قیمت تحلیل بازار

متهم جدید افت معاملات

پس از اینکه قیمت دلار در روزهای پایانی هفته گذشته رنج شد، در معاملات روز شنبه نیز به رفتار نوسانی خود ادامه داد. یکی از دلایل کم نوسان شدن بازار آزاد به افزایش حجم عرضه توسط نهاد بازار ساز بر می گردد. با افزایش حجم معاملات توافقی از حجم تقاضا در بازار آزاد کم شده است. از سوی دیگر بازار ارز در نخستین روز هفته به استقبال عید بزرگ قربان رفت و تقریبا به حالت نیمه تعطیل در آمد و با همان قیمت روز پنجشنبه گذشته معامله شد. بیشتر تحلیلگران ارزی معتقدند سیاست‌های جدید نهاد بازارساز در راستای کنترل نرخ ارز موجب کشیدن ترمز صعودی دلار شده است.

به گزارش پایگاه خبری جهان طلا(گلدنیوز)،بررسی ها حاکی از آن است که از ابتدای تیر ماه و با ابلاغ قانون خریدوفروش ارز در صرافی‌های مجاز با نرخ توافقی، تمایل نرخ شاخص ارزی به حضور در بازه ثبات افزایش یافته است.اما آیا متهم جدیدی برای افت معاملات وجود دارد؟

آینده دلار از نگاه فعالان بازار

وزارت خارجه آمریکا روز جمعه هفته گذشته با صدور بیانیه‌ای درباره نگرانی از سرعت تحولات برنامه هسته ای، از ایران خواست تا خواسته‌های اضافی خود را کنار بگذارد و فورا با توافقی که درحال حاضر در دسترس است موافقت کند.

این خبر از نگاه عده ای از معامله گران دلار نشان دهنده تداوم تنش های ایران و غرب است. برخی از معامله گران ارزی معتقدند که طرف های غربی حداقل در شرایط کنونی حاضر نیستند، پیشنهاد تازه ای را مطرح کنند و ایران هم در مذاکرات دوحه،‌ پیشنهادهای قبلی را حاضر نشد که بپذیرد و در انتطار افزایش قیمت دلار هستند.

با این حال گروهی دیگر با اشاره به رفتارهای اخیر نهاد بازار ساز از کاهش قیمت دلار سخن گفتند.

شرایط سخت برای سکه

به دنبال ریزش قیمت اونس طلا در هفته گذشته و ورد به کانال 1700 دلاری، فاصله ارزش ذاتی سکه با قیمت بازار به بالای ۲ میلیون تومان رسید و حباب چشمگیر سکه موجب ترس سکه‌بازان شد. آنها معتقدند در شرایط فعلی در موقعیت خرید قرار گرفتن غیر منطقی است.

تحلیل های رسمی نشان می‏دهد که در شرایط کنونی، ارزش ذاتی سکه امامی به زیر کانال ۱۳ میلیون تومانی نزول کرده و به محدوده ۱۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است. در نخستین روز هفته جاری، قیمت سکه هم در پله اول کانال 15 میلیون تومان معامله شد.

متهم جدید افت معاملات

سناریو احتمالی سکه

به باور فعالان، بازار سکه با تقاضای مازاد روبرو شده و احتمالا  قیمت سکه با ریزش همراه شود، بنابراین خریداران با هوشیاری کامل نسبت به خرید سکه اقدام کنند که احتمال تشنج قیمت سکه وجود دارد.

این دسته از معامله گران بر این باورند که شرایط برای ماندگاری فلز  گران بهای داخلی در کانال ۱۵ میلیون تومان سخت شده و در صورت شکست محدوده یاد شده احتمال برگشت تا ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان وجود دارد. با این حال برخی دیگر به اثرگذاری نرخ دلار، اشاره کردند.

به باور آنها درصورتی که اسکناس آمریکایی رشد را تجربه کند، از روند نزولی سکه کاسته خواهد شد.

برتری دلار به طلا

قیمت اونس طلا هفته قبل بعد از ماه ها کانال ۱۸۰۰ دلار را از دست داد و از نیمه‌کانال ۱۷۰۰ دلار هم پایین رفت. به عبارت دیگر قیمت اونس طلا به قبل از جنگ روسیه و اوکراین برگشت.

به عبارت دیگر می توان گفت که طلا در هفته گذشته نزدیک به 3.7 درصد از ارزش خود را از دست داد. افزایش ارزش دلار آمریکا و قدرت پول آمریکا در برابر ارزهای معتبر جهانی از جمله دلایل مهمی بود که سبب این کاهش قیمت شدید فلز زرد شد.

قیمت طلا اکنون 4 هفته متوالی است که روندی نزولی دارد. از سوی دیگر انتشار داده های مطلوب بازار کار آمریکا نیز سبب شد تا امیدها نسبت به آینده طلا کمرنگ تر شود. در صورتی که وضعیت اقتصادی مطلوب باشد فدرال رزرو دست بازتری برای افزایش نرخ بهره و مقابله با تورم بالای این کشور دارد.

البته در هفته های اخیر احتمال رکود اقتصادی هم در ناحیه یورو و هم در اقتصاد آمریکا افزایش پیدا کرده است و طلا که همیشه از این موقعیت سود می برده است این بار نتوانسته است از موقعیت رکودی استفاده کند زیرا دلار به مقصدی امن برای سرمایه ها تبدیل شده است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا