از جنس مس، آهن، سرب، نقره و طلا در اشکال، وزن‌ها و نشانه‌های مختلف بود. مردم در آن دوران از این سکه‌ها برای معاملات کوچکتر و از واحدی به نام سیس یا سیسی نقره برای معاملات بزرگتر استفاده می کردند که تا اواسط قرن بیست نیز مورد مصرف بود.

به گزارش سرویس بین الملل پایگاه خبری جهان طلا (گلدنیوز)،سیسی ها در حقیقت پول ثروتمندان در چین بوده است. این واحد پول آنچنان بین ثروتمندان انحصاری رد و بدل می‌شد که برخی از فقرا در طول عمر خود حتی یک سیسی هم نمی‌دیدند.

می‌توان گفت سیسی یک نوع ارز شمش نقره بود و در مقایسه با سکه های رایج آن زمان بسیار نادر و با ارزش بود.

سیسی ها توسط نقره سازان محلی ساخته می شد. در نتیجه، شکل و مقدار و جزئیات هر شمش بسیار متغیر بود. به همین دلیل هیچ وقت هیچ دو سیسی ای شبیه هم‌ نبودند. در بعضی مناطق و زمان های مختلف تاریخی این سیسی ها شکل مربع و بیضی داشتند و گاهی شکل قایق یا گل یا حتی لاک پشت را به خود می گرفتند.

سیسی حتی گاهی به شمش های طلا که به اشکال مشابه ضرب می‌شدند نیز اطلاق می‌شد.

سیسی ها واحد پول باستانی چین/پولی از جنس نقره
سیسی ها در شکل‌های متفاوت قایق، مربع، کاسه، کلیه و گل وجود داشتند
سیسی ها واحد پول باستانی چین/پولی از جنس نقره

کمبود سیسی در چین

به دلیل کمبود نقره در چین، در بیشتر زمانها سیسی دارای ارزش بالایی بود. در حقیقت، قیمت آن همزمان بالاتر از ارزش نقره در روم، بیزانس و ایران بود.


در دوران سلسله تانگ، به دلیل تقاضای مداوم نقره و همچنین به دلیل ایجاد درآمد اقتصادی، این فلز به ویژه توسط ایرانیان و اعراب، به چین منتقل میشد.پس از آن تولید داخلی نقره در سلسله سونگ به طرز چشمگیری افزایش یافت.

در اوایل سلسله یوان یعنی ۱۲۰۶ تا ۱۲۷۱ در مغولستان و سالهای ۱۲۷۱ تا ۱۳۶۸ در چین سیسی و واحد پول نقره به طور قابل توجهی رشد داشت و بین مردم رد و بدل می شد. این بالا رفتن ارزش نقره زمانی رخ داد که حاکمان جدید مغولستان اعلام کردند که یکی از ارزهای اصلی امپراتوری شان نقره است.

پس از آن هنگامی که امپراتوری چین سیاست اسکناس کاغذی همسایگانش را دنبال کرد، گردش سیسی توسط سلسله‌های سانگ و جین جنوبی محدود یا حتی ممنوع شد.

با این حال، این قانون از ارزش نقره در این سرزمین کم نکرد. در حقیقت انتشار نامحدود اسکناس های کاغذی توسط امپراتوری باعث تورم شدید شد. در نتیجه، نقره به جای پول در این امپراتوری توسط شهروندان به صورت مخفیانه استفاده می شد.

در زمان سلسله یوان، زمانی کوبلای خان مغول به یوننان حمله کرده و شکست خورد منطقه دورافتاده جنوب غربی مغولستان به قلمرو چین اضافه‌ شد و چین به با ارزش ترین ذخایر نقره دست یافت. استخراج نقره از این معادن منجر به دو برابر شدن تولید نقره ملی شد.

در اواخر قرن شانزدهم کشف مقادیر زیادی نقره در اسپانیا، پرو و ​​مکزیک و ورود آن به چین باعث رونق گرفتن بازار سکه و سیسی در این کشور شد. بین اواخر قرن شانزدهم ، بیش از ۵۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار، نقره اسپانیا به چین منتقل شد.

سیسی ها واحد پول باستانی چین/پولی از جنس نقره

سیسی های سلسله ها

نقره‌ای که از دنیای جدید به چین منتقل می‌شد، در ابتدا ذوب شده و دوباره به عنوان شمش نقره ریخته گری می شد. پس از چند دهه آزمایش نقره خارجی در نهایت چینی ها به توافق رسیدند که نقره خارجی دارای وزن استاندارد و درجه خلوص بالا و قابل قبول است.

در همین زمان سیسی نقره چین آزادانه با واحدهای پول اسپانیایی، هلندی، مکزیکی و حتی آمریکایی مبادله می شد.
تکامل شمش نقره چینی در پایان سلسله مینگ و آغاز سلسله چینگ در قرن ۱۷ و ۱۸ شگفت‌انگیز بود. مناطق مختلف کشور شروع به ابداع اشکال متفاوت و محلی خود با وزن واحد و سطح ظرافت بالا برای شمش نقره خود کردند.

پیش‌بینی می‌شد که پیشرفت طبیعی سیسی به سمت یکپارچه شدن این واحد پول ثروتمندان پیش برود اما داستان سیسی در چین متفاوت بود.

سیسی های سلسله یوان در قرن ۱۱ و ۱۲ شکل های متمایزی داشت. در سلسله مینگ در قرن ۱۳ و ۱۴ لبه های انتهایی و بالایی سیسی ها عمودی، نازک تر و به صورت گوش یا بال ظاهر شد تا شکل اولیه قایق را ایجاد کنند. علاوه بر این، در زمان سلسله چینگ در قرن ۱۷ و ۱۸ سیسی های متفاوتی مانند سیسی شیاردار، مربع، فرورفته و گرد شکل گرفت. همچنین برخی سیسی ها شبیه بال بزرگ یا لاک‌پشت بودند و سپس شکل قایقی سیسی نیز دستخوش تکامل بیشتری شد.

سیسی ها واحد پول باستانی چین/پولی از جنس نقره

ارزش امروزی سیس ها

اینکه این پول قدیمی امروزه چه ارزشی دارد باید گفت به دلیل اینکه بسیاری از سیسی ها در چین برای ضرب سکه نقره آب می‌شدند متاسفانه کمیاب هستند و به همین دلیل ارزش و قیمت آن مانند یک شئی باستانی محاسبه می‌شود. از آنجایی که سیسی های جعلی زیادی در بازار وجود دارد، کلکسیونرها برای احراز هویت این شمش ها ساعت ها وقت صرف می‌کنند.

یکی دیگر از دلایل بالا بودن قیمت امروزه سیسی و جعلی بودن برخی از آنها این است که قیمت سیسی بسیار بالاتر از هزینه نقره استفاده شده در آن است و در حقیقت ارزش تاریخی و معنوی آن است که قیمت آن را بالا می‌برد به همین دلیل افراد سود جو سعی در جعل آن دارند. بنابراین وزن نقره را نمی توان تنها عامل در تعیین قیمت آن در نظر گرفت.

با توجه به همه این دلایل به سختی می توان قیمت معمولی سیسی را تشخیص داد. همچنین نوسانات بازار نقره نیز در این ماجرا بی تاثیر نبوده است. البته ناگفته نماند که قیمت سیسی به نوع و طبقه آن نیز بستگی دارد. انواع زیادی از سیسی ها در دوران های مختلف وجود داشتند. ریخته گری در زمان ها و مکان های متفاوت ارزش این سیسی ها را تعیین می کند. برای مثال سدل سیسی یا زینی سیسی هر کدام ویژگی های خاص خود را در اندازه گرم و شکل دارند.
یک کلکسیونر ممکن است یک نوع زینی سیسی را با قیمت ۱۲۰ دلار بخرد اما سیسی دیگر ۲ هزار دلار ارزش داشته باشد.

انواع سیسی ها

زین سیسی یک ارز معمولی نقره بود که در دوره ۱۸۸۴ تا ۱۹۱۳ در استان یوننان بود.سیسی های طبل‌ مانند از عمده‌ترین شمش‌های نقره‌ای بود که در بسیاری از مناطق سلسله کینگ بین سال‌های ۱۶۴۴ تا ۱۹۱۱ به‌ویژه در استان‌های جنوب غربی سچوان و کوئیچو استفاده می‌شد.


این پول ها در شکل‌های متفاوت قایق، مربع، کاسه، کلیه و گل وجود داشتند که در زمان های و مناطق متفاوت چین استفاده می شدند. در حال حاضر تعدادی از این سیسی ها در موزه بریتانیا برای بازدیدکنندگان قابل مشاهده است.

سیسی های کشف شده در سال‌های اخیر

در ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۵ گزارش شد که تعدادی سکه و سیسی در شهر جینان در نزدیکی گورستان ژائوجیاژوانگ، شاندونگ، پیدا شده است. این سیسی ها در دوران سلسله‌های سونگ، تانگ، و مانچو کینگ ساخته شده بودند.

در مارس ۲۰۱۷ تعداد زیادی از این سیسی ها در رودخانه مین جیانگ در میشان، سیچوان کشف شد. یافته‌های موجود در رودخانه شامل بیش از ۱۰ هزار مورد شمش طلا و سیسی بود.

منابع: https://transwap.com/blog/chinese-ancient-currency-a-time-filled-with-sycee

https://www.ebay.com/itm/254891769064?_ul=DE

http://www.charm.ru/library/syceelist.htm

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا