از دیگر رسانه هاخبرهای مهم

افتتاح نخستین مرکز تخصصی عقیق در تربت حیدریه

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی از افتتاح نخستین مرکز تخصصی عقیق در تربت حیدریه خبر داد.

به گزارش گلدنیوز ،رضا ابراهیم نیا در حاشیه افتتاح مرکز تخصصی عقیق در تربت حیدریه اظهار کرد: عقیق تربت حیدریه بهترین خاصیت رنگ‌پذیری را در سطح کشور دارد و به رنگ‌های طبیعی مختلفی مثل سفید و قرمز یافت می‌شود و با توجه به اهمیت موضوع و جلوگیری از خام فروشی این محصول سودآور، در حال ایجاد مراکزی تخصصی برای آموزش، تولید و عرضه هستیم.

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی افزود: سنگ‌های عقیق این منطقه عموماً در سطح تپه‌ها پراکنده هستند و گاهی به‌صورت رگه‌ای در داخل سنگ سخت بازالت قرار دارد که برای استخراج باید با بیل مکانیکی یا بولدوزر سنگ را کنار بزنند.

افتتاح نخستین مرکز تخصصی عقیق در تربت حیدریه

منطقه «بایگ» موقعیت مناسبی از نظر ظرفیت و تنوع ذخایر معدنی دارد

در این مراسم علی محمدی، رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تربت حیدریه اظهار کرد: منطقه بایگ تربت حیدریه موقعیت مناسبی از نظر ظرفیت و تنوع ذخایر معدنی دارد و از مشهورترین معادن آن می‌توان به معدن طلا، عقیق و گرانیت اشاره کرد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تربت حیدریه ادامه داد: سنگ عقیق هم خاصیت درمانی دارد و هم به‌واسطه زیبایی‌اش در ساخت زیورآلات، کیف، تسبیح، مبلمان و… استفاده می‌شود و در طب سنتی گفته‌شده که سنگ عقیق برای تسکین درد و گرفتگی‌های عضلانی مناسب است.

وی تصریح کرد: در شهرستان تربت حیدریه بیش از ۱۰۰ نفر در حوزه تراش سنگ عقیق باهدف جلوگیری از خام فروشی فعال هستند.

محمدی گفت: سنگ عقیق با وجود زیبایی و خاصیت درمانی‌اش می‌تواند به‌عنوان یک محصول تجاری هم مورد توجه قرار گیرد و این صنعت گوهرتراشی، اگر رونق بگیرد، می‌تواند علاوه بر ایجاد فرصت شغلی در حوزه صنایع دستی، سالانه گردشگران زیادی را روانه این شهرستان کند.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تربت حیدریه افزود: تماشای مراحل استخراج سنگ، تراش و رنگ‌آمیزی آن جذابیت بالایی دارد و خودش به‌تنهایی یک جاذبه گردشگری محسوب می‌شود و قابلیت برگزاری تورهای گردشگری ژئوتوریسم را دارد.

منبع :خبرگزاری مهر

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا