آموزش و پژوهش

رازهای انتخاب یک ترازوی طلافروشی خوب که هرگز به شما نگفته‌اند

در خرید یک ترازو، نکاتی وجود دارد که ندانستن آن‌ها می‌تواند کار شما را با مشکل مواجه سازد.

به گزارش پایگاه خبری جهان طلا (گلدنیوز )،اگر فروشگاه یا گالری طلا و جواهرات دارید محال است که با ترازوی طلافروشی یا ترازوی زرگری آشنا نباشید.

ترازوی زرگری معمولا با دقت بالا وزن جواهرات و مواد را مشخص می‌کند. اگر قصد راه‌اندازی شغل طلافروشی دارید، قصد وزن کردن جواهرات خود در منزل را دارید یا به شغل زعفران‌فروشی مشغول به کار هستید و می‌خواهید یک ترازوی خوب خریداری کنید برای شما نکات مهمی را توضیح می‌دهیم.

ترازوهای طلافروشی انواع مختلفی دارند که با توجه به موارد مختلف از جمله وزن، دقت، نحوه تنظیم و کالیبره کردن، سایز و ابعاد، واحد وزنی، روش شارژ و قیمت می‌توان هر کدام از آنها را انتخاب کرد. مهم‌ترین ترازوهای طلافروشی به دو نوع سنتی و دیجیتال تقسیم می‌شوند.

1.ترازوی طلافروشی سنتی

تا همین چند سال پیش در برخی فروشگاه‌های میوه و تره‌بار یا خواربار فروشی از ترازوهای سنتی دوکفه‌ای استفاده می‌شد. ترازوی سنتی طلافروشی نیز شکلی مانند این ترازوها دارد با این تفاوت که اندازه‌ای کوچک‌تر داشته و وزنه‌های دقیقی از چند سوت تا چند گرم دارد. در زمان‌های قدیم زرگرها از این ترازوها استفاده کردند که با افزایش روزافزون اهمیت وزن دقیق طلا و فلزات گران‌بها، این ترازوها هم منسوخ شدند.

ترازوهای طلافروشی سنتی معمولا از جنس مس یا برنج بوده و ظاهر بسیار زیبایی داشتند.

2.ترازوی طلافروشی دیجیتال

ترازوی طلافروشی دیجیتال که با نام ترازوی طلافروشی هم معروف است دستگاهی کوچک برای اندازه‌گیری دقیق طلا با سرعت بسیار بالا هستند. این ترازوها که سینی توزین چهارگوش، دایره‌ای یا پیاله‌ای دارند، اجسام بسیار کوچک را با دقت یک‌دهم گرم (دو صفر) تا یک‌دهم میکروگرم (هشت صفر) پوشش می‌دهند.

برخی از این ترازوها قابلیت تبدیل مقیاس و واحدهای مختلف به یکدیگر را دارند و می‌توانند به دستگاه‌های جانبی مانند تلفن‌همراه، لپ‌تاپ و کامپیوتر نیز متصل شوند. طلافروش می‌تواند با اتصال این ترازو به دستگاه‌های دارای سیستم‌عامل، اطلاعات کامل را استخراج کرده و از آنها برای حسابداری یا سهولت در کار خود استفاده کند. با اختراع ترازوهای دیجیتال انقلاب بزرگی در حوزه اندازه‌گیری فلزات و اشیاء ریز و گران‌بها صورت گرفته است.

رازهای انتخاب یک ترازوی طلافروشی خوب

برای انتخاب یک ترازوی طلافروشی خوب موارد مختلفی وجود دارد که در ادامه با مهم‌ترینِ آن‌ها آشنا خواهید شد. بسیاری از این موارد را هرگز فروشنده‌ها به شما نخواهند گفت، در ادامه راهنمای خرید ترازوی طلافروشی را مشاهده خواهید کرد.

1.توجه به دقت ترازو

متداول‌ترین ترازوی طلافروشی ترازوی سه صفر (ترازویی با نمایش دو رقم بعد از اعشار) نام دارد. در بخش ری‌گیری طلا نیز که در آزمایشگاه‌های سنجش خلوص طلا با حساسیت بسیار بالا انجام می‌شود از ترازوهای با دقت یک‌هزارم گرمی استفاده می‌شود. می‌توان گفت دقت یک ترازوی طلافروشی تعیین می‌کند که در کدام بخش از روند ساخت یا فروش طلا استفاده شود. به عبارت دیگر، فردی که یک طلافروشی ساده دارد می‌تواند از ترازوهای دو صفر یا سه صفر استفاده کند و به ترازوهای با دقت‌های بالاتر نیازی ندارد. هر چه دقت ترازو بیشتر باشد هزینه برای خرید آن نیز بیشتر است.

شاید اطلاع نداشته باشید اما نهادهای ارزیابی اتحادیه طلافروشی دو بار در سال به طلافروشی‌ها مراجعه کرده و ترازوهای طلافروشی را می‌سنجند. پس انتخاب یک ترازوی مناسب می‌تواند خطرات بسیاری را از کسب و کار شما دور کند و به دوام و رونق کارتان منجر شود.

2.ظرفیت توزین

ترازوهای طلافروشی تا چه میزان طلا را می‌توانند وزن کنند؟ پاسخ به این سوال را ظرفیت توزین مشخص می‌کند. در هنگام خرید یک ترازو دقت کنید که اگر روی مشخصات آن ظرفیت توزین 250 گرم نوشته شده است، یعنی این ترازو تا مقدار 250 گرم طلا را می‌تواند وزن کند و برای وزن بیش از آن پاسخگو نیست. با توجه به ظرفیت مورد نیاز ترازوی خود را انتخاب کنید.

3.تکرارپذیری

گاهی اوقات قرار است یک سری سکه با وزن مشخص شده را اندازه‌گیری کرد. وقتی این کار را بخواهید انجام دهید تنظیمات را روی گزینه‌ی خاصی گذاشته و حساسیت و دقت را مطابق آن تنظیم می‌کنید، سپس با وزن کردن و برداشتن اولین سکه، برای سکه‌ی دیگر نیز همان تنظیمات برقرار خواهد بود و دیگر نیاز به تنظیم مجدد دستگاه برای وزن کشی موارد مشابه نیست. در مثالی دیگر می‌توان به این مورد اشاره کرد که اگر مشتری برای فروش یک قطعه طلا به شما مراجعه کند. شما به هر دلیلی ممکن است آن را دو بار روی ترازو بگذارید. درصورتی‌که مشتری هر بار یک نتیجه‌ی متفاوت – فارغ از اختلاف بسیار جزئی – ببیند، اعتبار و آبروی شما در خطر می‌افتد. با خریداری یک ترازوی دارای تکرارپذیری پایین (یا با دقت بالا) خیال مشتری و طلافروش، هر دو راحت خواهد شد.

4.نوع کالیبراسیون

بررسی مطابقت و درستی اندازه‌گیری ترازو با توجه به وزنه‌ی مرجعی که از قبل به آن معرفی کرده‌ایم را کالیبراسیون می‌گویند. برخی ترازوهای طلافروشی دارای سیستم کالیبراسیون خودکار بوده و بعضی دیگر کالیبراسیون دستی دارند. در کالیبراسیون خودکار، دستگاه با فشردن یک دکمه کالیبره می‌شود.

هنگام خرید ترازوی طلافروشی به نوع کالیبراسیون باید بسیار توجه کرد چرا که دستگاه‌های دارای سیستم کالیبراسیون خودکار قیمتی بالاتر از دستگاه‌های معمولی دارند.

5.واحدهای اندازه‌گیری

هنوز در فروشگاه‌ها ترازوهایی وجود دارند که واحدهای اندازه‌گیری کامل را ندارند. باید برای خرید به پشتیبانی از واحدهای رایج توجه کنید تا هنگام فروش به مشکل بر نخورید. واحدهای گرم، میلی‌گرم، سوت،‌ قیراط، و غیره از جمله این واحدها هستند.

6.مسائل فیزیکی و محیط اطراف

موضوع محیط اطراف و مسائل فیزیکی هم در ترازوهای آزمایشگاهی و هم طلافروشی اهمیت دارد. برخی ترازوها دارای محفظه شیشه‌ای هستند و اجازه تداخل جریان هوا در روند اندازه‌گیری وزن را نمی‌دهند. این نوع ترازوها برای ترازوهای با دقت بسیار بالا مهم است.

میز یا سینی توزین نیز باید دارای چارچوب محکم باشد و از لرزش و تکان‌های احتمالی در امان باشد.

تغییر ناگهانی دما یا فشار هوا نیز می‌تواند هر چند اندک، روی وزن خالص طلا تاثیر داشته باشد. برای جلوگیری از تاثیرپذیری از محیط اطراف می‌توانید از ترازوهای دارای محفظه با دقت بالا استفاده کنید که البته نسبت به سایر ترازوها قیمت و دقتی به مراتب بالاتر دارند.

منبع :فارس

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا