صنایع وابسته

سوگیلیت (Sugilite) چیست؟

سوگیلیت (Sugilite) یک کانی کمیاب و یک سنگ قیمتی است که بیشتر به خاطر رنگ های صورتی تا ارغوانی پر رنگ خود شناخته می شود. سوگیلیت برای اولین بار در سال 1944 کشف شد. پس از یافتن مقادیر تجاری سوگیلیت با کیفیت گوهری در معدن وسلز در آفریقای جنوبی، تا سال 1979 وارد بازار جواهرات و جواهرات نشد.

به گزارش گلدنیوز ، یک کانی کمیاب و یک سنگ قیمتی می باشد. که معمولا به دلیل رنگ های صورتی تا ارغوانی پر رنگ خود شناخته می شوند. سنگ سوگیلیت برای نخستین بار در سال 1944 کشف شد. بعد از یافتن مقادیر تجاری سوگیلیت با کیفیت گوهری در معدن وسلز در آفریقای جنوبی، تا سال 1979 وارد بازار جواهرات و جواهرات نشد.

تعداد بسیار اندکی از مصرف کنندگان جواهرات با سوگیلیت آشنا هستند. چرا که نوع گوهر این کانی کمیاب است. تنها در مقادیر کم موجود می باشد. سابقه تجاری کوتاهی داشته و هیچگاه به اندازه کافی تبلیغ نشده است. نمونه های با کیفیت قابل توجه کلکسیونرهای گوهر سنگها و یا گوهرتراشان می باشند.

سوگیلیت (Sugilite) چیست؟

سنگ سوگیلیت نخستین بار در سال 1944 در یک پاره‏ژرف‏سنگ کوچک در جزیره ایواگی، جنوب غربی ژاپن بوسیله زمین شناسان ژاپنی کن-ایچی سوگی (Ken-ichi Sugi) و ام. کوتسونا کشف شد. بلورهای یافت شده ریز و زرد بوده و ارزش گوهری نداشتند. آنها این کانی را شناسایی نکردند. اما مطابق با قابلیت های اپتیکی آن را به عنوان یک کانی شبیه یودالیت توصیف نمودند.

در خارج از آسیا خریداران جواهرات خاص علاقه بسزایی به سوگلیت ها نشان نداده اند. احتمالا استفاده‌ کنندگان جوان‌ تر در آمریکای شمالی و دیگر نقاط جهان، رنگ برجسته و چشمگیر این سنگ را جذاب‌ تر بدانند. البته کمیاب بودن آن ممکن است برای کلکسیونرها جذاب باشد.

سوگیلیت (Sugilite) چیست؟

اصلی ترین عامل در درجه بندی سوگیلیت رنگ است. پررنگ ترین رنگ بالاترین گرید را دریافت می نماید. ظاهر خالدار تحت بررسی موشکافانه بر ارزش کلی تأثیر ندارد. مشروط بر اینکه رنگ کلی پررنگ باقی بماند. با این حال مناطق روشن تر مخلوط با بنفش تیره ارزش را کاهش می دهد. سوگیلیت در اندازه های نسبتا بزرگ موجود است. سنگهای بیش از ده قیراط رایج هستند و هیچ ارزش اضافی برای هر قیراط دریافت نمی کنند.

سوگیلیت (Sugilite) چیست؟

سنگ سوگیلیت شفاف هنوز به مقدار کافی به منظور تعیین ارزش بازار در دسترس نیست. خیلی از موادی که “سوگیلیت” نامیده می شود. و برای ساخت جواهرات به کار می رود. مخلوطی طبیعی از سوگیلیت و دیگر مواد معدنی می باشد. که گاهی اوقات سوگیلیت یک بخش جزئی است. در صخره های نزدیک جایی که سوگیلیت پیدا می شود. گاهی اوقات کلسدونی ارغوانی با ذرات معلق سوگیلیت را میتوان یافت. این سنگ می تواند زیبا باشد و شبیه جم سیلیکا می باشد.


سوگیلیت ماده ای انعطاف پذیری است که می توان آنرا در شکل های مختلف مهره، خاتم، سوراخ شده، پر زرق و برق و کوژ در طراحی انواع جواهرات زیبای بنفش بکار برد.


در صنعت جواهر سازی سوگیلیت معمولا با پس زمینه طلای زرد ترکیب می شود که مقایسه جالبی را می سازد.
سوگیلیت بلغاری زرد طلایی است.
حلقه سوگیلیت Dior دارای سوگیلیت در داخل پلاتیوم است که با چند الماس تزئین شده است.ساعت های MiniD و VIII عقربه های سوگیلیتی دارند.


جواهرات سبک مکزیکی از سوگیلیت در ترکیب با سایر جواهرات رنگی با پس زمینه نقره و طلا استفاده می کنند.
سوگیلیت سنگ جواهری است که هم برای مردان و هم زنان قابل استفاده است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا