قیمت تحلیل بازار

چراغ سبز دلار به سفر بایدن

بررسی قیمت‌ها در بازار آزاد نشان می‌دهد که امروز قیمت دلار در مسیر صعودی در حال حرکت بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان طلا (گلدنیوز )، معامله گران ارزی با اشاره به این موضوع که اقدامات اخیر آمریکا و اسرائیل در منطقه می‏تواند موجب افزایش تنش‌ها بین ایران و غرب شود و از سوی دیگر چالش جدیدی را در مذاکرات برجام بوجود آورد؛ یکی از عوامل رشد دلار را به سفر اخیر بایدن مرتبط می‏دانند.

از سوی دیگر، رشد نرخ ارز متهم دیگری نیز داشت. افزایش نرخ اسکناس آمریکایی در بازار هرات و سلیمانیه بعد از چند روز تعطیلی نیز سبب تشکیل آرایش صعودی دلار شد.

چنین نگاه‌هایی در بازار موجب شده است که خریدهای احتیاطی بسیار بیشتر شود و دلار در معاملات پشت خطی بالای کانال جدید قرار بگیرد.

با این حال عده ای از معامله گران همچنان از مداخله ارزی بازار ساز و تزریق ارز می ترسند. این دسته از بازیگران ارزی معتقدند که احتمال دفاع سنگین بازار‌ساز و جلوگیری از نوسان اسکناس آمریکایی در مرز جدید وجود دارد.

رشد انتظارات افزایشی دلار

موتور دلار چند وقتی به دلیل اعمال سیاست های جدید ارزی در تهران خاموش شد و اسکناس آمریکایی در یک محدوده خاص توقف کرد.

از روز پنجشنبه گذشته با سفر بایدن به تل آویو زمزمه های درباره امضای یک بیانیه مشترک بین آمریکا و اسرائیل در بین معامله گران دلار پیچید و به تبع آن نرخ دلار شتاب گرفت و به سمت کانال جدید حرکت کرد.

دلار در انتهای هفته گذشته توانست به کانال ۳۲ هزار تومانی پرتاب شود. این در حالی بود که در بیشتر روزهای هفته گذشته در کانال ۳۱ هزار تومانی معامله شده بود.

به این ترتیب می توان گفت که کانال شکنی ارزی می تواند نشان دهنده تقویت انتظارات افزایشی معامله گران باشد.

چراغ سبز دلار به سفر بایدن

دستاورد سیاسی سفر بایدن برای خاورمیانه

بازار ارز امروز شنبه 25 تیر ماه تحت تاثیر سفر رئیس جمهور آمریکا به عربستان بود. بایدن بعد از بیانیه مشترک با اسرائیل که بر لزوم توسعه روابط بیشتر رژیم اسرائیل با کشورهای منطقه تاکید شد؛ عازم عربستان شد.

بعد از این دیدار، یک بیانیه ضد ایرانی مشترک نیز بین این دو کشور صادر شد. در بیانیه مشترک دو کشور آمده است که آمریکا از عربستان سعودی حمایت نظامی می‌کند و این کشور عربی نیز متعهد به حفظ تعادل بازار جهانی نفت می‌شود.

همچنین در این بیانیه ضد ایرانی دو کشور بر توقف دخالت ایران در امور داخلی کشورها و جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی تاکید کردند.

سناریو پرواز

 از نظر گروهی از معامله گران صدور بیانیه‏ های آمریکا با دو کشور اسراییل و عربستان می تواند زمینه ساز اختلافات در بین منطقه و افزایش احتمال سناریو رشد دلار شود؛ بنابراین در روز گذشته خریدهای احتیاطی در بازار تقویت شد؛ به نحوی که قیمت دلار در روز مذکور در کانال جدید 32 هزار تومانی و بالای مرز مقاومتی جدید معامله شد.

البته برخی دیگر از فعالان بازار می گفتند در کنار سیگنال های سیاسی ، صدای افزایش نرخ دلار از مرزها به تهران رسیده است و برای همین دلار تهران آرایش صعودی به خود گرفته است.

امروز بازار هرات بالاخره بعد از چند روز تعطیلی به مناسب عید قربان نرخ زد. قیمت دلار هرات روز شنبه در مقایسه با قبل از تعطیلات در کانال جدید قرار گرفته بود و بیش از 1 هزارو 300 تومان نسبت به قبل از عید قربان بالاتر بود.

در سلیمانیه هم نرخ دلار از نیمه کانال جدید عبور کرد. مجموع این موارد سبب شد تا در بازار آزاد نرخ دلار به پرواز در آید.

چشم سکه به رفتار دلار

در نخستین روز هفته فلز زرد رنگ داخلی با وجود افزایش قیمت دلار در برابر رشد قیمت چشمگیر مقاومت کرد. قیمت سکه در روز شنبه به میزان 15 میلیون و 180 هزار تومان مورد معامله قرار گرفت.

با قیمت یاد شده ارزش ذاتی سکه به 12 میلیون و 967 هزار تومان رسید و حباب سکه در محدوده 17 درصد بدست آمد. معامه گران سکه معتقدند اخبار تنش زا و اقدامات اخیر آمریکا و اسرائیل در منطقه موجب رشد دلار تهران شده و همین امر مانع رسیدن حباب به محدوده ۲۰ درصد بوده است.

به نظر می رسد در شرایط کنونی بازار سکه از قیمت طلا  ناامید شده و بیشتر نوسانات بازار ارز را دنبال می کند. با این وجود این افراد بر این باورند تا زمانی که بازار سکه حباب دارد نباید در انتظار افزایش چشمگیر قیمت سکه بود.

سلطه دلار بر طلا

قیمت طلا برای پنجمین هفته پیاپی همچنان تحت فشار رقیب خود یعنی دلار قرار دارد و این موضوع در حالی است که شاخص دلار به بالاترین رقم طی 20 سال گذشته رسیده‌است. قیمت هر اونس طلا روز گذشته ببا افزایشی 3 دلاری به 1706 دلار و 50 سنت رسید.

تحلیلگران بازار بر این باورند که با توجه به‌احتمال افزایش دوباره نرخ بهره فدرال‌رزرو آمریکا به‌دنبال افزایش تورم در این کشور به بالاترین رقم طی 41 سال گذشته، قیمت طلا همچنان رو به کاهش خواهد بود. طبق گفته این متخصصان، بزرگ‌ترین مانع افزایش قیمت طلا بالا رفتن شاخص دلار است که به بالاترین رقم طی 2 دهه گذشته رسیده‌است.

بنا بر آمارهای رسمی، شاخص قیمت مصرف‌کننده در آمریکا 9.1 درصد در ماه ژوئن نسبت ‌به سال قبل افزایش داشته است. این موضوع  درحالی است‌که انتظار یک تورم 8.8 درصدی می‌رفت.

به‌این‌ترتیب فدرال‌رزرو آمریکا احتمالا دوباره نرخ بهره را در جلسات آینده خود افزایش خواهد داد که باعث قدرت‌مندتر شدن ارز می‌شود.

افزایش ارزش ارز قیمت طلا را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا گران‌تر می‌کند، بنابراین تمایل سرمایه‌گذاران به این فلز گران‌بها کاهش می‌یابد. در نهایت اینکه متخصصان بازار محدوده قیمت طلا در کوتاه‌مدت را بین 1675 تا 1680 دلار در هر اونس پیش‌بینی می‏کنند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا