آموزش و پژوهش

جدول راپاپورت/استانداردی برای تعیین قیمت الماس

در صنعت جواهرات برای تعیین قیمت الماس از استانداردی به نام راپاپورت (Rapaport) استفاده می شود. استفاده از این جدول به معامله کنندگان الماس و جواهرات کمک می کند تا از حدود ارزش و قیمت الماس خود اطلاعات درستی دریافت کنند.

Rapaport استانداردی برای تعیین قیمت الماس در صنعت جواهرات است.این گزارش از سوی موسسه راپاپورت به روز می شود .

 به گزارش پایگاه خبری جهان طلا (گلدنیوز)، جدول راپاپورت توسط (Martin Rapaport) در سال 1978 در کشور بلژیک پایه گذاری و بر اساس وضعیت بازار و سیستم 4Cs  تنظیم شده است. در استاندارد Rapaport یک اختلاف قیمت بین قیمت‌ های تعیین شده و مبلغ پرداختی برای الماس وجود دارد که امری طبیعی محسوب می شود.

سیستم cs4

سیستم cs4، چهار فاکتور مهم در الماس از جمله وزن، رنگ، تراش و شفافیت الماس را مورد بررسی قرار می دهد. سیستم cs4 در الماس دو نتیجه بسیار مهم را در پی دارد: کیفیت الماس توسط یک زبان جهانی بیان می شود و خریداران الماس به هنگام خرید الماس می توانند با این چهار فاکتور الماس خود را مورد ارزیابی قرار دهند. 

لیست قیمت راپاپورت دارای حق  چاپ است و فقط برای مشترکان در دسترس است و جواهرفروشان و تاجران الماس از آن برای تعیین قیمت مصرف کننده از آن استفاده می کنند.

قیمت ها در این لیست بر اساس ۴C’s در الماس یعنی همان پاکی (clarity) ، وزن (carat) ، رنگ (color) و برش (cut) مشخص می شوند.

جالب است بدانید قیمت های الماس هرهفته درشهر آنتراپ در کشور بلژیک یعنی در حقیقت پایتخت برلیان تعیین میگردد. آنتراپ (Antwerp) شهری است در بلژیک که اکثر بزرگان و معدن داران الماس دنیا و یا میتوان گفت در حقیقت تمام بزرگان الماس دنیا در آنجا حضور دارند و حجم بزرگی از تجارت الماس های خام در این شهر انجام می گیرد. اما بیاد داشته باشید قیمت الماس توسط شرکت رپاپورت در نیویورک منتشر میگردد.

وزن الماس به قیراط * عدد بدست آمده در RAPAPORT * ۱۰۰= قیمت نهایی به دلار

جدول لیست قیمت الماس راپاپورت
نمونه جدول راپاپورت : کلاس های کلی بر اساس “وزن بر حسب قیراط” طبقه بندی شده اند. در سمت چپ عمودی جدول، گرید رنگ از D تا M قرار داد. ردیف افقی بالای جدول نیز پاکی الماس از IF تا I3 ذکر شده اند

مثال :

فرض کنید که میخواهید قیمت یک الماس با وزن 1.6قیراطی را با کیفیت G و پاکی VS1 بدست بیاورید. با توجه به عکس بالا نقطه تلاقی را بدست آورده که عددی معادل 114 میشود. این عدد را در 100 ضرب کنید. سپس حاصل آن یعنی 11,400$ را در وزن آن یعنی 1.6ct ضرب کنید. قیمت این الماس حدودا 18,240$ میشود. یعنی فرمول محاسبه این الماس میشود:
18,240$=1.6*100*114

این قیمت برای تخمین خوب است. ولی دقیق نیست.معمولا فاکتورهای دیگر میتوانند قیمت آن را کاهش یا افزایش دهند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا