قیمت تحلیل بازار

طلا رشد کرد

بازار طلا در حال پایان‌دادن به حرکت نزولی پنج هفته‌ایی خود است و در حالی که به نظر می‌رسد احساسات بازار در حال تغییر است، برخی تحلیلگران می‌گویند که این فلز گرانبها همچنان در هفته آینده با یک محیط چالش برانگیز مواجه است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان طلا (گلد نیوز )،قیمت طلا پس‌از رسیدن به پایین‌ترین رقم در روز پنجشنبه یعنی حدود ۱۶۸۱ دلار،امروز برای دومین روز پیاپی افزایش داشت.

طلا در روز جمعه به سمت اولین رشد هفتگی خود در شش ماه گذشته رسید، زیرا کاهش بازدهی خزانه‌داری آمریکا و کاهش دلار، جذابیت شمش‌های غیر بازده را به عنوان پناهگاه امن با تداوم ریسک‌های اقتصادی تقویت کرد.

دلار قیمت خود را از سر میگیرد؟!

در هفته پیش روهمه نگاه‌ها به فدرال رزرو خواهد بود زیرا بازارها انتظار دارند بانک مرکزی ایالات متحده نرخ بهره را ۷۵ واحد پایه دیگر افزایش دهد. برخی از تحلیلگران ارزی گفته‌اند در حالی که دلار آمریکا از بالاترین سطح ۲۰ سال اخیر خود سقوط کرده است، موضع تهاجمی فدرال رزرو به حمایت از دلار ادامه خواهد داد.

افزایش نرخ های ایالات متحده هزینه فرصت نگهداری شمش‌های غیر بازده را افزایش می‌دهد. اقتصاددانان کپیتال اکونومیکس در گزارشی گفتند: در میان پس‌زمینه‌ای از یک فدرال‌رزرو جنگ‌طلب و کاهش رشد جهانی، ما فکر می‌کنیم که دلار به زودی قدرت خود را از سر خواهد گرفت.

فضا در جهت افزایش قیمت طلا است

مارک چندلر، مدیر عامل بانوک‌برن گلوبال فارکس گفت که در حالی که قیمت طلا در هفته آینده فضای بیشتری برای افزایش قیمت دارد، تصمیم بانک مرکزی می تواند افزایش را محدود کند. برخی تحلیلگران معتقدند چرخه انقباض فدرال رزرو تاثیر کمتری بر دلار آمریکا و بازارهای مالی دارد.

برخی از تحلیلگران گفته‌اند که فدرال رزرو ممکن است در مواجهه با نگرانی‌های فزاینده رکود، به پایان چرخه انقباض خود نزدیک شود که برای طلا کاملا صعودی خواهد بود.

نگاهی به رخدادهای هفته گذشته

مهم‌ترین رخداد اقتصادی هفته گذشته اجلاس بانک مرکزی اروپا برای تعیین سیاست‌های پولی این اتحادیه بود که در نهایت در اقدامی غیرمنتظره نرخ بهره را جهت مقابله با افزایش تورم بالا برد. رییس بانک مرکزی اروپا همچنین درمورد خطر ادامه تورم بالا به‌خاطر طولانی شدن جنگ اوکراین و تاثیر آن بر قیمت انرژی هشدار داد.

در حال حاضر نگاه سرمایه‌گذاران به اجلاس فدرال‌رزرو آمریکا در این هفته دوخته‌شده است که می‌تواند بر ارزش دلار تاثیر گذاشته‌ و تمایل برای طلا را بالا ببرد. از طرف دیگر، بهبود بحران انرژی در اروپا با از سرگیری جریان گاز روسیه از طریق خط لوله نورد استریم حساسیت بازار را بالا برده‌است.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، قیمت هر اونس نقره با ۱.۷ درصد کاهش به ۱۸.۵۳ دلار رسید که در آستانه هشت افت هفتگی متوالی بود. پلاتین ۰.۳ درصد کاهش یافت و به ۸۶۹ دلار و ۵۶ سنت رسید، در حالی که پالادیوم حدود ۵ درصد افزایش یافت و به ۱۹۸۶ دلار و ۵۰ سنت رسید که در مسیر افزایش ۹ درصدی در هفته است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا