هنرهای وابسته

چاپ 3 بعدی گام بزرگ بعدی در صنعت جواهر خواهد بود؟

گره بین الملل پایگاه خبری جهان طلا (گلدنیوز): جست و جوی گوگل برای عبارت «جواهرات پرینت سه بعدی» افزایش پیدا کرده است.

به گزارش پایگاه خبری جهان طلا (گلدنیوز) به نقل از وبسایت پروفشنال جولر، برخی در این صنعت معتقد هستند که افزایش جست و جوی گوگل درباره چاپ سه بعدی جواهرات به معنای این است که این امر در آستانه جهش است.

پژوهش Hubs نشان می دهد که کل بازار چاپ سه بعدی تا سال 2026 با 24 درصد افزایش به 44.5 میلیارد دلار (37.5 میلیارد پوند) می رسد.

در میان رده بندی محبوب ترین واژگان جست و جو شده در گوگل در رابطه به چاپ سه بعدی، «جواهرات پرینت سه بعدی» در رده ششم قرار گرفت که از سرچ هایی مانند «پهپاد پرینت سه بعدی» و «مبلمان پرینت سه بعدی» و همینطور «ربات های پرینت سه بعدی» پیشی گرفت.

اعضای بدن، کفش، ماشین، غذا و خانه تنها چیزهایی بودند که در جست و جوهای گوگل از جواهرات محبوب تر بودند.

نشانه هایی از پیشروی تکنولوژی

فیلمون شوفر، یکی از بنیانگذاران و مسئولین رده بالای وبسایت Hubs.com، گفت: «به طور کلی، ما انتظار داریم که در سال 2022 و پس از آن شاهد نشانه های بیشتری از رشد چاپ سه بعدی باشیم.»

او ادامه داد: «اتوماسیون پیشرفته، کنترل‌ کیفیت مقیاس‌پذیر، پیشرفت‌ها در قابلیت همکاری کامپیوتری، کاهش هزینه‌های مواد اولیه و پردازش در کنار ادغام بیشتر صنعتی، از جمله عوامل کلیدی هستند که به پرینت سه بعدی کمک می‌کند تا به فرآیند تولید صنعتی قوی تبدیل شود که مناسب پتانسیل عظیم آن است.»

در مورد کاربرد پرینت سه بعدی در صنعت مد، در این گزارش آمده است: «کارل لاگرفلد اولین طراحی بود که فناوری پرینت سه بعدی را وارد صنعت مد کرد و از آن زمان تاکنون شاهد رشد خارق العاده ای بوده است.»

در سال 2015، لاگرفلد نسخه‌ای از کت و شلوار کلاسیک شانل را با عناصر پرینت سه بعدی، با استفاده از فناوری لیزری انتخابی، به نمایش گذاشت. در حال حاضر، آیریس ون هرپن، به عنوان یک مبتکر پیشرو در مد با پرده برداری از مجموعه جدیدی برای سال 2022، پیشتاز لباس های چاپ سه بعدی و جواهرات است.

طراح مد، زک پوزن نیز این تکنیک را به سطوح جدیدی رساند. او با همکاری با شرکت مادر هابز به نام Protolabs، پنج قطعه پوشیدنی خیره کننده ساخته شده با پرینت سه بعدی را در رویداد Met Gala 2019 معرفی کرد.

منبع:

https://www.professionaljeweller.com/is-3d-printing-the-next-big-thing-in-jewellery/

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا