از دیگر رسانه هاصنایع وابسته

سقوط ۲/ ۱تریلیون دلاری ۵۰ معدن‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‌کار بزرگ جهان

با افت شدید قیمت فلزات اساسی در فصل دوم ۲۰۲۲، ارزش بازار ۵۰ شرکت بزرگ معدنی جهان سقوطی تاریخی را تجربه کرد. برآوردهای اولیه از افت ۲/ ۱تریلیون دلاری ارزش بازار بازیگران اصلی بخش معدن جهان حکایت دارد. شرکت‌های بزرگ معدنی فعلا در تولید ۴فلز مس، طلا، آهن و نیکل بیشترین کاهش ارزش بازار را تجربه کرده‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیل جهان طلا (گلدنیوز) به نقل از «دنیای اقتصاد»، با افت شدید قیمت فلزات اساسی در فصل دوم ۲۰۲۲، ارزش بازار ۵۰ شرکت بزرگ معدنی جهان سقوطی تاریخی را تجربه کرد. برآوردهای اولیه از افت ۲/ ۱تریلیون دلاری ارزش بازار بازیگران اصلی بخش معدن جهان حکایت دارد. شرکت‌های بزرگ معدنی فعلا در تولید ۴فلز مس، طلا، آهن و نیکل بیشترین کاهش ارزش بازار را تجربه کرده‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‌اند.

هم‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‌اینک مس در پایین‌ترین سطح خود از نوامبر۲۰۲۱ قرار دارد. سنگ‌آهن نیز پس از افزایش بیش از ۲۰۰دلاری قیمت در سال‌گذشته، به‌سرعت به سمت بهای نازل دو رقمی نزدیک می‌شود. به‌رغم ذخایر کم تاریخی فلزات صنعتی، قیمت‌ها همچنان در حال سقوط هستند.

 صعود پرسروصدای نیکل به سطح کم‌سابقه ۴۸هزار دلار برای هر تن، اثر عمیقی بر بهای فولاد ضد‌زنگ گذاشت اما حالا بهای این فلز به نصف کاهش پیدا کرده است.

طلا نیز پس از تبدیل‌شدن به لنگرگاه سرمایه‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‌گذاران، اکنون تسلیم شده و به پایین‌ترین قیمت خود در ۹‌ماهه اخیر رسیده است. دسته‌بندی وب‌سایت ماینینگ نشان می‌دهد در بین معدن‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‌کاران بزرگ این ریوتینتو، گروه BHP، واله، گلنکور، کلیولند‌کلیف، سومیموتو، گلدفیلدز و فری‌پورت مک‌موران هستند که از آنها با عنوان بازندگان اصلی این سقوط آزاد قیمتی یاد می‌شود.

جذاب‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‌ترین مناطق برای سرمایه ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏گذاری معدنی

استرالیا، ایرلند، مراکش، کانادا، آمریکا و اتحادیه اروپا بهترین مناطق جهان برای سرمایه‌گذاری معدنی هستند. این موضوع که در گزارش موسسه فریزر منعکس‌شده نشان می‌دهد استرالیا برای سالیان متوالی بهترین وضعیت را از منظر مالکیت بر معدن و اقدامات دولتی برای سرمایه‌گذاری معدنی پیش‌روی فعالان اقتصادی قرار داده است.

 مناطقی نظیر غرب استرالیا یا ایالت ساسکاچون در کانادا و نوادا در آمریکا نیز در رده‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‌های بعدی قرار دارند. این گزارش که تصویر خود از جاذبه سرمایه‌گذاری معدنی را بر مبنای تصورات معدن‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‌کاران و سیاستگذاران طراحی و ارائه می‌کند، مرکز قاره آفریقا را یکی از بدترین نقاط جهان از منظر جاذبه سرمایه‌گذاری می‌کند.

گزارش سال‌۲۰۲۱ موسسه فریزر که بر مبنای پرسش از فعالان معدنی در حوزه‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‌های اکتشاف و استخراج، تولید و فرآوری و… تهیه‌شده، جاذبه سرمایه‌گذاری در ۸۵ کشور و منطقه معدنی مختلف در جهان را ارائه کرده است.

منبع:دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا