صنایع وابسته

از عقیق های آبدار چه میدانید؟

شکل‌گیری عقیق آبدار هنوز یک فرآیند در حال انجام است، با نمونه‌هایی که به دوران ائوسن یعنی به 56 تا 33.9 میلیون سال پیش باز می‌گردد.

به گزارش پایگاه خبری جهان طلا(گلدنیوز)در مورد عقیق های آبدار ایران باید گفت که در قرن چهارده میلادی شخصی با نام تئوفراستوس در رودخانه ای کشف گردیده است. 

نام دیگر سنگ عقیق آگات می باشد که از سنگ های نیمه قیمتی محسوب می شود.

این سنگ قیمتی زیبا یکی از کانی ها محسوب می شود که از چند عنصر شیمیایی تشکیل شده اند. در ترکیب شیمیایی آن سیلیس وجود دارد. و البته در برخی مواقع هم عناصری مانند کلسیم، آلومینیوم، منیزیم هم در کنار آن قرار دارد. از قابلیت های دیگر عقیق وجود ریزدانه و رنگ روشن آن است. بافت این نگین نیمه شفاف و مات دارای جلای شیشه ای است. مصری های باستان از ۳۰۰۰ سال پیش از خواص عقیق جهت ساختن انگشتر و مهره و تزئین ظروف خود به کار می بردند.

بهتر است بدانید که بر روی کره زمین انواع مختلفی از سنگ عقیق وجود دارد. اما یکی از کشورهایی که بیشترین مقدار منابع این گوهر با ارزش را دارد ایران است که در انواع رنگ ها و طرح های مختلف یافت می شود. معدن بزرگ عقیق در اردبیل شهرستان نمین یافت می شود که بزرگترین معدن کانی جهان است.

البته بایدگفت در خراسان و اطراف مشهد هم کوه های غنی و معادن زیادی از عقیق پیدا می شود. از این سنگ قیمتی و تزئینی در کشورهایی مثل هندوستان و یمن و ایران و چین وجود دارد و یافت می شود. در کشور یمن معدن عقیق در منطقه جنوبی شهر صنعا قرا درد که به لحاظ دینی هم این سنگ خواص بسزایی دارد.

در ایران شهرستان هایی مثل تربت حیدریه که در شمال غربی استان خراسان رضوی قرار دارد و در نزدیکی روستای بایگ منطقه ای واقع شده است که از آتشفشان های ائوسن تا نئوژن وجود دارد. معادنی از این گوهر قیمتی هم در استان قم واقع شده است. ذخیره از این معادن بسیار در ایران معروف می باشد و در حال حاضر در حال بهره برداری است.

انواع سنگ عقیق

عقیق های آبدار ایران تاریخچه عقیق انواع سنگ عقیق خواص عقیق بر روی بدن بهترین معادن عقیق فروش عقیق آبدار عقیق نگینی می باشد که از تنوع زیادی برخوردار است.

این سنگ قیمتی با توجه به شکل و نوع ساختار لایه های آن تقسیم بندی می گردد که شامل:

  • شجری

نوعی سنگ به رنگ خاکستری یا بی رنگ و نیمه شفاف می باشد که بر روی سطح آن شکل های مختلفی مانند درخت نقش بسته است.

  • خزه ای

اولین نوع از انواع عقیق است. و شامل محتویاتی از بلورهای سبز رنگ به شکل خزه دارد.

  • چشمی

این مدل از لایه های دایره شکل موازی که هم دارای یک نقطه تیره رنگ در مرکز می باشند به وجود آمده است.

  • مجوف

سنگی تو خالی و دارای حفره های زیاد است.

  • آبدار

در این مدل عقیق مقداری آب موجود است که به زمان پیدایش آن باز می گردد و در تراش های نازکی از سنگ آب درون آن قابل دیدن می باشد.


  • دژی

نوعی عقیق است که درون یا بیرون آن نقشه ای مثل دژ قدیمی وجود دارد.

  • لایه ای

در این مدل عقیق لایه های سنگ موازی با یکدیگر هستند.

  • منظره ای

درون این نوع عقیق اشکالی به شکل درخت و مناظر طبیعی دیده می شود. مواردی که برای شما ذکر شد اصلی ترین نوع از انواع سنگ عقیق است. و همچنین انواع آبی هلی و آبی نواری و بنفش سلوی و نوع آتشی هم بعنوان سنگهای دیگر عقیق می باشند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا