قیمت تحلیل بازار

فروکش کردن تب دلار با سفر پوتین/تحلیل گلدنیوز

دلار که با سفر بایدن به خاورمیانه روند صعودی به خود گرفته بود؛ با سفر پوتین و اردوغان به تهران کمی آرام گرفت. افت قیمت در معاملات غیر‌رسمی اسکناس آمریکایی در روزهای اخیر به دلیل افزایش انتظارات سیاسی مثبت در فضای بازار رخ داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان طلا (گلدنیوز )، به عقیده تحلیلگران بازار ارز رنج قیمتی نرخ دلار آزاد ناشی از بلاتکلیفی معامله‌گران نسبت به شرایط سیاسی حال حاضر کشور است.

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که اسکناس آمریکایی در صورتی که نتواند در کانال 32 هزار تومان باقی بماند، سبب کنترل موقت تقاضای معامله گران افزایشی میشود.

از سوی دیگر این افراد معتقدند با برطرف شدن تقاضا‌های بازار در معاملات توافقی، از حجم معاملات بازار آزاد کاسته شده است.

تهران؛ مقصد سفر مقامات سیاسی

در هفته گذشته مهمترین رویداد سیاسی، سفر رییس جمهور روسیه و ترکیه به تهران بود. به نظر می رسد محور اصلی رایزنی روسای جمهور روسیه و ترکیه در تهران علاوه بر موضوع سوریه، بحران اوکراین و امنیت مواد غذایی و بحث صادرات غلات اوکراین باشد.

همزمان با این سفر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه هفته گذشته تلویحا ایران و روسیه را به اعمال تحریم‌های بیشتر در صورت تبادلات نظامی تهدید کرد. این موضوعات از نگاه عده ای از معامله گران نشان دهنده تداوم تنش ها بین غرب و تهران است که می تواند نرخ دلار را صعودی کند.

با این حال عده ای از  معامله گران به مداخله ارزی بازارساز در چند وقت اخیر اشاره می کردند. به عقیده این دسته از معامله گران عرضه دلار با نرخ توافقی توانسته تقاضا را کنترل کند و از حجم معاملات در بازار آزاد کم شود.

وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا در اظهار نظری درباره برجام بیان کرد که تحریم‌های ایران لغو می‌شود. شرمن گفته با لغو تحریم ها اقتصاد ایران بهبود پیدا می کند و ایران می تواند نفت بفروشد زیرا  جهان به نفت ایران احتیاج دارد.

فروکش کردن تب دلار با سفر پوتین

رونمایی از ارز روبل

اتفاق مهم دیگر در بازار ارز در هفته جاری رونمایی از نماد روبل در بازار متشکل ارزی بود. رییس کل بانک مرکزی در روز چهارشنبه در خصوص این موضوع بیان کرد که حجم معاملات روبل – ریال به مرور افزایش می‌یابد و دیگر فقط ارزی به نام دلار و یورو تعیین‌کننده نرخ ارز کشور نیست، بلکه روبل هم کنار سایر ارزها موجودیت می‌یابد.

از سوی دیگر با اضافه شدن حجم معاملات روبل، تقاضا برای سایر ارزها مثل دلار، کاهش می‌یابد و البته محدود به روبل هم نخواهد بود و سایر ارزها هم در آینده ارائه خواهیم کرد تا سبد متنوعی از ارزهای مختلف داشته باشیم و اثرگذاری ارزهایی مثل دلار را کاهش دهیم.

برخی کارشناسان در خصوص تغییرات نرخ ارز در روزهای آینده بر این نظرند که روند بازار رو به آرامش و ثبات است و پیش بینی می شود در روزهای آینده نیز این روند با ثبات تداوم داشته باشد و خبری از نوسانات بسیار شدید در بازار نخواهد بود.

افزون بر این، اگر تمام صرافی ها فروش داشته باشند و فعالتر شوند دیگر شاهد صفی مقابل صرافی ها نخواهیم بود.

احتیاط بازار دلار نسبت به اقدام سیاستگذار

با وجود اظهارات مثبت رییس بانک مرکزی در رابطه با ارز روسی، بازار به این سخنان رییس بانک مرکزی با دیده تردید نگاه می کند. از طرفی با توجه به تجربه ناموفق این شیوه پرداخت میان چین و روسیه، بازار تا عملیاتی شدن و روشن شدن همه ابعاد این مسئله کمی احتیاط خواهد کرد و فعلا انتظار تغییرات چشمگیر در حوزه ارزی وجود ندارد.

افزون بر این، مسئله ای که در این رابطه جلب نظر می کند حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه است. بر اساس آمار منتشر شده تراز تجاری ایران با روسیه منفی است و واردات ایران از روسیه بیشتر از صادرات به این کشور است که موجب افزایش ابهام درباره این شیوه پرداخت می‌شود.

شرط ترکیدن حباب سکه

فعالان بازار سکه معتقدند که این فلز ارزشمند در چند وقت اخیر به تصرف حباب درآمده و به همین دلیل سکه بازان کمتر در موقعیت خرید قرار می گیرند.

بنا بر آمارهای رسمی، قیمت سکه روز پنجشنبه بر روی پله نهم کانال 14 میلیون تومان ایستاد. برخی از تحلیلگران بازار سکه معتقدند اگر چه سکه بازان به آینده دلار خوشبین هستند اما قرار گرفتن نرخ دلار در یک محدوده باعث شده بازیگران سکه بی گدار به آب نزنند.

ارزش ذاتی سکه در شرایط فعلی پایین تر از 12 میلیون و 700 هزار تومان قرار گرفته و حباب سکه بیش از 17 درصد است. با این وجود حباب سکه در مقاطعی محدوده ۲۰ درصد را هم لمس کرده است.

حباب بالای سکه موجب شده که خرید و فروش این فلز ارزشمند با احتیاط انجام شود. از سوی دیگر، امیدواری به افزایش قیمت دلار باعث شده که عده ای دیگر از معامله گران با وجود حباب 17 درصد نسبت به خرید اقدام کنند به عقیده آن ها در صوتی که نرخ دلار عقب نشینی کند، احتمال برگشت سکه تا محدوده 14 میلیون و 800 هزار تومان وجود دارد.

در شرایط کنونی برخی از تحلیلگران برای ترکیدن حباب سکه براین باورند که با فرض اونس ۱۷۱۰ دلاری  قیمت دلار در تهران باید چندین هزار تومان بالاتر از قیمت فعلی به فروش برسد‌ و اگر اونس طلا تا بالای ۱۸۱۰ دلار هم پیشروی کند باز هم قیمت دلار باید رشد قابل توجه ای را ثبت کند. اما در صورت نا امیدی از رشد دلار، سکه افت قابل توجهی را تجربه خواهد کرد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا