صنایع وابسته

سنگ آیولایت ؛ قطب نمایی از جنس جواهر

هنگامی که تانزانیت برای اولین بار کشف شد، گوهرشناسان در ابتدا گمان کردند که ممکن است کوردیریت (cordierite) باشد، یک گوهر شفاف، پلئوکروییک، بنفش-آبی که هزاران سال شناخته شده است. امروزه کوردیریت (به نام زمین شناس پیر کوردیه) بیشتر با نام تجاری خود، آیولایت (iolite) شناخته می شود که از کلمه یونانی “ios” به معنای “بنفش” گرفته شده است.

آیولایت (Iolite) چیست؟

آیولایت (ایولیت) یکی از انواع کوردیریت معدنی است. این سنگ، غنی از آهن است و در رنگ های بنفش، خاکستری یا حتی بی رنگ وجود دارد.

آیولایت دارای بلورهای درخشنده و ظاهری شفاف است. این سنگ از دوام بالایی برخوردار بوده، و هنگامی که از زوایای مختلف آن را مشاهده می کنید، می توانید رنگ های مختلف را در آن ببینید. آیولیت، سنگ «ارتباطات شفاف» و «اتصالات کیهانی» می باشد.

بصیرت و اکتشاف روح، با سنگ قطب نمایی به نام «آیولایت» امکان پذیر می شود!

با یک نظر به این سنگ که به رنگ آسمان طوفانی زمستانی است و رنگ های آن با تغییر زاویه دید تغییر می کنند، می توانید احساس کنید که در آسمان غرق شده اید و قدم در راهی سحرآمیز گذاشته اید.

آیولایت، نام خود را از واژه یونانی «ایوس» به معنای «بنفش» گرفته است که اشاره به هاله بنفش رنگ آن دارد.

سنگ قطب نما

این سنگ، به عنوان یک قطب نما شناخته می شود. سنگی که به کاوشگران باستانی کمک می کرد تا کشتی های چوبی خود را در دریاها هدایت کنند و به سرزمین های جدید و و به دور از آبدره های یخی برسند.

آیولایت برای آن ها مانند یک قطب نما عمل می کرد. چرا که این سنگ، سنگ چشم انداز و بینایی است.

این سنگ، نه فقط در راه یابی و هدایت در مسیر، بلکه برای شیرجه زدن در اعماق روح و جستجوی راه هایی به سوی طرز تفکری جدید، مورد استفاده قرار می گیرد.

آیولایت ممکن است به دلیل رنگ بنفش و آبی خود، «یاقوت آبی» نیز، نامیده شود. اما این کریستال، دارای پدیده طبیعی چند رنگی بوده، و بسته به جهت و حرکت نور، دچار تغییر رنگ می شود.

این سنگ، به رنگ های آبی، بنفش و حتی خاکستری و زرد هم دیده می شود. درست مانند رنگ اقیانوس در زیر نور خورشید یا ابرهای خاکستری و طوفانی!

آیولایت، یکی از انواع کوردیِریت است؛ این ماده معدنی، از سیکلوسیلیکات آلومینیوم، آهن و منیزیم می باشد و به نام «کوردیِر»، زمین شناس فرانسوی نامگذاری شده است.

این سنگ، از گوشه و کنار جهان استخراج می شود و می توان آن را در بسیاری از قاره ها و کشورها نظیر هند، استرالیا، برزیل، کانادا، ماداگاسکار، میانمار، نامیبیا، سریلانکا، برمه، تانزانیا و بخش هایی از ایالات متحده آمریکا یافت.

تعیین قیمت آیولایت

در تعیین قیمت آیولایت فاکتورهای رنگ و تراش و پاکی اهمیت ویژه ای دارند. در بحث وزن، محدوده برای یک آیولیت تراش خورده از 1 تا 10 قیراط است. آیولایت های باکیفیت بالای 5 قیراط کمیاب هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا