هنرهای وابسته

فرق جواهرات اعلا و جواهرات مُد

گروه بین الملل پایگاه خبری جهان طلا (گلدنیوز): احتمالا تا به حال «جواهرات اعلا» و «جواهرات مُد» را شنیده اید. اما آیا می دانید دقیقا چه تفاوتی با هم دارند؟

جواهرات اعلا بخشی از صنعت مُد نیز هست، درست است؟ پس از این راهنمایی کوتاه در مورد فرق این دو نوع جواهرات و اینکه چرا همیشه جواهرات اعلا مسابقه را پیروز می شود می خوانید.

جواهرات اعلا چیست؟

به گزارش پایگاه خبری جهان طلا (گلدنیوز) به نقل از وبسایت Koser Jewelers، واژه «جواهرات اعلا» یا «fine jewelry» به هر جواهراتی که از فلزات گرانبها مانند طلا، نقره یا پلاتینیوم ساخته شده باشد می گویند. به طور معمول از سنگ های قیمتی مانند الماس، یاقوت کبود، یاقوت سرخ یا زمرد در جواهر ات اعلا استفاده می شود. جواهرات اعلا بادوام هستند و برای ماندگاری ساخته می شوند. در نتیجه می توان آن را هر روز مورد استفاده قرار داد.

جواهرات مُد چیست؟

در مقابل، «جواهرات یا زیورآلات مد» (Fashion Jewelry)  به هر جواهری اطلاق می شود که از فلزات گرانبها ساخته نشده باشد. جواهرات مد گاهی اوقات «جواهرات لباس» (Costume Jewelry) نیز نامیده می شوند و اغلب از فلزات اساسی مانند برنج، مس یا آلومینیوم ساخته می شوند. جواهرات مد را می توان با منسوجات یا چرم یا فلزات پایه که با فلزات گرانبها اندود شده اند نیز درست کرد. اگر یک جواهر مد با یک گوهر ساخته شده باشد، تقریبا همیشه کُپی شده است، به این معنی که «گوهر» ممکن است پلاستیک، شیشه یا کریستال و غیره باشد.

مزایای جواهرات اعلا

وقتی جواهرات اعلا و جواهرات مد را در کنار هم مقایسه می کنید، شکی نیست که کدام یک انتخابی بهتر است. جواهرات اعلا برای ماندگاری یک عمر ساخته می شوند و حتی می توانند به نسل های بعد منتقل شوند. هنگامی که جواهرات اعلا می شکنند، معمولاً قابل تعمیر هستند. علاوه بر این، جواهرات اعلا در آینده ارزش خود را حفظ می کنند.

جواهرات مد برای هدفی کاملا مجزا ساخته می شوند. این نوع جواهرات ساخته می شوند که بسیار ارزان باشند. فلزات مورد استفاده در جواهرات مد نمی توانند گرما را تحمل کنند، بنابراین وقتی این وسایل می شکنند، نمی توان آنها را تعمیر کرد. متأسفانه بیشتر جواهرات مد به سرعت خراب می شوند. جواهرات مد نیز به راحتی خم می شوند یا کدر می شوند و ارزش طولانی مدت ندارند.

برخی از افراد جواهرات مد را انتخاب می کنند زیرا نمی خواهند روی جواهرات اعلا سرمایه گذاری کنند. با این حال، به رغم آنچه ممکن است فکر کنید، جواهرات اعلا همیشه قیمت بالایی ندارند. اگر برای یک مراسم غیر رسمی خرید می کنید و ترجیح می دهید زیاد خرج نکنید، اغلب می توانید یک جواهر نقره زیبا با قیمت بسیار مناسب پیدا کنید.

منبع:

https://www.koserjewelers.com/blog-post/fine-jewelry-vs-fashion-jewelry-whats-the-difference

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا