صنایع وابسته

آکواپراز ؛ اولین گوهرسنگ کشف شده در قرن 21

آکواپراز جدیدترین گوهرسنگ کشف شده بر روی زمین و اولین کشف جدید سنگهای قیمتی در قرن بیست و یکم است.

به گزارش گلدنیوز، آکواپراز یک ابر جواهر جدید است، با رنگ سبز مایل به آبی که رنگ های خود را از کروم و نیکل می گیرد و با نام تجاری Aquaprase به بازار عرضه شده است.

داستان کشف آکواپراز

در اواخر سال 2012، یانی ملاس، دلال جواهرات و کاشف، می خواست جستجوی خود را برای یافتن الماس در یک کشور آفریقایی نامعلوم رها کند که یک ماده معدنی متفاوت را کشف کرد که به نظر هیچ چیز ندیده بود.

ملاس که با نام مستعار “ایندیانی یانی” شناخته می شود، نمونه هایی از یافته خود را به آزمایشگاه جواهرات سوئیسی فرستاد که آن را به اشتباه به عنوان کریزوپراس شناسایی کردند. اما در نهایت، موسسه گوهرشناسی آمریکا (GIA) تایید کرد که این کوارتز کلسدونی آبی-سبز است که هیچ کس قبلا با آن برخورد نکرده بود. او آن را aquaprase نامید – “آکوا” برای دریای آبی و “prase” برای رنگ سبز.

آکواپراز
آکواپراز

الگوهای مسحور کننده

برخی طراحان جواهرات آکواپراز را اینگونه توصیف می کنند: ابرهای آبی فیروزه ای احاطه شده توسط مناطق شفاف و همچنین رنگ های تورمالین مانند که شفاف تر و شفاف تر هستند.

هر قطعه آکواپراز منحصر به فرد است. به نظر می رسد در برخی نمونه ها اگر آنها را به سمت نور نگه دارید، ابرهایی معلق دارند، برخی حاوی رنگ های شکلاتی و برخی سبز تر، برخی بیشتر آبی و برخی دیگر فیروزه ای یکنواخت هستند.

آکواپراز

لیکا بهار به عنوان طراح جواهرات که سال گذشته برای اولین بار قطعات آکواپراس را در لاس وگاس به نمایش گذاشت، می‌گوید : رنگ منحصربه‌فرد آکواپراز که در طلای زرد یا سفید نصب شده است، فوق‌العاده به نظر می‌رسد و مانند فیروزه یا مروارید، مکمل هر رنگ پوستی است.

منبع: jewelryconnoisseur.net

بیشتر بخوانید:

سنگ آیولایت (iolite) ؛ گوهری جذاب و کمتر شناخته شده

صدف آبالون 

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا