آموزش و پژوهش

کسب و کارتان را آتش بزنید!

آتش بزنید !! اگر در کسب و کار خود دچار یکنواختی شده اید و از پیشرفت و سیر صعودی نمودار بهبود وضعیت خود احساس رضایت نمی کنید.

به گزارش پایگاه خبری جهان طلا (گلدنیوز)،دکتر علی شاه حسینی مدرس کارآفرینی و بازاریابی میگوید ؛ اگر شما تصورتان این است که سرعت تغییرات بیرون از سازمان شما بیشتر از داخل سازمان شما می باشد معنی و مفهوم آن این است که شما به بازآفرینی شجاعانه نیاز دارید نوعی بازآفرینی که من نام آن را آتش زدن به آنچه که داریم می گذارم .

بیایید با هم در خیالمان یک بازی انجام دهیم . تصور کنید در زمانی که مجموعه شما تعطیل است و هیچ کس در آن حضور ندارد مجموعه دچار آتش سوزی مهیبی می شود و همه چیز به تل خاکستری تبدیل می شود و زمانی که شما و پرسنل تان مجدداً به آن جا مراجعه می کنید در کمال ناوری متوجه می شوید  که همه چیز از دست رفته است و پرسنل شما با توجه به اینکه می بینند دیگر کاری برای انجام دادن ندارند با شما تسویه حساب می کنند و شما را ترک می کنند .

حال شما مانده اید و یک دنیا تجربه و البته مهارت ، توانمندی ، صلاحیت و استعداد که البته در این شجاعت و قدرت را می بینید که دوباره شروع کنید .

کسب و کارتان را آتش بزنید!

برای شروع دوباره چه می کنید ؟!

ما در خیالمان آن چه را که داشتیم از دست دادیم تا بتوانیم با  آنچه که داریم دوباره کسب و کاری را راه اندازی کنیم . اولین سئوال این است که از بین آن پرسنلی که با شما خداحافظی کرده اند و رفتند کدامیک را انتخاب می کنید و آن نفراتی را که انتخاب می کنید چه کسانی هستند ؟ با چه ویژگی هایی؟ اسامی آن ها را لیست کنید و با چه کسانی هرگز تماس نمی گیرید و خوشحالید از اینکه دیگر با آن ها همکاری نمی کنید ؟!

پس همین جا این اسامی را لیست کنید ، همان کسانی که مانع پیشرفت شما هستند . نترسید از اینکه برخی افراد را از دست بدهید چون آن ها مانع اوج گرفتن نمودار بهبود و سازمان شما هستند .

افرادتان را انتخاب کنید و بعد بینید در چه زمینه ای می خواهید فعالیت کنید و در چه زمینه ای می توانید با توجه به توانمندی ها ، استعدادها ، مهارت ها و صلاحیت ها و تجاربی که به دست آورده اید عالی باشید ، در بسیاری از موارد ما کارهایی را انجام می دهیم که مجبوریم چون سال هاست آن را انجام می دهیم و به آن عادت کرده ایم .

برای بازآفرینی حتی می توانیم حوزه کاری خودمان را عوض کنیم چرا که اکنون تجربیاتی داریم که قبلا نداشتیم . برای شما هم پیش آمده است که بگویید اگر دوباره می خواستم شروع کنم یا اگر برگردم به سی سال پیش زمانی که کسب و کارم را شروع کردم ، این کار را می کردم ! پس اکنون همان کار را  انجام دهید .

سوال بعدی که بسیار مهم است این است که این ساختمان شما به تلی از خاکستر تبدیل شده است حال اگر بخواهید ساختمانی بنا کنید به کجا می روید ؟! موقعیت یابی و مکانی مناسب برای راه اندازی کسب و کار یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار است . مکان عالی ، زمان عالی ، شغل عالی می تواند ما را به نتایج عالی برساند پس نترسید از اینکه موقعیت جغرافیایی خود را عوض کنید .

راستی با این توانی که اکنون دارید اگر همین مجموعه خود را منتقل کنید به شهر دیگر یا قسمت دیگر شهر چقدر از درآمد شما افزایش پیدا می کند !!؟

می دانید چرا در بسیاری از موارد این کار را نمی کنیم ؟! چون حوصله ، انگیزه ، انرژی و خواستنی که در ایتدای کار داشتیم اکنون نداریم .

و مرحله بعدی این است که با کدامیک از ذینفعان تماس می گیرید ؟ با کدام توزیع کننده خدمات یا کالای خود ؟ با کدام فروشنده، رابط و یا بازاریاب ؟؟

آن ها را لیست کنید ، مین امروز تصمیم بگیرید که به آن ها بیشتر بها بدهید و به آنها بیشتر بپردازید . لازم نیست که حتما آتش بزنیم بلکه لازم است کمی شجاعت به خرج بدهیم و از بین صد فروشنده ، توزیع کننده ، بازاریاب فقط بیست نفر آن ها را انتخاب کنیم و با آن بیست نفر به بیش از هشتاد درصد از بازدهی و بهره وری دست یابیم.

امروز شهامت به خرج بدهید و آن کاری را که سالهاست آرزوی آن را دارید انجام بدهید .نترسید از اینکه شاید نتوانید و نترسید از اینکه یک زمانی پنج ، ده یا پانزده سال پیش شروع کردید ، حرکت و اقدام کردید و نتیجه نگرفتید  چون آن زمان شما این تجربه و این پختگی را نداشتید .

اگر من و شما هم می خواهیم نسوزیم و دود نشویم باید خودمان در ذهنمان آتش به پا کنیم و از نو خلق کنیم . برای ماندگاری ، بهره وری ، سود ، پیشرفت ، ثروت آفرینی ، مشتری داری ، بازار داری و ماندگاری ، بازآفرینی یک باید ، یک ضرورت ، یک الزام ویک اقدام اجتناب ناپذیر است پس خودتان با دستان خودتان آتش بزنید تا آنکه آتش بگیرد .

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا